Svet chce od EÚ rázne kroky pri riešení krízy

Merkelová na G20 Zdroj: TASR/AP Photo/Andres Leighton

Veľké globálne ekonomiky tlačia na Európu, aby zaviedla “všetky nevyhnutné opatrenia” na riešenie krízy, ktorá trvá už viac ako dva roky.

Americký prezident Barack Obama v obave, že by európske problémy mohli ovplyvniť jeho šance na znovuvolenie, požiadal o osobitné stretnutie s európskymi lídrami. Ešte predtým sa stretol s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, a vyzval ju, aby urýchlila posun k fiškálnej a finančnej únii v eurozóne. Obamov hovorca povedal, že prezidenta ich rozhovor o európskej integrácii povzbudil.

Investori sa zasa obávajú, že európske banky by mohli potopiť celé krajiny. Členovia eurozóny preto chcú prelomiť závislosť budúcnosti verejných financií od budúcnosti bánk.

Predstaviteľom EÚ sa nepáčili obvinenia z oslabenia globálneho rastu a zdôraznili, že nemožno čakať rýchle vyliečenie eurozóny.  “Neprišli sme sem, aby sme si vypočuli lekcie o demokracii alebo ako máme riadiť našu ekonomiku,” reagoval predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

G20 vo svojom komuniké uvádza, že krajiny bez veľkých dlhových problémov sú pripravené podporiť rast, ak hospodárstvo ešte viac spomalí.

Spojené štáty tlačia na Nemecko a Čínu aby zvýšili výdavky a pomohli tak svetovej ekonomike.

Grécko v centre pozornosti

Merkelová na summite G20 uvítala výsledok gréckych volieb. Nepodporí však akékoľvek zmiernenie podmienok, s ktorými už Atény súhlasili. “Grécka vláda musí dodržať svoje záväzky,” povedala.

Tento postoj ju stavia do konfliktu s víťazom gréckych volieb. Konzervatívny líder víťaznej strany Nová Demokracia Antonis Samaras vo svojej kampani avizoval prerokovanie podmienok. Tvrdil, že sú nutné “dodatky”, ktoré by zmiernili nezamestnanosť a existenčné problémy Grékov.

Grécko chce podľa nemenovaného zdroja z radov Novej demokracie presadzovať rozloženie úsporného balíka v objeme  11,7 miliardy eur nie na dva, ale na štyri roky.

Frustrácia z neschopnosti Grécka implementovať reformy však medzi európskymi partnermi rastie.

(EurActiv/Reuters)