Taliansky predseda vlády: Za politickú krízu môže Salvini

Taliansky premiér Giuseppe Conte (vpravo) a taliansky vicepremiér Mateo Salvini na zasadnutí talianskeho Senátu 20. augusta 2019 v Ríme. [AP Photo/Gregorio Borgia]

Politickú budúcnosť Talianska má momentálne v rukách prezident Sergio Mattarella. Talianske krajne pravicové strany dúfajú v predčasné voľby, ktoré by sa mohli konať už v októbri.

Taliansky predseda vlády Giuseppe Conte predložil v utorok (20. augusta 2019) svoju rezignáciu prezidentovi Sergiovi Mattarellovi, ktorý ju prijal a dnes (21. augusta) začal prvé kolo debát s parlamentnými skupinami, v snahe vyviesť Taliansko z aktuálnej politickej krízy.

Bývalý premiér počas rozpravy v Senáte priamo obvinil podpredsedu vlády a predsedu pravicovo-populistickej strany Liga Severu (LN) Mattea Salviniho z nezodpovedného a sebeckého správania, čo podľa neho uviedlo krajinu do aktuálnej politickej nestability.

„Po politickej kríze v polovici augusta sa nové voľby pravdepodobne uskutočnia na jeseň, čo by znamenalo dočasnú vládu a oslabenie voči našim partnerom v EÚ,“ uviedol Conte počas svojej rozpravy a dodal, že „je nezodpovedné žiadať občanov, aby každý jeden rok volili,“ čím reagoval aj na skutočnosť, že Taliansko za posledné tri desaťročia vystriedalo 13 predsedov vlád. Posledným premiérom, ktorý vydržal slúžiť celé päťročné funkčné obdobie, bol Silvio Berlusconi. Giuseppe Conte odchádza z úradu po 18 mesiacoch.

Salvini reagoval na Conteho vyjadrenia vyhlásením, že by to „urobil znova (…). Som slobodný muž a nebojím sa úsudku Talianov.“ Podpredseda vlády už dávnejšie argumentoval, že nemá zmysel držať pri živote vládu, ktorá sa neustále háda. Jediným riešením sú podľa neho predčasné voľby, ktoré sa snažil vyvolať už od mája tohto roku, kedy ho posmelili predovšetkým výsledky európskych volieb, kde Liga získala tretinu všetkých hlasov.

Politická kríza v Taliansku vypukla naplno po tom, čo Salviniho strana stiahla začiatkom augusta svoju podporu pre vládnucu koalíciu. Kameňom úrazu sa stal projekt výstavby vysokorýchlostnej železnice medzi Turínom a francúzskym mestom Lyon. Koaličný partner – Hnutie piatich hviezd (M5S) tento projekt pri hlasovaní v parlamente nepodporil.

Talianska vláda je pred kolapsom, Salvini žiada predčasné voľby

Názorové rozdiely medzi koaličnými partnermi sa už nedajú zaceliť, tvrdí minister vnútra a podpredseda vlády. Podľa prieskumov sa jeho krajne pravicová vládna strana v súčasnosti teší takmer 40 percentnej podpore. Liga a Hnutie piatich hviezd tvorili vládu od mája 2018.

Možné scenáre

Na základe inštitucionálneho zvyku prezident nemôže verejne komentovať situáciu skôr, ako prekonzultuje aktuálny stav so všetkými parlamentnými skupinami. Podľa mnohých politických analytikov však chce prísť s riešením do konca tohto týždňa, aby sa tak predišlo zbytočnému predlžovaniu obdobia politickej krízy a neistoty, v ktorej sa Taliansko ocitlo.

Stále nie je absolútne vylúčený scenár, že sa koaličné strany zmieria a podarí sa im dovládnuť toto funkčné obdobie. Salvini túto možnosť dokonca naznačil v závere svojho prejavu v parlamente. Analytici však túto možnosť vzhľadom na vývoj situácie v posledných dňoch vylučujú.

Často spomínaná je aj možná spolupráca medzi Hnutím piatich hviezd a opozičnou stredo-ľavou Demokratickou stranou (PD). Táto možnosť je podporovaná predovšetkým bývalým predsedom vlády a členom Demokratickej strany Matteom Renzim. Podľa neho by prostredníctvom takéhoto spojenia mohlo prebehnúť úspešné hlasovanie o rozpočte a bolo by možné vyhnúť sa  automatickému zvýšeniu dane z pridanej hodnoty (DPH), ktoré by malo nadobudnúť účinnosť v roku 2020. Jeho nadšenie pre vytvorenie možnej koalície však nie je zdieľané celou stranou.

PD na dnes (21 augusta) zvolalo stretnutie, aby rozhodlo, či vôbec začne rokovania s Hnutím piatich hviezd.

Krajne pravicové strany, ako napríklad Liga, Fratelli d’Italia a Berlusconiho Forza Italia vopred odmietli akýkoľvek pokus o vytvorenie vlády so súčasným zložením Parlamentu a uprednostili predčasné voľby.

V prípade, že Hnutie piatich hviezd a PD nebudú schopné dospieť k spoločnej dohode, bude musieť taliansky prezident vyhlásiť predčasné voľby, ktoré by sa mali konať v októbri, prípadne v novembri. Ako však uvádza agentúra Reuters, Taliansko od druhej svetovej vojny nezorganizovalo parlamentné voľby na jeseň. V septembri totiž Taliani každoročne rokujú o rozpočte na budúci rok. Parlament dostáva návrh na stôl práve v októbri.

Ďalšou možnosťou je poverenie strán vytvorením dočasnej vlády, ktorá by mohla hlasovať o rozpočte a voľby by boli následne zorganizované v roku 2020.

Taliansky komisár

Politickú krízu v Taliansku sťažuje aj agenda Európskej únie. Talianska vláda totiž doposiaľ neurčila talianskeho komisára, ktorý by sa mal v novembri pripojiť k tímu Ursuly von der Leyen.

Členské štáty boli požiadané, aby svoje návrhy predložili Komisii do 26. augusta 2019. Aj keď táto lehota nie je právne zakotvená, treba mať na pamäti, že vypočúvania kandidátov by mali prebiehať v septembri a októbri tohto roku, uviedol hovorca Európskej komisie.

Von der Leyen štartuje pohovory s kandidátmi na eurokomisárov

Predsedníčka budúcej Komisie môže niektorých kandidátov odmietnúť a požiadať členské krajiny o nové mená. Jej predchodca Jean-Claude Juncker pred piatimi rokmi odmietol až šesť národných kandidátov.

Pravdepodobne však Giuseppe Conte zotrvá dočasne vo svojej funkcii, čo znamená, že  bude možné vymenovať taliansky výber.

Meno samotného Conteho sa taktiež spomínana v súvislosti s možným postom eurokomisára.

Taliansko si v novej Európskej komisii vyžiadalo pozíciu podpredsedu výmenou za podporu von der Leyen na funkciu predsedníčky Komisie. Rím tiež prejavil záujem o konkurenčné a protimonopolné portfólio.

Vzhľadom na momentálnu politickú situáciu je však veľmi nejasné, či sa pôvodná dohoda skutočne dodrží.

Conte niekoľkokrát uviedol, že kvôli Salviniho pokusom rozvrátiť vládu bude mať Taliansko v rokovaniach o budúcom zložení Komisie nevýhodnú a slabú pozíciu