Svornejšia hospodárska únia: Paríž a Berlín zápasia o jednotu

Zdroj: TASR, AP Photo/Francois Mori

Snaha Európskej komisie získať právo kontrolovať rozpočty členských štátov na európskej úrovni pred tým ako o nich hlasujú národné parlamenty, v niektorých krajinách vyvolala obavy z ohrozenia suverenity.

Nemecký zákaz nekrytého krátkeho predaja tiež vyvolal nezhody, pretože Berlín postupoval bez toho, aby upozornil svojich európskych partnerov, čím vyvolal značnú frustráciu Paríža a Bruselu. Francúzski predstavitelia opakovane vyjadrili rozčarovanie, že s nimi Nemci takýto citlivý krok nekoordinovali. Francúzska ministerka hospodárstva vyhlásila, že by nemecký príklad nenasledovali.

Diplomacia cez telefón

Po vlne verejne prezentovanej nevôle sa nemecká kancelárka Angela Merkelová telefonicky spojila s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, aby vysvetlila nedorozumenia.

Podľa hovorcu nemeckej vlády sa Sakozy a Merkelová dohodli, že na júnovom summite európskych lídrov budú prezentovať spoločné návrhy stratégie európskeho hospodárskeho  rastu a uistili, že koordinovať budú aj pozície pred summitom skupiny G20, ktorá má budúci mesiac rokovať o globálnych finančných pravidlách. Sarkozy 7. júna absolvuje pracovnú cestu do Berlína.

Francúzsky prezident včera vyvrátil tvrdenia, že sa krajiny nevedia dohodnúť ako odpovedať na dlhovú krízu eurozóny. „Povedal som Angele Merkelovej, že medzi Francúzskom a Nemeckoum nesmú byť nezhody pokiaľ ide o takúto dôležitú záležitosť,“ povedal novinárom. „Medzi nami dvomi žiadne nezhody nie sú.“

Sarkozy na otázky novinárov odpovedal počas spoločného tlačového brífingu s britským premiérom Davidom Cameronom, ktorý je na prvej zahraničnej ceste od prevzatia úradu minulý týždeň. Dnes (21. mája) by sa mal stretnúť s Angelou Merkelovou.

Cameron vyhlásil, že Británia chce, aby euro bolo silné, no potvrdil, že kráľovstvo nebude participovať na multimiliardovom záchrannom balíku dohodnutom minulý týždeň. „Vyjadrím sa úplne jasne – je v britskom záujme, aby eurozóna bola úspešná,“ dodal.

Sankcie

Nemci, ktorí musia pre pomoc Grécku siahnuť hlboko do vrecka, zúrivo presadzujú, aby sa na nezodpovedné krajiny uvaľovali sankcie, pokiaľ neplnia fiškálne záväzky. Sarkozy uviedol, že o tejto záležitosti včera diskutoval s nemeckou kancelárkou, no zdôraznil, že treba zaviesť oveľa efektívnejšie postihy. „Kancelárka má niekoľko návrhov. Ja presadzujem obmedzovanie hlasovacích práv [v rámci EÚ],” vysvetlil.

Podľa Sarkozyho slov sú v otázkach potreby nových sankcií s nemeckou kancelárkou úplne jednotní a treba očakávať, že Pakt stability bude rozšírený, transparentnejší a efektívnejší. „Do júna na tom budeme pracovať s úradom kancelárky,“ dodal.

Francúzsko chce rozpočtovú disciplínu zakotviť v ústave

Francúzsko však tiež nepatrí ku krajinám s rovnovážny rozpočtom, a značne ním otriasol chaos na trhu. Sarkozy vo štvrtok ohlásil, že boj s deficitom treba zakotviť v ústave. Pokiaľ tento krok presadí, priblíži sa tak k nemeckým pravidlám o štátnych financiách.

Fakt, že Francúzi, ktorí radi míňajú, sú tiež ochotní pristúpiť k takémuto kroku len zvýrazňuje v akej vážnej situácii sa eurozóna vplyvom dlhovej krízy nachádza a obmedzovanie deficitu a dlhu sa stáva hlavnou prioritou. „Každá vláda, ktorá bude zvolená v najbližších mesiacoch sa bude musieť vydať chodníkom znižovania deficitu,“ dodal Sarkozy.

Obavy o euro

Rastú však obavy, že EÚ prepasie najlepšiu šancu na siahodlhé reformy zamerané na stabilizovanie eura. „EÚ musí niečo vytvoriť do konca roka, no otázka, či to bude zmysluplné, ostáva otvorená,“ tvrdí David Gros, riaditeľ Centra pre európske politické štúdiá.

Podľa neho bude oveľa ťažšie počas niekoľkomesačných vyjednávaní dosiahnuť dohodu o užšej hospodárskej koordinácii medzi členskými štátmi ako v prípade multimiliardového balíka, pri ktorom museli konať rýchlo pre tlak zo strany trhov.

„Pokiaľ sú v situácii, keď majú mesiace na to, aby sa dohodli, každý bude na papieri chcieť byť čo najperfektnejší, no v prípade keď je na nich vyvíjaný len mierny tlak, je to už o niečom úplne inom.“

Okrem toho dosiahnuť zmysluplnú dohodu bude oveľa ťažšie, pokiaľ sa euro dostane zo súčasných problémov a dlhová kríza v eurozóne sa zmierni. Lídri už nebudú pod takým tlakom, aby zaviedli ďalekosiahle reformy.

(EurActiv/Reuters)