Talianske referendum ovplyvní aj Úniu

Demonštrácia proti ústavnje reforme v Ríme. Foto: TASR / AP /Andrew Medichini

Talianska vláda pod vedením sociálneho demokrata Mattea Renziho (Demokratická strana) je jednou z najstabilnejších za poslednú dekádu.

Ako píše v komentári pre Financial Times Paolo Gentiloni jej minister zahraničných vecí vláda síce „nerobí zázraky“, ale pomaly sa snaží riešiť problém verejných financií a celkovej ekonomickej kondície krajiny, najmä pokiaľ ide o pracovný trh, bankový sektor či školstvo.

Taliansko je neodškriepiteľne za posledné roky viac počuť aj v európskych debatách. Predovšetkým išlo o obhajobu alternatívnej hospodárskej politiky eurozóny, než tvrdé úspory a rozpočtové škrty. Taliansko sa tiež v poslednom čase čoraz expresívnejšie snaží partnerov upozorniť na vážnosti migračnej krízy.

Talianske pobrežie je v rámci stredomorskej trasy aj tento rok „v kurze“ s rekordnými počtami obetí.

O čo ide v referende?

Premiér Renzi vsadil na ambicióznu a širokospektrálnu reformu ústavy. Cieľom je dosiahnuť väčšiu efektivitu inštitúcií a rozhodovacieho procesu na centrálnej úrovni.

Prvý na rade je Senát ako horná komora talianskeho parlamentu. V súčasnej podobe ide v Európe o unikát, pretože má takmer rovnaké právomoci ako dolná komora parlamentu Snemovňa poslancov. Obe môžu iniciovať zákony a obe ich musia schváliť v rovnakom znení.

Reforma o ktorej budú v nedeľu hlasovať talianski občania má vyriešiť to, aby sa funkcie dvoch komôr talianskeho parlamentu neprekrývali. Po novom by mali len niektoré zákony vyžadovať súhlas oboch komôr. Má tiež znížiť počet členov Senátu z 315 na 100. V hre je tak aj iné rozdelenie právomocí medzi regiónmi a centrálnou vládou, v prospech Ríma.

V Taliansku nejde o prvý takýto pokus, ale všetky doterajšie zlyhali.

Proti reforme vystupuje Silvio Berlusconi, separatistická Liga severu. Na druhej strane politického spektra je to populistické Hnutie 5 hviezd. Odporcovia hovoria o posilňovaní centrálnej moci.

Minister zahraničia v komentári argumentuje, že každému, kto Taliansko pozná musí byť jasné, že je to nezmysel, lebo nijako neposilňuje premiéra, ktorý má už teraz menej kompetencií ako iní šéfovia vlád v EÚ.

Pozorovatelia sa zhodujú, že výsledok referenda môže ukončiť sľubnú Renziho politickú kariéru. Sám avizoval, že ak referendum neprejde, rezignuje.

Nemusí to síce nevyhnutne znamenať pád vlády, ďalší vývoj bude závisieť od prezidenta.

Ak naopak Renzi referendum ustojí, očakáva sa, že to posilní jeho pozíciu medzi stredoľavými silami v Európe a v EÚ celkovo.

Prieskumy dávajú o niečo väčšie šance možnosti, že Taliani reformu odmietnu.

ECB banka je pripravená zakročiť

V prípade, ak by výsledok nedeľného referenda vyvolal paniku na finančných trhoch, je Európska centrálna banka (ECB) pripravená zakročiť. Informovala o tom včera agentúra Reuters.

Prudké zvýšenie výnosov talianskych dlhopisov by znamenalo ďalšie náklady pre už beztak zadlženú štátnu pokladnicu.

Taliansko je po Grécku druhá najzadlženejšia krajina eurozóny – s dlhom na úrovni 132 % HDP.

Podľa nemenovaných zdrojov je ECB pripravená využiť svoj mesačný program na nákup dlhopisov v hodnote 80 miliárd eur. „Rada guvernérov centrálnej banky si uvedomuje, že existujú prostriedky na pomoc Taliansku, ktoré bude možné využiť, ak to bude potrebné,“ cituje Reuters jeden zo zdrojov.

Skepsa investorov

Nedávny prieskum frankfurtskej agentúry Sentix ukázal, že takmer pätina investorov si myslí, že Taliansko v nasledujúcich 12 mesiacoch vystúpi z eurozóny.

Vystúpenie Talianska z eurozóny očakáva 19,3 % z tisícky respondentov, čo je najviac od spustenia pravidelných prieskumov v roku 2012.

Taliansko tak predbehlo Grécko ako najpravdepodobnejšia krajina na vystúpenie z menového bloku.