Prezidentskú kampaň začal Sarkozy „silným Francúzskom“

FOTO TASR/AP/Philippe Wojazer, Pool

Verejná mienka nie je Sarkozymu naklonená a prezident čelí silnej kritike. Nepriaznivý stav sa snaží zvrátiť sľubmi o vyhlásení referenda ohľadom dôležitých národných reforiem, ktoré sa týkajú imigračnej politiky Francúzska a jeho sociálneho systému.

„Áno, som kandidátom na prezidentské voľby,“ povedal pre televíziu TF1. Súčasne sa vyjadril, že „silné Francúzsko“ ochráni ľudí pred globálnymi ekonomickými výkyvmi.

„Francúzsko je štítom pre každého z nás. Ak bude Francúzsko jednotné, ak sa pre to rozhodne, ak urobí rozhodnutie, ktoré ho zasadí do tohto nového sveta … tak bude silné. Ak bude Francúzsko slabé, tak bude aj francúzsky ľud vystavený [riziku],” povedal Sarkozy.

Prieskumy nie sú prezidentovi naklonené

Mnohé prieskumy naznačujú, že kandidát socialistov Francois Hollande by Sarkozyho porazil s náskokom pätnástich percentuálnych bodov. Zástancovia prezidenta však veria, že nepriaznivý výsledok zmení práve dynamická kampaň, a to ešte pred 22. aprílom, kedy sa bude konať prvé kolo volieb.

S prácou Sarkozyho je nespokojných 68 % obyvateľstva. Prezident však verí, že sa mu to podarí zmeniť. V prvom rade sa chce prezentovať ako skúsený líder, ktorý dokáže Francúzsko vytiahnuť z ekonomickej recesie a prekonať krízu eurozóny.

„Ak chcete, aby som povedal, že sa mi nepodarilo dosiahnuť všetko, tak je to pravda. Nepoznám nikoho, kto by uspel vo všetkom,“ povedal Sarkozy.

„Aký druh kampane som zvolil? Budem sa snažiť hovoriť pravdu. Pýtať sa tie správne otázky, ponúknuť silné idey a povedať Francúzom ´teraz sa rozhodnite´.“

Nezamestnanosť

V predošlej kampani sľuboval Sarkozy návrat k plnej zamestnanosti. Dnes je nezamestnanosť vo Francúzsku na dvanásťročnom maxime, konkrétne 9,3 %. Televízia, rádiá a noviny neustále prinášajú správy o ďalších a ďalších firmách, ktoré zatvárajú svoju prevádzku alebo presúvajú svoju výrobu do zahraničia. Prezident sa chce teraz zamerať predovšetkým na rekvalifikáciu nezamestnaných, aby im uľahčil návrat do pracovného procesu.

Sarkozymu vyčítajú, že nepočúva ľudí. Tí vo veľkej miere nesúhlasia s dôchodkovou reformou a daňovým systémom. Prezident sa však vyjadril, že po jeho znovuzvolení je ochotný o týchto veciach nechať rozhodnúť ľudí v referende.

„Základnou ideou môjho programu je navrátiť francúzskemu ľudu moc, a to prostredníctvom referenda,“ povedal Sarkozy.

Úspešnosť hospodárskych reforiem dokazujú podľa Sarkozyho aj ekonomické údaje, ktoré v stredu zverejnil štatistický úrad INSEE. V štvrtom kvartáli vzrástol hrubý domáci produkt Francúzska o 0,2 %. Prvýkrát od roku 2009 bol francúzsky štvrťročný rast HDP vyšší ako štvrťročný rast HDP v Nemecku. Podľa Sarkozyho by sa Francúzsko malo pridržiavať nemeckého ekonomického modelu.

Sarkozy pred niekoľkými týždňami oznámil, že sa chystá zvýšiť DPH o 1,6 %, z čoho by chcel financovať škrty v mzdových nákladoch francúzskych firiem, aby tak zvýšil ich konkurencieschopnosť. Súčasne chce zaviesť daň z finančných transakcii na úrovni 0,1 %.

Európa absentuje

Zatiaľ čo o Nemecku hovoril prezident relatívne často, Európu spomenul iba párkrát, a často iba ako odkaz na krízu. K aktuálnym európskym otázkam sa vôbec nevyjadril.

Vzhľadom k referendu o Ústavnej zmluve z roku 2005, ktorú Francúzi zamietli, povedal, že dnes existuje „Francúzsko, ktoré už ničomu neverí“ a má tendenciu „hovoriť nie“ na všetko, na čo sa ho opýtajú.

Očakáva sa, že kľúčový prejav svojej kampane prednesie v nedeľu v Marseille.

Malá nádej na výhru“

Agentúra Harris Interactive zverejnila v stredu prieskum, podľa ktorého by v prvom kole volieb získal Hollande 28 % a Sarkozy 24 %. V druhom kole by Hollande porazil Sarkozyho v pomere 57 ku 43.

Do volieb zostáva už iba deväť týždňov. Podľa agentúry bude mať Sarkozy plné ruky práce, aby nepriaznivý výsledok zvrátil.

„Sarkozy má ešte stále malú šancu, že vyhrá, ak sa mu podarí zatiahnuť socialistického kandidáta ku témam imigrácia a bezpečnosť, a pokiaľ sa debata nezameria na jeho osobu a jeho úspechy,“ povedal pre Reuters Jean-Daniel Lévy, šéf Harris Interactive.

Obaja hlavní kandidáti tvrdia, že ich prioritou je štátny rozpočet. Nech už však bude zvolení ktokoľvek, bude sa musieť zaoberať 100 miliardovým úsporným balíčkom, ktorý by mal v priebehu piatich rokov zaplátať dieru vo francúzskom štátnom rozpočte. Obaja kandidáti však navrhujú podstatne rozdielne spôsoby, ako sa k tomuto cieľu dopracovať.

Zatiaľ čo Sarkozy chce zvýšiť DPH a zaviesť nízku daň z finančných transakcii, Hollande presadzuje zvýšenie daní pre banky, veľké firmy a pre bohatých. Na druhej strane chce viac finančných prostriedkov investovať do vzdelania a zvýšiť štátnu pomoc pre tvorbu pracovných miest.