Tajani hovoril pozitívne o Mussolinim. Europoslanci sú pobúrení

Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani počas tlačovej konferencie v sídle zahraničnej tlačovej asociácie v Ríme 4. februára 2019 [TASR/AP/Gregorio Borgia]

Predseda Európskeho parlamentu sa už v reakcii na kritiku prehlásil za antifašistu. Jeho vyjadrenia vraj boli prekrútené.

„Mussolini? Predtým, než zvyšku sveta vyhlásil vojnu a nasledoval Hitlera; predtým, než zaviedol rasové zákony; pred tragickou aférou (Giacoma) Matteottiho – pred týmto všetkým urobil zopár pozitívnych vecí na vybudovanie infraštruktúry v našej krajine. Z pohľadu uvedomenia si konkrétnych  faktov, nedá sa povedať, že nič nedokázal“, povedal Tajani na talianskej rádiostanici Radio 24.

Vodca talianskeho fašizmu Benito Mussolini vládol v krajine v rokoch 1922-43 a ako spojenec Adolfa Hitlera ju priviedol do druhej svetovej vojny. Matteotti bol opozičný poslanec a antifašista, ktorého v roku 1924 zavraždili fašistickí zločinci.

Antonio Tajani je zástupca Silvia Berlusconiho v jeho strane Forza Italia (Taliansko, vpred!), ktorá je členom strany Európskych ľudovcov (EPP).

Tajani v rádiu pokračoval aj ďalej: “Nie som fašista, nikdy som nebol fašista a nezdieľam toto politické myslenie. Ak však máme byť úprimní, postavil cesty, mosty, športové zariadenia, získal veľkú časť pozemkov v krajine (z močarísk). Ak si utvárate úsudok o dejinách, musíte byť objektívni, a potom nezdieľam šialené rasové zákony, vyhlásenie vojny bolo samovraždou.“

V relácii dodal aj toto: „Určite (Mussolini) nebol šampiónom demokracie. Niektoré veci sa urobili, treba vždy hovoriť pravdu. Nemožeme byť zaujatí v úsudku. Celkovo, nepovažujem jeho vládu za pozitívnu, len niektoré veci, ktoré sa urobili. Zlé veci boli veľmi vážne, Matteotti, rasové zákony, vojna. To sú neakceptovateľné veci.“

Jeho vyjadrenia vyvolali v Európskom parlamente búrku. Líder socialistov a demokratov (S&D) Udo Bullman ich nazval „neuveriteľné“. „Ako môže predseda Európskeho parlamentu neuznať povahu fašizmu? Potrebujeme vyjasnenie veľmi rýchlo“, napísal.

„Dve hodiny po tom, čo chválil Mussoliniho sa Tajani stretol so Salvinim a Melonim, talianskou krajnou pravicou” – dodal Bullman – „Je toto budúcnosť EPP po Orbánovi?“

Tajani tiež zareagoval na Twitteri: „Hanba tým, ktorí prekrúcajú to čo som údajne povedal o fašizme. Vždy som bol presvedčený antifašista, a nikomu nedovolím aby naznačoval opak. Fašistická diktatúra, rasové zákony a smrť ktorú spôsobili sú najtemnejšou stranou v talianskej a európskej histórii.

Slovenský europoslanec Vladimír Maňka, ktorý je súčasťou širšieho vedenia EP ako kvestor hovorí, že Tajani vždy vystupoval tvrdo, zásadne a veľmi oduševnene proti fašizmu. „Preto sa mi slová, ktoré mal vysloviť v rozhovore pre talianske rádio, zdajú neuveriteľné. Budeme vyžadovať aby to vysvetlil. Verím, že to urobí čo najskôr aj v pléne Európskeho parlamentu.“

Problém s Tajanim má aj skupina Zelených v europarlamente a žiada odvolanie jeho vyjadrení alebo jeho odstúpenie.

Nejde o prvý prípad, kedy Tajaniho upodozrievajú z revizionizmu. Posledný incident sa udial len minulý mesiac.

Antonio Tajani musel vysvetľovať, že jeho zakončenie prejavu slovami „Nech žije talianska Istria, nech žije talianska Dalmácia!“ oboje bývalé talianske územia, ktoré dnes patria Slovinsku a Chorvátsku, neboli „v žiadnom prípade“ myslené ako teritoriálne nároky.

Prihováral sa tak vraj taliansky hovoriacemu obyvateľstvu a potomkom Talianov, ktorí žili na tých to územiach a boli prítomní na ceremónii v Basovizze blízko slovinskej hranice, ktorá si pripomínala talianske obete v druhej svetovej vojne.

Agentúra DPA pripomína, že expremiér Berlusconi vyvolal rozruch, keď počas slávnosti venovanej Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu v roku 2013 povedal, že okrem prijatých antisemitských rasových zákonov bol Mussolini vodcom, “ktorý v mnohých ďalších aspektoch robil dobre”.