Švédskych nacionalistov inšpiruje Orbán

Zdroj: Wikimerdia Commons

Európska komisia v minulosti kritizovala niektoré zákony prijaté maďarskou vládou premiéra Viktora Orbána, ktoré zasahovali do slobody tlače a kultúrneho života spoločnosti.

Podľa Patrika Ehna, jedného z najpopulárnejších Švédskych demokratov, je však Maďarsko „zaujímavým politickým príkladom“.

„Majú jasné politické ciele pokiaľ ide o kultúru, zachovanie národnej identity, zdôrazňovanie histórie a tak ďalej. Veľmi uvedomelo s tým pracujú, takže niektorí obchodní manažéri sa musia rozhodnúť, či chcú pracovať podľa týchto politických cieľov,“ povedal Ehn v jednom z televíznych rozhovorov.

SD prekročila prah zvoliteľnosti prvýkrát vo voľbách z roku 2010. Dnes má táto strana 20 kresiel v 349 člennom švédskom parlamente.

Nárast jej preferencii si svetové médiá vysvetľujú posilnením proti-imigračných nálad v severských krajinách.

Patrik Ehn je lídrom strany v druhom najväčšom regióne Västra Götaland. V roku 2010 sa na verejnosť dostali informácie o tom, že Ehn udržiava od roku 2003 úzke vzťahy s nemeckou nacionalistickou stranou (Nationaldemokratische Partei Deutschlands – NPD), čo viacerých členov SD pobúrilo. Strana totiž samu seba považuje za umiernenú.

Maďarsko ako pozitívny príklad

Vo voľbách z roku 2010 sa drvivá väčšina maďarských občanov vyslovila za stranu Viktora Orbána. Fidesz získal v maďarskom parlamente absolútnu väčšinu, čo je najlepší výsledok, aký kedy nejaká maďarská strana dosiahla od pádu komunizmu v roku 1989.

Nová ústava, ktorú prijala Orbánová vláda, sa však stala terčom kritiky. Podľa jej odporcov obmedzuje nezávislosť centrálnej banky, súdnictva a médií.

Nový mediálny zákon, ktorý okrem iného vyžaduje od maďarských médií, aby „šírili maďarské hodnoty“, kritizovala ako Európska komisia tak aj Amnesty International a Birgitta Ohlssonová, švédska ministerka pre záležitosti Európskej únie.

Patrikovi Ehnovi sa však zmeny v Maďarsku pozdávajú a v televíznom rozhovore ich označil za pozitívny príklad, z ktorého by sa mohlo poučiť aj Švédsko.

Šírenie švédskej kultúry

„Keď budeme mať viac politického vplyvu, bude plán pre kultúru vo Švédsku vyzerať inak. Ak získame aj možnosť dosadzovať vyšších politických predstaviteľov a manažérov, tak sa pokúsime najať kultúrnych manažérov, ktorí implementujú naše politické ciele v kultúre,“ povedal Ehn.

Minulý rok vymenoval primátor mesta Budapešť István Tarlós vymenoval za nového riaditeľa jedného z prominentných divadiel Györgyho Dörnera, ktorého názory vo veľkej miere korešpondujú s názormi vládnej strany Fidesz. V Maďarsku a aj vo svete vyvolalo toto rozhodnutie vlnu protestov.

„Nechcem tvrdiť, že kultúrna politika je pre nás dôležitejšia ako pre ktorúkoľvek inú stranu. Ľavicové strany dosadzujú ľavicových obchodných manažérov a v dôsledku terajšej politickej klíme tu panuje zameranie na všetko multikultúrne. To sa však zmení, keď naša strana ďalej porastie,“ skonštatoval Ehn.