Summity aj mimo Bruselu, navrhuje Van Rompuy

Lisabonská zmluva, podľa ktorej sa európska dvadsaťsedmička riadi už viac ako štvrť roka síce vyslovene nešpecifikuje kde sa majú tradičné stretnutia vrcholných predstaviteľov Európskej únie a členských štátov, ale predpokladá sa, že sa tak už po novom nebude diať v predsedníckej krajine ale v iba „hlavnom meste Únie“ – Bruseli.

Brusel nie je pupok Únie

Herman Van Rompuy, stály predseda Európskej rady alebo „európsky prezident“, ktorého funkcia bola tiež zavedená s novou zmluvou si ale myslí opak. Včera na svojej prvej oficiálnej návšteve Rakúska uviedol, že vrcholové stretnutia Európskej rady by mala občas hostiť aj predsedajúca krajina EÚ.

„Bolo by dobrým nápadom, keby sa aspoň jedna významná udalosť, ako je napríklad zasadanie Európskej rady odohrala v členskom štáte, ktorý má práve rotujúce predsedníctvo (..) Predstavovalo by to symbol, že Európa nie je len Brusel, ale 27 členských štátov“, vyhlásil pri príležitosti návštevy Viedne Van Rompuy.

Lisabonská zmluva presne nešpecifikuje na akom konkrétnom mieste sa majú summity konať, hovorí iba, že „Európska rada sa schádza dvakrát počas šiestich mesiacov po tom, čo je zvolaná svojím predsedom“ (Van Rompuy). Text ale pokračuje ustanovením, že „pokiaľ si to situácia vyžiada, predseda môže zvolať zvláštne zasadnutie Európskej rady“.

Po Španielsku Belgicko

Po tom, čo Španielsko, ktoré teraz stojí na čele EÚ, predá opraty predsedncítva Belgicku, budú sa summity tak či tak konať v Bruseli. Herman Van Rompuy, sám Belgičan, ktorý zatiaľ viedol celkovo tri bruselské stretnutia Európskej rady, si je toho vedomý.

„Budúce predsedníctvo má Belgicko. Budem preto musieť zostať v Bruseli“, citujú jeho slová rakúske médiá.

V roku 2011 to ale môže byť inak – na svoje prvé polročné predsedníctvo Únie už totiž čaká Maďarsko.