Talianska vláda je pred kolapsom, Salvini žiada predčasné voľby

Zľava premiér Giuseppe Conte, podpredseda vlády a minister práce a priemyslu Luigi Di Maio, a druhý podpredseda vlády a minister vnútra Matteo Salvini. [EPA-EFE/Riccardo Antimiani]

Názorové rozdiely medzi koaličnými partnermi sa už nedajú zaceliť, tvrdí minister vnútra a podpredseda vlády. Podľa prieskumov sa jeho krajne pravicová vládna strana v súčasnosti teší takmer 40 percentnej podpore. Liga a Hnutie piatich hviezd tvorili vládu od mája 2018.

O nezhodách v koaličnej vláde antisystémoveho Hnutia piatich hviezd Luigi Di Maia a krajne pravicovej Ligy Mattea Salviniho sa hovorilo celé mesiace. Rozdielne boli pohľady na celý rad dôležitých politických otázok, od základných príjmov, cez štátny rozpočet, zaobchádzanie s migrantami, reformu súdnictva, až po väčšiu autonómiu od Bruselu.

Pomyselnú poslednú kvapku mala zabezpečiť roztržka okolo výstavby tunela medzi Turínom a francúzskym Lyonom.

The Capitals: Salvini odmieta, že by dostal peniaze z Moskvy

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

Podľa Mattea Salviniho nemá zmysel pokračovať vo vláde, ktorá sa neustále háda. Jediné riešenie vidí preto v predčasných voľbách.

Minister vnútra a podpredseda vlády cíti podľa analytikov príležitosť. V súčasných prieskumoch verejnej mienky má jednoznačne navrch Liga, hoci v minuloročných parlamentných voľbách, ktoré sa konali v marci, si Hnutie piatich hviezd zabezpečilo dvakrát takú podporu, ako mal jej následný koaličný partner. Dnes je situácia opačná.

Salviniho ešte viac posmelili výsledky európskych volieb, kde Liga získala tretinu všetkých hlasov.

„Nechceme žiadne ďalšie kreslá ani ministrov, nechceme ani preskupenie vo vláde a vládu technokratov. Po tejto vláde (ktorá urobila veľa dobrých vecí) sú jedinou možnosťou (nové) voľby,“ uviedol podpredseda vlády vo štvrtkovom vyhlásení (8. augusta).

Potvrdil, že nadstraníckeho premiéra Giuseppe Conteho požiadal, aby zvolal parlament, ktorý má momentálne letnú prestávku, a nechal si tak potvrdiť fakt, že súčasná vláda v ňom už väčšinu nemá.

Podľa Conteho Salvini nemá právomoc zvolávať poslancov a „diktovanie krokov v politickej kríze nestojí na ňom“.

Posledný problém: Tunel Turín-Lyon

Momentálne sa názory koaličných partnerov rozchádzajú na projekte výstavby 58-kilometrového tunela pod Alpami, ktorý by mal prepojiť Turín s francúzskym Lyonom, skrátiť čas na cestovanie na dve hodiny a stáť niekoľko miliárd dolárov.

Dvadsať rokov stará výstavba, ktorá mala byť sprevádzkovaná do roku 2025, no na pokračovanie stále čaká, by podľa ministra dopravy Danila Toninelliho mohla stáť vyše 20 miliárd eur, píše BBC. Európska únia mala prisľúbiť až 40-percentné financovanie.

Talianski primátori sa búria proti Salviniho kontroverznému protiimigračnému zákonu

Primátori Florencie, Neapolu a Palerma odmietajú vynucovať nový protiimigračný zákon, označujú ho za protiústavný. Salvini v odpovedi naznačil, že rebelujúci primátori nenávidia Talianov a mali by sa vzdať svojich úradov.

Päť hviezd znepokojuje cena aj otázka životného prostredia pri výstavbe. Liga propaguje vytváranie pracovných miest, ktoré projekt krajine prinesie, spoločne so stimulmi pre hospodársky rast.

Hoci si Päť hviezd vybudovalo na odpore voči tunelu celú agendu, v stredu (7. augusta) poslanci Ligy a opozície zmietli zo stola návrh na stopku pre projekt.

Liga po fiasku koaličného partnera žiadala Toninelliho odvolanie a premiérovi Contemu dala pôvodne pondelkové (12. augusta) ultimátum, písali Corriere della Sera.

Požiadavka mala zahŕňať aj výmenu na čele rezortu financií. Ministrom je v súčasnosti ekonomický profesor Giovanni Tria, ktorému sa aj napriek vlastnému záväzku udržať štátny deficit pod dvomi percentami nepodarilo kvôli tlaku Ligy vytýčený cieľ splniť.

Nepravdepodobné voľby na jeseň

Podporovatelia Ligy, ktorí podľa posledných prieskumov tvoria až 40 percent voličov, tlačili na odchod strany z vlády celé mesiace. S obrovskou podporou by totiž Salvini mohol po voľbách vládnuť aj bez koaličného partnera.

Francúzsky profesor: Le Penová má viac zábran ako Salvini, spojením s ĽSNS by šla proti sebe

Slovenská spoločnosť ukazuje schopnosť mobilizovať sa v časoch, keď je ohrozená demokracia. To vám dáva dôvod na optimizmus, hovorí CHRISTIAN LEQUESNE z parížskej Sciences Po.

Stále nie je jasné, či sa Taliani poberú k volebným urnám už v najbližších mesiacoch. Rozhodnutie je podľa ústavy na prezidentovi. Sergio Mattarella by po páde vlády mohol okrem vypísania nových volieb rozhodnúť aj spôsobom, že by vymenoval vládu technokratov a voľby by sa konali až budúci rok.

Ako pripomína agentúra Reuters, Taliani ešte nikdy v ére po druhej svetovej vojne neorganizovali parlamentné voľby na jeseň. V septembri totiž tretiu najväčšia ekonomiku eurozóny čakajú každoročné rokovania o rozpočte na budúci rok. Parlament má návrh dostať na stôl v októbri.

Po Grécku druhý najzadlženejší štát v Únii si už partnerov v bloku rozhneval navýšeným rozpočtom na tento rok. Salvini navyše deklaruje, že by chcel v roku 2020 výrazne znižovať dane, čo by mohlo napätie medzi Rímom a Bruselom ešte viac prehĺbiť.