Taliansko a Francúzsko si vymenia portfóliá v Komisii

Predseda Komisie José Manuel Barroso poverí v prípade odchodu Taliana Franca Frattiniho, šéfovaním portfóliu vnútra a spravodlivosti francúzskeho komisára pre dopravu Jaquesa Barrota.

Barroso vydal vyhlásenie včera vo večerných hodinách a ukončil tak špekulácie o tom, kto bude novým komisárom pre oblasť spravodlivosti, slobody a bezpečnosti.

Šéf Komisie sa vo vyhlásení odvoláva na to, že Barrot “vynikajúcim spôsobom” zastupoval Frattiniho počas obdobia, kedy mal horúci kandidát na post ministra zahraničia v Berlusconiho vláde, kvôli prevolebenej kampani neplatenú dovolenku. Komisia tvrdí, že tento krok zaručí “koherenciu a efektivitu v tejto komplexnej a citlivej agende”.

Talianom v takom prípade pripadne portfólio, o ktoré sa počas uplynulých štyroch rokov staral Barrot – doprava. Rímu by to na druhej strane mohlo priniesť náhľad do plánov Komisie s Alitaliou, problémovými talianskymi aerolinkami. Berlusconi dal najavo, že nesúhlasí s ich predajom Air France-KLM a chce ich udržať v talianskych rukách.

Výmena portfólií skalamala odchádzajźceho talianskeho premiéra Romana Prodiho. Post komisára pre vnútorné veci a bezpečnosť je považovaný za jeden z najatraktívejších postov v exekutíve.

Barrosov krok sa chápe aj ako prventívny krok pred možnou kontroverziou, ktorú by v Únii mohol vyvolať spor ohľade Frattiniho nástupcu (EurActiv, 22/04/08). Podľa zmlvy o ES je v plnej právomoci predsedu Komise prideľovať portfóliá jednotlivým členom Komisie počas celého mandátu exekutívy.