Taliansky premiér má pre EÚ analógiu s Titanikom

Mateo Renzi/ Shutterstock

Mateo Renzi prirovnal v rozhovore agentúru Bloomberg EÚ k “orchestru, ktorý neprestáva hrať, zatiaľ čo sa Titanic potápa ku dnu”.

Zároveň tvrdí, že jeho krajina sa zreformovala a zrevitalizovala a preto si zaslúži hrať poprednú úlohu vo formovaní budúcnosti EÚ.

“Dnes sme v situácii, kedy môžeme našim kolegom povedať, že tento zlý, byrokratický prístup sa dá zmeniť,” povedal.

Najväčším bodom sporu medzi Rímom a Bruselom sú rozpočtové pravidlá zahrnuté v Pakte stability a rastu. Renzi požaduje voľnejšie podmienky, aby mohol ekonomiku naštartovať znížením daní a zvýšením prorastových výdavkov.

Za technickými diskusiami o tom, či sa môžu štrukturálne reformy a výdavky na zvládanie migračnej krízy vyňať z výpočtu deficicitu sa skrýva širší spor o ekonomickej filozofii, ktorá má údávať tón v EÚ.

“Pakt hlúposti”

Renzi už viackrát označil základný súbor rozpočtových pravidiel eurozóny Pakt stabiliy a rastu za “Pakt hlúposti” (“Stupidity Pact”). Hoci sa nepovažuje za euroskeptika, EÚ vyčíta zlyhanie pri riešení migrantskej krízy a chaosu v Líbyi.

Francúzsko kritizuje za dočasné uzavretie hraníc v súvislosti s migračnými tokmi, Nemecko za projekt Nord Stream II a Európsku komisiu za jej rozpočetovú a finančnú politiku.

Taliansko vyvíja v poslednom období zvýšenú diplomatickú aktivitu. Minister zahraničných vecí Paolo Gentiloni zvolal v utorok tento týždeň stretnutie ministrov šiestich zakladajúcich štátov EÚ.

Na neformálnom stretnutí v Ríme ministri zahraničia Belgicka, Francúzska, Nemecka, Talianska, Luxemburska a Holandska vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrili obavy o stav európskeho projektu a prihlásili sa k ambícii zo zakladajúcich zmlúv pracovať na”čoraz užšej únii” (“ever closer union”).

Veľká Británia v rámci snahy o nové usporiadanie svojich vzťahov s EÚ žiada formálne uznanie výnimky z prehlbujúcej sa politickej integrácie.

Prípadný voľnejší zväzok Veľkej Británie s EÚ nevníma Rím ako veľkú hrozbu. Uprednostňuje túto možnosť pred nepredvídateľným scenárom, ktorý by priniesol tzv. Brexit, teda vystúpenie Veľkej Británie z únie.