Švédske predsedníctvo si vybralo doménu .eu

„S potešením konštatujem, že Švédsko si pre svoje predsedníctvo Európskej únie od 1. júla vybralo doménu .eu. Dalo tak všetkým znamenie a dúfame, že mnohé predsednícke krajiny v ho budú budúcnosti nasledovať,“ komentovala výber domény se2009.eu Viviane Redingová, komisárka pre informačnú spoločnosť.

Na okraj on-line identity nadchádzajúceho Švédskeho predsedníctva doplnila: „Keď si predsednícka krajina pre svoju webovú stránku vyberie doménu .eu, môže jasne ukázať, že nejde len o to, že počas šiestich mesiacov zasadnutiam predsedá určitá krajina, ale o to, že pracuje pre celú Európsku úniu. Takisto je to prejav toho, že doména .eu, ktorá práve oslavuje svoje tretie narodeniny, sa stáva horúcim kandidátom všetkých, ktorí si vytvárajú európsku online identitu.“

Internetové domény .eu sa stávajú čoraz populárnejšími. V januári tohto roka bola registrovaná trojmiliónta doména (EurActiv 12/01/09), pričom tempo rastu ich obľúbenosti sa nezastavilo ani v dôsledku finančnej krízy. Európska komisia uvádza, že v prvom štvrťroku ich počet narástol o 2 percentá.

Možnosť registrovania domén s koncovkou .eu ako domén najvyššej úrovne (TLD) bola sprístupnená 7. decembra 2005 najskôr pre verejné inštitúcie, registrované značky, držiteľov geografických indikátorov a právnické osoby. Fyzické osoby a ostatní si môžu registrovať európsku doménu bez obmedzenia od 7. apríla 2006. Najviac registrátorov európskej domény pochádzalo v roku 2008  z Nemecka. (31,4 %). Po nich nasledovali užívatelia v Holandsku (13,4 %) a vo Veľkej Británii (13,3 %). Slovenskí registrátori dosiahli podiel necelej polovice percenta.