Taliansky minister financií – budúci šéf Euroskupiny?

Pozadie:

Premiéri Talianska a Poľska sa na summite Európskej ľudovej strany (EPP), ktorý sa konal 18. júna v Bruseli, nedokázali dohodnúť na konzervatívnom kandidátovi na post predsedu Európskeho parlamentu. Svoje definitívne rozhodnutie odložili na 7. júl. Pokiaľ nedôjdu ku kompromisu, bude nasledovať hlasovanie, pričom poľský kandidát má väčšiu podporu najmä nemeckých a francúzskych členov strany. Poľským kandidátom je bývalý premiér Jerzy Buzek, kým Taliansko sa snaží presadiť bývalého podpredsedu Európskeho parlamentu – Maria Maura.

Otázky:

Taliansky premiér Silvio Berlusconi minulý piatok (19. júna) počas Európskej rady verejne predstavil Tremontiho kandidatúru na predsedu Euroskupiny, ktorá zahŕňa ministrov financií krajín eurozóny, ktorí sa stretávajú mesiac pred Radou ministrov pre ekonomické a finančné záležitosti.

„V priebehu najbližšieho jeden a pol roka, by mal odísť predseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker. Myslím si, že tá pozícia by mohla sedieť nášmu ministrovi Giuliovi Tremontimu,“ povedal Berlusconi novinárom po skončení európskeho summitu. Juncker bude možno nútený odstúpiť ešte skôr pre stupňujúce sa napätie, ktoré spôsobili pravidlá o bankovom tajomstve.

Tremontiho ambície podporila aj Európska komisia, ktorá vo svojej správe o stave verejných financií v EÚ, hodnotila taliansku opatrnú odpoveď na finančnú krízu veľmi pozitívne.

Napriek tomu, že verejný dlh krajiny patrí medzi najvyššie v Európe, Komisia po prvýkrát uznala, že zvýšené výnosy z cenných papierov zatiaľ mali limitovaný vplyv na vládne výdavky. Okrem toho Brusel podčiarkol spoľahlivú finančnú pozíciu talianskeho súkromného sektora, osobitne domácností, ktoré majú tendenciu šetriť, na rozdiel od iných krajín.

Tajani pre vnútro?

Pokiaľ ide o dôležité pozície v rámci Komisie, Taliansko chce opäť získať pozíciu komisára pre spravodlivosť a vnútro, ktorej sa vlani vzdali, aby získali vtedy užitočné portfólio dopravy. Komisia potom odobrila kontroverznú privatizáciu leteckého prepravcu Alitalia, ktorú s osobitným dôrazom podporoval Berlusconi.

Teraz, keď už pre Rím doprava nie je podstatná, sa chcú opäť vrátiť ku svojim dlhodobým politickým prioritám zameraným na monitorovanie ilegálnej migrácie. Taliansko chce záťaž v podobe tisícok prisťahovalcov z Afriky rozdeliť aj na ostatné členské štáty.

Berlusconi už oficiálne potvrdil súčasného komisára Antonia Tajaniho ako svoju voľbu pre ďalšie päťročné obdobie.