Svet bez jadrových zbraní? „Yes, we can.“

Zdroj: TASR

  • Obama druhýkrát v Európe

Kritici pripomínajú, že pre Obamu je toto len druhá cesta do kontinentálnej Európy v živote. Počas tej prvej, v lete 2008, prilákal v Berlíne ešte ako prezidentský kandidát státisíce nadšencov.

Barack Obama počas svojho prejavu pod holým nebom v Prahe poďakoval Čechom za priateľstvo so Spojenými štátmi. „Počas mnohých rokov som sa naučil oceniť dobrú spoločnosť a dobrú náladu Čechov v mojom domovskom meste Chicagu,“ povedal pobavenému publiku.

„V roku 1918, po tom, čo Amerika prisľúbila podporu nezávislosti Česka, sa Masaryk prihovoril davu v Chicagu, ktorého veľkosť sa odhadovala na 100.000," pripomenul prezident. „Nemyslím si, že by som mohol tento rekord prekonať…“ Početnosť davu, ktorý si Obamu prišiel na Hradčanské námestie vypočuť, bol z priestorových dôvodov limitovaný.

  • Svet bez jadrových zbraní

Nukleárne zbrane sú podľa Obamu najhorším dedičstvom studenej vojny. Hoci k ich použitiu počas konfrontácie východ-západ nedošlo, „generácie ľudí žili s vedomím, že ich svet môže byť vymazaný jedným zábleskom svetla“. „Mestá ako Praha, ktoré existovali stáročia, ktoré stelesňujú krásu a talent veľkej časti ľudstva, by prestali existovať.“ Obama odmieta, že by šírenie jadrových zbraní bolo nezastaviteľné, ako niektorí tvrdia.

Spojené štáty ako jediná jadrová veľmoc, ktorá kedy použila jadrovú zbraň, má podľa prezidenta povinnosť konať. „Nie som naivný. Tento cieľ nedosiahneme rýchlo, možno ani nie počas môjho života. Musíme ale ignorovať hlasy, podľa ktorých sa to nedá. „Yes, we can.“

„Aby nedošlo k nedorozumeniu“, Obama vysvetlil, že pokiaľ budú jadrové zbrane existovať, USA si ponechá dostatočný jadrový arzenál na obranu seba a svojich spojencov. USA chce začať rokovať o novej zmluve s Rusmi, ktorá nahradí doterajšiu zmluvu START 1  (Strategic Arms Reduction Treaty). Plánujú tiež ratifikovať zmluvu o zákaze testovania jadrových zbraní.

  • Štít stále aktuálny

Spojené štáty budú naďalej budovať protiraketové obranné kapacity, kým bude trvať jadrová hrozba z Iránu ako aj zo Severnej Kórey, potvrdil Obama. Pchjongjang úspešne testoval raketu ďalekého doletu, ktorá má kapacity na to, aby zasiahla americké územie.

„Pokým pretrváva hrozba z Iránu, budeme pokračovať s plánmi týkajúcimi sa proti-raketového systému,“ rozptýlil dohady o budúcnosti projektu.

Analytici sa domnievali, že Obama sa téme radaru a protiraketového systému vyhne aj preto, že ide o horúcu vnútropolitickú tému, s ktorou je spojený osud ratifikácie Lisabonskej zmluvy. Raketový test Severnej Kórey, hoci nie úplne neočakávaný, dodal situácii nový rozmer.

Proti radaru v ČR je väčšina verejnej mienky i sociálni demokrati (ČSSD). ODS na ňom trvá a Ministerstvo zahraničia ČR uviedlo, že americká rétorika len potvrdzuje ich presvedčenie, že protiraketový štít má svoje opodstatnenie.  

  • Klíma v pozornosti Obamovej administratívy

Obama potvrdil nový prístup USA ku klimatickým zmenám. „Je čas zmeniť spôsob, akým používame energiu, aby sme ochránili našu planétu.  Sľubujem vám, že v tomto globálnom úsilí sú teraz Spojené štáty pripravené viesť.“