Taliani pôjdu k volebných urnám skôr ako sa čakalo

Taliansky premiér Mario Monti pri podpise fiškálnej zmluvy, Zdroj: TASR/AP Photo/Francois Lenoir, Pool

Predčasné parlamentné voľby v Taliansku nesmú spochybniť program hospodárskej reformy premiéra Maria Montiho, pretože riziko finančnej krízy ešte nebolo zažehnané. Vyhlásil to dnes v reakcii na posledné udalosti predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Barroso poskytol rozhovor pre hospodársky denník Il Sole 24 Ore. „Budúce voľby nesmú slúžiť ako zámienka pre spochybnenie, aké nevyhnutné tieto opatrenia sú,“ povedal a dodal, „relatívny pokoj na trhoch neznamená, že sme už z krízy von," citovala agentúra Reuters.

Jeho vyjadrenia sú známkou narastajúcich medzinárodných obáv z politickej krízy v Taliansku. Montiho prekvapivé sobotňajšie oznámenie, že mieni rezignovať, keď bude schválený budúcoročný rozpočet, umožní konanie parlamentných volieb už vo februári. Jeho mandát mal skončiť až v apríli, kedy sa mali pôvodne konať aj voľby.

Komisia má teraz obavy, že tento krok zneistí trhy. Barroso v rozhovore pripomenul, že Taliansko, ako tretiu najväčšiu ekonomiku eurozóny, napriek pokojným posledným mesiacom naďalej ohrozuje finančná kríza.

Taliansky premiér povedal svoje rozhodnutie po tom, ako stredopravá strana Ľud slobody Silvia Berlusconiho prestala podporovať jeho vládu. Monti tak už podľa vlastných slov necíti viac podporu parlamentu.

Berlusconi oznámil, že sa chystá kandidovať v budúcoročných parlamentných voľbách na funkciu premiéra. Išlo by už o jeho piate volebné obdobie. Prieskumy verejnej mienky mu však nedávajú veľké šance a favorizujú skôr Piera Luigia Bersaniho zo stredoľavej Demokratickej strany.

Hlavný favorit na premiérsky post sľubuje, že v prípade zvolenia bude pokračovať v nastolenej politike a dodržiavať sľuby, ktoré Taliansko v otázkach fiškálnej zodpovednosti dalo svojim európskym partnerom.

Monti sa dostal do vlády pred rokom po tom, ako bol práve Berlusconi donútený rezignovať v čase, keď vrcholila dlhová kríza a Taliansko bolo tlačené do reforiem. Jeho škrty vo verejných výdavkoch a vyššie daene spôsobujú v Taliansku rastúcu nespokojnosť.

(EurActiv/TASR)