Taliansko Britániu v tlaku na úspory v rozpočte EÚ nepodporilo

M. Monti, D. Cameron, TASR/AP Photo/Alastair Grant

S blížiacim sa summitom o viacročnom rozpočte Cameron hľadá podporu vo svojej snahe o zmrazenie či zníženie biliónového návrhu Európskej komisie.

Bývalý eurokomisár a taliansky premiér Mario Monti mu však diplomaticky odpovedal, že Taliansko a Británia sa v tejto otázke výrazne rozchádzajú, napriek tomu, že ide sú tretím, respektíve štvrtým najväčším čistým prispievateľom do rozpočtu EÚ.

„Hoci podporujeme rozpočet pre budúcnosť, sme o potrebe výrazného zníženia veľkosti európskeho rozpočtu presvedčení oveľa menej ako Veľká Británia ,“ uviedol Monti na spoločnej tlačovej konferencii.

Cameron pohrozil vetom návrhu, ak nedôjde k jeho zmrazeniu. Dolná komora britského parlamentu 31. októbra však proti vôli vlády odhlasovala, aby premiér počas rokovaní o rozpočte EÚ nežiadal iba jeho zmrazenie, ale zníženie.

Napriek tomu, že šlo o jeho prvú potupnú porážku parlamente od jeho nástupu k moci v roku 2010, môže mu pri vyjednávaniach o rozpočte v Bruseli pomôcť. Cameron totiž bude môcť tvrdiť, že vzhľadom na rozhodnutie parlamentu, aj keď nezáväzného, má zviazané ruky. Okrem toho uviedol, že vôľu poslancov bude rešpektovať.

„Nemôžeme pokračovať v navyšovaní výdavkov EÚ. Európska únia musí začať žiť v rámci svojich možností,“ povedal novinárom britský premiér. „Znamená to míňať efektívnejšie, na prioritizované opatrenia, ktoré podporia prosperitu všetkých daňových poplatníkov v EÚ,“ dodal.

„Vy ste jedným z najväčších čistých prispievateľov v Európskej únii,“ upozornil Montiho. „My tiež, preto si myslím, že dôkladná finančná kontrola je v záujme nás oboch,“ dodal.

(EurActiv/Reuters)