Svetové osobnosti obviňujú poľskú vládu z homofóbie

Protest vo Varšave proti zadržaniu Margot, 8. augusta 2020. [EPA-EFE/Radek Pietruszka]

Španielsky režisér Pedro Almodóvar, kanadská autorka Margaret Atwood a nositeľka Nobelovej ceny za literatúru Olga Tokarczuk v pondelok (17. augusta) obvinili poľskú vládu z homofóbie. Otvorený list podpísalo mnoho svetových režisérov a spisovateľov.

„Sme solidárni s aktivistami a ich spojencami, ktorí sú zadržiavaní, vystavení brutalite a zastrašovaní,“ píše sa v liste adresovanom predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyen.

„Homofóbna agresia v Poľsku rastie s tichou podporou vládnej strany, ktorá si vybrala sexuálne menšiny ako obetného baránka bez ohľadu na bezpečnosť a pohodu občanov,“ uvádza sa v liste, ktorý naráža na poľskú vládnu stranu Právo a spravodlivosť (PiS).

List okrem iného uverejnili aj v poľských novinách Gazeta Wyborcza a francúzskom denníku Le Monde a podpísali ho aj spisovatelia Paul Auster, J. M. Coetzee, Ian McEwan, Leila Slimani či herci Ed Harris a James Norton.

List sa odvoláva na protest vo Varšave z 8. augusta proti zadržiavaniu aktivistky Margot bojujúcej za práva homosexuálov. Na proteste bolo zadržaných aj mnoho ďalších aktivistov.

Únia odmietla udeliť granty poľským homofóbnym mestám

Európska komisia zamietla žiadosti šiestich poľských miest o účasť na dotovanom programe kultúrnych partnerstiev. Dôvodom je ich oficiálny prístup ku LGBT komunite. V poľských mestách dnes platí vyše sto rezolúcii, podporujúcich diskriminačné praktiky.

List označuje Malgorzatu „Margot“ za „politického väzňa“. Je obvinená z toho, že poškodila dodávku, ktorá bola popísaná homofóbnymi sloganmi, ktorá bola podľa signatárov súčasťou „dobre financovanej nenávistnej kampane“.

„Vyzývame poľskú vládu, aby prestala cieliť na sexuálne menšiny, zastavila podporu organizácií, ktoré šíria homofóbiu a aby vyvodila zodpovednosť voči tým, ktorí môžu za nezákonné a násilné zatýkanie zo 7. augusta 2020.“

Práva homosexuálov sa v Poľsku stali v posledných rokoch pod vládou PiS vyhrotenou témou. Vláda otvorene brojí proti tomu, čo nazýva „LGBT ideológiou“, ktorú prirovnáva ku komunizmu.

Odkedy prišla PiS k moci, niekoľko regiónov v Poľsku sa vyhlásilo za „zóny bez LGBT“ na protest proti podpore práv homosexuálov varšavského primátora Rafala Trzaskowského, člena opozičnej strany Občianska platforma a neúspešného prezidentského kandidáta.