Taliani plánujú reformovať seba aj úniu

zdroj: EP

So slabnúcim Francúzskom a čoraz izolovanejšou Veľkou Britániou, Taliansko by sa mohlo vrátiť k pozícii lídra v Európe, domnieva sa odborníčka.

Taliansko 1. júla prebralo od Grécka rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ. Stalo sa tak v čase, kedy sa začína formovať nová Európska komisia a členské štáty spolu s Európskym parlamentom sa snažia nastaviť priority  a mantinely na nové funkčné obdobie, minimálne do roku 2019.

„V mnohých ohľadoch – ideologicky, geograficky aj v politikách – je pán Renzi perfektnou protiváhou mäkkej hegemónie Angely Merkelovej. Keďže obaja pravdepodobne v dohľadnej dobe zostanú pri moci, môže to byť práve tento vzťah, ktorý bude tvarovať novú Európu,“ napísala profesorka medzinárodných vzťahov na Oxfordskej univerzite Kalypso Nicolaidis pre britský Financial Times.

„Aliancia Mekernzi by mohla byť dobrou správou pre EÚ aj Veľkú Britániu. EÚ potrebuje pragmatických lídrov, ktorí sa dokážu zhodnúť na tom, že neexistuje absolútna odpoveď na otázku, či potrebujeme viac alebo menej Európy,“ dodáva Nicolaidis.

Aký vzťah s Nemeckom?

Renzi hovorí o potrebe spoločného postupu EÚ v oblastiach ako je energetika, infraštruktúra, klíma a imigrácia. Vyjadril sa tiež, že ho znechucuje, že sa EÚ správa ako „stará nudná teta“.

Renzi otvoril diskusiu s flexibilite v uplatňovaní európskych rozpočtových pravidiel podľa Paktu stability a rastu. Za to ho kritizuje časť nemeckých politikov a odborníkov.  Minulý týždeň ho na plenárnej schôdzi v Európskom parlamente spochybnil nový šéf euroľudovcov Manfred Weber, ktorý vyhlásil, že zodpovední lídri musia dodržiavať pravidlá.

Prezident nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Jens Weidmann tiež kritizoval krajiny, ktoré sa snažia Pakt uvoľniť.

„Je chybou byť posadnutý fiškálnou stabilitou. Bez stability nie je rast a bez rastu nie je stabilita,“ bráni sa Renzi.  som hovoril, že problém nie je v Nemecku, ale v Taliansku“, povedal.

Podľa Renziho nie je flexibilita dobrá len pre Taliansko ale pre Európu ako celok. Reformy a investície v krajine môžu mať pozitívny vplyv aj za jej hranicami, musia sa ale implementovať v Európe krajinách simultánne.

Taliansky premiér popiera, že by mal konflikty s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, pričom „mimoriadne ocenil“, vysvetlenie, že stanovisko jej vlády k flexibilite je iné ako, to čo prezentuje Bundesbank. Naopak, Renzi tvrdí, že má s Mekerlovou „výborný vzťah“.

Renziho Demokratická strana získala v májových eurovoľbách 40 % hlasov. V kampani hovorila o reformnom programe na zníženie dlhu a podporu hospodárskeho rastu. „Vyhral som voľby tým, že

Taliansko trpí nezamestnanosťou na úrovni 12,6 % a verejným dlhom vo výške 135 % HDP, čo je viac ako dvojnásobok než pripúšťa Pakt stability a rastu. Vláda už ohlásila 1000-dňový reformný program, so začiatkom v septembri. V rámci neho sa majú zreformovať dane, súdnictvo a verejná správa. Očakáva sa zmena ústavy aj volebného zákona.