Summit nebol porážkou Merkelovej

Zdroj: Regierungonline/Denzel

Skutočnosť, že sa Taliansku, Španielsku a Francúzsku na summite Európskej rady podarilo Nemecko priviesť k súhlasu s opatreniami, ktoré donedávna odmietalo, mnoho európskych médií interpretuje ako prehru kancelárky Angely Merkelovej.

Taliansky premiér Mario Monti a španielsky premiér Mariano Rajoy vo štvrtok večer odmietli podporiť 120-miliardový prorastový balík. V princípe voči nemu síce výhrady nemali, ale lídri sa potrebovali vrátiť domov s konkrétnymi opatreniami, ktoré by zmiernili tlak finančných trhov a náklady na financovanie ich dlhov.

Angelu Merkelovú však v piatok v Berlíne čakalo hlasovanie o trvalom eurovale, na ktorého schválenie potrebovala dvojtretinovú väčšinu, čiže s podporou opozície. Tá však svoj súhlas podmieňovala prorastovými opatreniami. Preto vraj krajinám z juhu ustúpila.

Nemecko nakoniec vznik ESM podporilo. Fond by mal fungovať už v priebehu júla a po zavedení spoločného bankového dohľadu bude môcť priamo rekapitalizovať banky. Tým by sa rozviazalo prepojenie medzi dlhmi štátov a bánk.

Toto opatrenie by dnes uvítalo najmä Španielsko, ktoré pred týždňom oficiálne požiadalo o pomoc pre svoj bankový sektor. Ide však aj o prípad Írska, ktorého štátny rozpočet v roku 2010 tiež silne zasiahli dlhy bánk. Talianom by mohlo pomôcť, že by záchranný fond mohol nakupovať štátne dlhopisy, čím by sa znížili náklady na požičiavanie.

Naozaj ústupky?

„To, že Monti, Rajoy a Hollande interpretujú výsledok summitu ako svoje víťazstvo, svedčí o významných diplomatických schopnostiach kancelárky Merkelovej,“ reagoval pre agentúru Reuters Holger Schmieding z Berenberg Bank.

Kancelárka pred summitom zdôrazňovala, že neustúpi zo svojich pozícií. Preto sa podľa agentúry po summite zdalo, že poľavila, hoci v skutočnosti vo veľkej miere dosiahla to, čo potrebovala.

Podľa dohody bude možné banky z ESM rekapitalizovať priamo, avšak pod podmienkou vzniku spoločného bankového dohľadu. A to je treba vnímať ako víťazstvo kancelárky a jej vízie jednotnej integrovanej Európy doplnenej o prísne podmienky. Stratu suverenity, ktorú to so sebou prináša, si podľa agentúry Monti, Rajoy a Hollande uvedomia až vo chvíli, keď začnú vznikať detaily tohto plánu.

„Summit vyznel ako veľká prehra pre Merkelovú, ale ak sa zameriame na podstatu, súhlasím s tým, že to tak nie je,“ uviedol Guntram Wolff z bruselského think-tanku Bruegel. „K priamej rekapitalizácii bánk môže dôjsť až vtedy, keď začne fungovať nový orgán spoločného dohľadu. Taká je jej stratégia celý čas. Áno, pomoc je možná, ale len ak vzniknú riadne kontrolné mechanizmy,“ vysvetlil.

FT: Španieli ani Taliani veľa nezískali

Ani podľa komentátora denníka Financial Times Wolfganga Münchaua v skutočnosti Španielsko a Taliansko presadením voľnejších pravidiel pre financovanie z ESM príliš nezískali.

Trvalý euroval totiž na sekundárnom trhu môže nakupovať dlhopisy už dnes. Vznik ESM však zatiaľ neratifikoval potrebný počet krajín a mechanizmus preto nebolo doteraz možné použiť. Nákup štátnych dlhopisov bude podobne ako priame pôžičky vládam podmienený reformami, čiže podpisom Memoranda o porozumení.

Fond okrem toho nemusí mať v konečnom dôsledku dosť zdrojov. Podľa analytika by na záchranu Talianska a Španielska potreboval bankovú licenciu a prístup k prostriedkom Európskej centrálnej banky. „Niekto mi bude musieť vysvetliť, ako by mohli byť Taliansko a Španielsko v bezpečí, keď sa záväzky Nemecka, ani politika ECB nezmenili.“

Podobne je to podľa neho aj so zdanlivým víťazstvom Španielska. Jednou z podmienok, aby ESM mohol bankám požičiavať priamo, je existencia politickej dohody na spoločnom bankovom dohľade. Hoci sa politici na poslednom summite na vzniku mechanizmu dohodli, nedá sa čakať, že rokovania budú jednoduché. Nemecko si iste bude strážiť svoje záujmy.

Münchau si tiež myslí, že ESM nebude môcť začať banky rekapitalizovať, kým sa politici nezhodnú na úprave jeho pravidiel. Podľa nezmenených princípov môže fond pomáhať len členským štátom, nie bankovému sektoru.

(EurActiv/Reuters)