Švajčiarsko zvažuje scenáre vzťahov s Úniou

Minulý týždeň sa obe strany dohodli, že sa pokúsia zjednodušiť bilaterálne vzťahy medzi dvadsaťsedmičkou a Švajčiarskom.

Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy sa stretol s prezidentkou Helvétskej konfederácie Doris Leuthardovou a údajne loboval za konsolidáciu vzťahov so Švajčiarsko ma pevných právnych a politických základoch

„Viem, že vo Švajčiarsku ako aj v EÚ prebieha dôležitá politická diskusia a vyjadrujem pripravenosť EÚ preskúmať všetky možné spoločné riešenia, aby sme sa mohli spolu venovať týmto veciam“, cituje Van Rompuya oficiálne komuniké.

Švajčiarska tlač píše o „jasných signáloch“, že EÚ už viac nie je ochotná nadlho predlžovať súčasnú politiku voči Švajčiarsku, ktorá stojí na mnohých bilaterálnych zmluvách.

Od švajčiarskeho kabinetu sa preto očakávajú nové konkrétne návrhy, ako riešiť situáciu. Podľa Neue Zürcher Zeitung sa nebude čakať na budúcoročné parlamentné voľby (jeseň 2011).

Pred 20 rokmi voliči v referende odmietli pripojenie Konfederácie k Európskemu hospodárskeho priestoru (EHS). Namiesto toho, aby členstvom v ňom mohli využívať výhody jednotného európskeho trhu bez plného členstva, sa Švajčiarsko rozhodlo pre sériu komplikovaných bilaterálnych zmlúv.

Okrem švajčiarskych socialistov (PS), ktorí sú za pristúpenie krajiny k EÚ, väčšina politických subjektov túto agendu za svoju nepojala, keďže bilaterálne zmluvy sú pre švajčiarsku verejnosť najlepšie stráviteľné.

Nedávny prieskum ukázal, že len štvrtina švajčiarskej populácie podporuje členstvo v EÚ, pričom dve tretiny sú jasne proti.

Kto sa odváži otvoriť otázku členstva?

„Nikto. O tejto kľúčovej politickej otázke je tu nepríjemné ticho“, píšu noviny Libert z Fribourgu. Ženevský denník Le Temps sa pýta, či má vôbec Švajčiarsko nejakú inú možnosť, než sa sústrediť na pripojenie sa k prispôsobenej verzii EHS.

Ďalšie štádium bude „pošvajčiarštená “ verzia EHS na báze malých výnimiek, píše ďalej denník.

Podľa  rovnakého prieskumu verejnej mienky sú frankofónni Švajčiari jediní, ktorí sú vo väčšine za vstup do EHS– podľa prieskumu až 63 % z nich. Celkovo ale takýto krok podporuje len 44 % Švajčiarov. 42 % sa v prieskume vyjadrilo proti.

Populistická Švajčiarska ľudová strana Christopha Blochera je asi jedinou politickou stranou, ktorá sa z novej volebnej témy teší. Blocher sa nechal počuť, že jeho strana bude proti pristúpeniu k EHS tvrdo bojovať. Podľa neho ide o koloniálnu dohodu, cituje ho Romandie.com.