Taliansko má novú vládu, Renzi pripravuje návrat

Gentiloniho kabinet a prezident Sergio Mattarella. Zdroj: Reuters

Matteo Renzi dostúpil po neúspechu referenda o reforme volebných zákonov, a štátnej správy. Včera ho oficiálne nahradil bývalý minister zahraničných vecí Paolo Gentiloni (62). Na čele rekonštruovanej stredo-ľavej chce zabezpečiť najmä stabilitu.

Gentiloni by mal viesť tretiu najväčšiu ekonomiku eurozóny do februára 2018, na kedy sú naplánované voľby. Nedá sa však vylúčiť predčasné hlasovanie.

„Vkladám všetko do hľadania najrýchlejších možných riešení“ krízy, povedal nový premiér.

Zdôraznil kontinuitu: „Ako môžete vidieť z jej zloženia, vláda bude pokračovať v inovatívnej ceste Renziho vlády.“

Gentiloniho nahradil na poste ministra zahraničných vecí Angelino Alfano, bývalý protežant expremiéra Silvia Berlusconiho. V predchádzajúcej vláde slúžil ako minister vnútra. Na jeho miesto si zasadol Marco Minniti, bývalý štátny tajomník zodpovedný za bezpečnostné služby.

Na dôležitom poste ministra financií ostáva Pier Carlo Padoan. Jeho úlohou je ubezpečiť trhy a partnerov v eurozóne, že vláda zvláda rastúcu krízu v bankovom sektore.

Renziho verní

Vo vláde je viacero Renziho blízkych spojencov, napríklad Maria Elena Boschi, ktorá bude na poste podpredsedníčky vlády. U Renziho mala na starosti ústavnú reformu – teda oblasť, ktorá nakoniec spôsobila pád predchádzajúcej exekutívy.

Bývalý premiér vyslovil vláde podporu. „Veľa šťastia v práci Paolovi Gentilonimu a jeho vláde. Nech žije Taliansko.“, napísal na Twitteri.

 

Opozičné strany označili Gentiloniho za Renziho bábku. Podľa Hnutia piatich hviezd, ponechaním tých istých tvárí na čele bola ignorovaná vôľa tých, ktorí v referende hlasovali proti Renzimu. Beppe Grillo plánuje na január masové protesty.

Giorgia Meloni z pravicového Bratstva Talianska to označila za „pľuvanec do tváre Talianom“. Jej strana tiež plánuje protesty.

Gentiloni priznal, že porážka v referende odhalila masovú nespokojnosť stredných vrstiev a mladých ľudí zo slabou ekonomikou a nezamestnanosťou. Trh práce bude „prioritou tejto vlády“.

„Nebudem popierať, že (Renziho odstúpenie) spôsobilo problémy“, no „vláda začne okamžite pracovať… so silou a optimizmom.“

Trhy reagujú pozitívne

Gentilioni pochádza z aristokratickej rodiny a v mladosti pôsobil sa zapojil do radikálneho študentského hnutia. Dnes je považovaný za znak stability.

Milánsky FTSE Mib ostal počas včerajšieho dňa pozitívny. Trhy tiež prijali s úľavou, že talianska vláda naďalej plánuje intervenovať na záchranu banky Monte dei Paschi di Siena bank (BMPS), ak sa jej nepodarí získať dostatok peňazí od súkromných investorov.

Podľa Craiga Erlama, analytika Oanda, trhy sú „skôr optimistické“, že sa banke podarí získať 5 miliárd eur, ktoré potrebuje, aby sa vyhla bankrotu. Pomocou je aj rýchle ukončenie politickej nestability.

Migračná kríza na obzore

Gentiloni bude musieť riešiť aj ďalšiu hroziacu krízu – migračnú. Po uzavretí balkánskej cesty sa časť migračných tokov presmerovala cez Stredozemné more do Talianska. Tento rok dosiahlo jeho pobrežie asi 175 000 utečencov a migrantov.

Otázkou sa má zaoberať aj štvrtkový summit EÚ. Je nepravdepodobné, že sa na ňom lídri dohodnú na mechanizme zdieľania bremena krízy. Taliansko, Grécko, Nemecko, Rakúsko a ďalšie krajiny presadzujú povinné kvóty. Krajiny V4 sú zásadne proti.