Švédi sa nebudú miešať do bilaterálnych sporov

Šéf švédskej diplomacie Carl Bildt včera na novinársku otázku, či Štokholm mieni hľadať riešene sporu medzi Slovinskom a Chorvátskom, ktoré brzdí prístupové rokovania Záhrebu, odpovedal prostým: „Nie“.

„Či plánujeme niečo robiť? Odpoveď znie nie. Sú tu rôzne bloky na oboch stranách a ja by som povedal, že teraz je čas na reflexiu“, prekvapil reakciou Bildt.

„Je to bilaterálny problém. Zodpovednosť za jeho riešenie leží na samotných krajinách. Podľa nášho názoru by nemal mať spor vplyv na prístupové rokovania, ale bohužiaľ má. Teraz je čas, aby sa krajiny zamysleli a uvidíme, či táto reflexia prinesie v niektorom štádiu výsledok“, dodal Bildt pri predstavovaní priorít švédskeho predsedníctva v Bruseli (22. júna).

Slovinsko a Chorvátsko sa vzájomne obviňujú za ďalší neúspech preklenúť bilaterálny spor. Francúzske a české predsedníctvo ako aj Európska komisia investovali do mediácie konfliktu značné úsilie.

Bildt, ktorý má za sebou pozoruhodnú históriu úspešných zmierovaní na Balkáne v čase po rozpade bývalej Juhoslávie, si už zdá sa od regiónu chce držať odstup. „Na Balkáne nie je žiadny „business as usual“ – na Balkáne je to vždy „urgent business“. „Západný Balkán vás dokáže veľmi zamestnať v prípade, že nemáte nič iného na práci.“

Pokiaľ ide o Macedónsko, ktoré je síce kandidátskou krajinou, ale ešte s EÚ nevedie prístupové rokovania (hlavne kvôli konfliktu s Gréckom o názov krajiny), Bildt vyhlásil, že ide o ďalší bilaterálny problém. Mediátorskú úlohu by mala vykonávať OSN a EÚ podľa Bildta podporuje úsilie vyslanca Matthew Niemetza. Opäť dodal, že zodpovednosť leží na dotknutých stranách.

„Nemôžete očakávať, že svet za vás vyrieši vaše bilaterálne problémy“, zdôraznil. Bildt sa snaží tiež odramatizovať aj plynovú krízu, ktorá by podľa predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa mohla znovu udrieť na EÚ v priebehu niekoľkých týždňov. „Chcem poukázať na to, čo je zjavné. Je značný rozdiel medzi letom a zimou. Z toho si môžete vyvodiť závery“.