Svet to Čechom osladil

Česká republika to chcela Európe osladiť. Motto Českého predsedníctva, ktorého správny preklad a prenesený význam chvíľu zahraničné médiá lúskali, vyvolalo v Európe rozpaky. České predsedníctvo sa od prvého dňa nového roka na nedostatok podnetov sťažovať nemôže. 

Vojna v Gaze v plnom prúde, východná Európa bez plynu, paralelné diplomatické misie francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, neratifikovaná Lisabonská zmluva a Európa v hospodárskom útlme. 27-čka sa dokázala zhodnúť na tom, že prerušenie dodávok plynu z ruskej strany je neakceptovateľné. V prípade konfliktu na Blízkom východe sú však členské krajiny nejednotné a Praha musela odvolať svoje prvé stanovisko k izraelským operáciám v Gaze. 

Ako napísal komentátor rakúskeho Der Standard Českej republike nepomáha ani to, že sa Nicolas Sarkozy naďalej správa ako Predseda Rady. „Francúzsko malo vždy tendenciu predlžovať svoje predsedníctva“, povedal pre Euronews Mirek Toplánek. „Nie je to po prvýkrát“. Analytici sa zhodli, že Sarkozyho misia na Blízky východ v rovnakom čase ako región navštívil Karel Schwarzenberg a trojka EÚ, vyslala signál nedôvery v schopnosti predsedníctva. 

Prezident predsedajúcej krajiny sa včera prostredníctvom denníka Financial Times podelil o svoju víziu EÚ. Najlepšou odpoveďou na ekonomickú recesiu by bolo to, aby Európska únia uvoľnila alebo úplne zrušila pravidlá v oblasti životného prostredia, pracovného trhu a verejného zdravia. Tým podľa denníka potvrdil svoju povesť najmenej politicky korektnej hlavy štátu. Ako ďalej Klaus napísal, dúfa, že české predsedníctvo nevyužije šesť mesiacov na čele EÚ na prehlbovanie európskej integrácie. 

Európski socialisti v reakcii na Klausov text v FT vyzvali českého premiéra Mirka Topolánka, aby dal jasne najavo, že prezident hovorí len za seba a nie za vládu a že jeho komentáre neodrážajú priority českého predsedníctva. Klaus sa „snaží sa vrátiť čas o 60 rokov dozadu, pričom tento čas priniesoli pokrok, mier a prosperitu pre milióny ľudí v Európe“, vyhlásil predseda skupiny PES v Európskom parlamente Martin Schulz.

V novoročnom prejave, ale prezident Klaus trochu zmiernil tón a vyzval ľudí, aby išli voliť v júnových voľbách do Európskeho parlamentu a pomohli tak vytvoriť demokratickejšiu Európu.  

Počas včerajšej návštevy Prahy predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vyjadril nádej, že Česká republika čoskoro ratifikuje Lisabonskú zmluvu. Podľa Barrosa sa ČR pri podpise zmluvy zaviazala aj k jej ratifikácii. Český parlament bude o zmluve rozhodovať až vo februári 2009.

Premiér Mirek Topolánek v rozhovore pre Prague Monitor, keď sa ho pýtali, na ktorý moment sa počas predsedníctva teší, odpovedal, že „ak by som to mal odľahčiť, tak poviem, že sa teším na koniec predsedníctva“.