Švajčiari nepodľahli xenofóbii

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/nnova/2448599869/

Švajčiarski voliči odmietli „xenofobickú propagandu“ a v referende zahlasovali za otvorenosť. Otázka znela, či sú za to, aby sa predĺžila zmluva, ktorá umožňuje pracovníkom z EÚ žiť a pracovať vo Švajčiarsku. Najkontroverznejšie bolo rozšírenie jej platnosti aj na najmladších členov EÚ – na Rumunsko a Bulharsko.

Švajčiari nerozhodovali len o svojom pracovnom trhu. Vďaka tzv. gilotínovej klauzule je na voľný pohyb naviazaný na celý balík zmluvných vzťahov s EÚ z roku 1992. Švajčiari sa pozitívnym výsledkom vyhli komplikáciám pre svojich občanov pracujúcich v krajinách EÚ, pri vzájomnom obchode a pravdepodobne aj suspendovaniu schengenského priestoru.

Zatiaľ čo prieskumy naznačovali tesný výsledok, konečné skóre je pomerne presvedčivé. Za otvorený pracovný trh hlasovalo takmer 60 % oprávnených voličov pri 51 % účasti. Proti hlasovali len tri malé nemecky hovoriace kantóny a taliansky hovoriaci kantón Ticino. Francúzsky hovoriaca časť krajiny naopak hlasovala celá za.

O predĺžení dohody s EÚ rozhodol ešte minulý rok švajčiarsky parlament, odporcovia si ale vynútili referendum.

Švajčiarsko roku 2002 uzavrelo s EÚ dohodu o otvorení pracovného trhu pracovníkom z EÚ. Na krajiny, ktoré pristúpili v roku 2004, vrátane Slovenska sa uplatňujú prísnejšie limity ako na pôvodných EÚ 15, tieto limity odstránia až v roku 2011, pre Rumunsko a Bulharsko až v roku 2016.

Populisti, ktorí viedli kampaň proti rozšíreniu dohody o Rumunsko a Bulharsko argumentovali príliš veľkým rozdielom v životnej úrovni medzi Švajčiarskom novými krajinami. Švajčiarska ľudová strana sa postavila za hlasy volajúce po referende, hoci ani ona nebola v tejto otázke vnútorne jednotná.Vláda to označila za "populistickú propagandu". 

"Blahoželáme švajčiarskemu národu k vajadreniu želania pokračovať v spolupráci s Európskou úniou založnej na slobode voľného pohybu osôb, jednej zo základných slobôd, ktorá platí pre všetky členské štáty EÚ", uviedlo na svojej stránke české predsedníctvo. Predseda Európskej komise José Manuela Barroso označil výsledok švajčiarskeho referenda za "vynikajúci".

Vláda v kampani na podporu pozitívneho výsledku tvrdila, že dohody s EÚ pomohli v krajine vytvoriť štvrť milióna pracovných miest.

V regióne Zürichu rozhodli voliči súčasne aj o tom, že sa zrušia daňové výhody pre bohatých cudzincov, ktorí tam žijú.

Vzťahy medzi EÚ a Švajčiarskom komplikuje aj to, že Bern zatiaľ odoláva požiadavkám Bruselu na poskytovanie niektorých údajov majiteľov účtu a spoluprácu v boji proti vyhýbaniu sa plateniu daní. Aktivity smerom k zaradeniu Švajčiarska na čiernu listinu daňovýchg rajov vyvíjalo na pôde OECD najmä Nemecko.