Tampóny vstupujú do diskusie o Brexite

Zdroj: Change.org

Británia zatlačí na EÚ, aby nezdaňovala tampóny a hygienické výrobky pre ženy ako „luxusný tovar,“ ale ako základné potreby. Prisľúbil to štátny tajomník ministerstva financií David Gauke potom, čo vyše 250-tisíc ľudí podpísalo petíciu „Zatavte zdaňovanie menštruácie“.

„Daňový systém, ktorý vám umožní jesť krokodílí steak vo svojom súkromnom lietadle bez zaplatenia jedinej pence, pričom nedokážete prečkať vašu menštruáciu bez toho, aby vás nezdanila Štátna pokladnica nie je spravodlivý,“ vyhlásila počas parlamentnej rozpravy opozičná labouristická poslankyňa Paula Sherriff. „Úprimne povedané daň z pridanej hodnoty na tampóny je daňou za vagínu…Je to jednoducho a čisto daň za  to, že ste ženou,“ dodala.

Labouristická vláda sa v minulosti pokúsila znížiť DPH na hygienické potreby pre ženy zo 17 až na nulovú hodnotu. Kvôli pravidlám EÚ o DPH, ktoré vymenovávajú výrobky, na ktoré štáty môžu uplatňovať nulovú daň však Británia skončila iba na 5 percentách.

Dôvodom je jednotný trh EÚ. „Podľa prechodných ustanovení smernice o DPH (z roku 2006), môžu štáty za výnimočných okolností uplatňovať nulovú sadzbu dane na špecifické tovary, a to za predpokladu, že sa na ne uplatňovala nulová sadzba DPH už pred vznikom jednotného trhu EÚ. Medzi týmito tovarmi nie sú sanitárne výrobky,“ vysvetlil pre EurActiv hovorca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

Euroskeptický zákonodarcovia sa problematiky ujali ako príkladu, kde „Brusel“ výrazne zasahuje do právomocí Británie. „Toto je príklad, kde EÚ prevzala právomoci nad našimi daňami, ktoré mať ani nemala,“ napísal napríklad na svojom twitterovom účte poslanec Bernard Jenkins.

Inštitúcie to vidia inak. „Tieto pravidlá o DPH nie sú "nadiktované" Komisiou, schválili ich členské štáty. Podčiarkujem, že v oblasti zdaňovania platí rozhodovanie na základe jednomyseľnosti, teda spomínaná smernica bola schválená aj hlasmi Veľkej Británie,“ reagoval na situáciu vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

„Na úrovni EÚ panuje presvedčenie, že rámcová koordinácia sadzieb DPH je nevyhnutná pre fungovanie spoločného trhu, minimalizuje sa ňou administratívna záťaž pre podniky, znižuje sa riziko nepriaznivých zásahov do hospodárskej súťaže a v neposlednom rade zabezpečujú sa ňou príjmy verejných rozpočtov členských krajín,“ dodal Králik.

Tampóny luxusným tovarom?

Poslankyňa Paula Sherriff predložila dolnej snemovni britského parlamentu dodatok k návrhu vládneho rozpočtu, v ktorom požadovala začať o tejto otázke rokovania s EÚ či vyjednať výnimku.

Na zmenu pravidiel v tejto oblasti a presunu sanitárnych výrobkov medzi tovary s nulovou DPH by totiž bola potrebná revízia smernice o DPH, na której by sa mali zhodnúť všetky členské štáty.

Hoci dodatok napokon snemovňou neprešiel, štátny tajomník Gauke prisľúbil, že „bude túto otázku prejednávať s Európskou komisiou a ostatnými členskými štátmi“.

Otázne je, aký efekt táto diskusia prinesie. V minulosti sa daň na hygienické potreby pre ženy nepodarilo znížiť ani Francúzsku. Skeptická je aj Komisia.

„Z pohľadu Komisie, existuje celý rad ekonomických štúdií, ktoré preukazujú, že znížená sadzba DPH sa nemusí nevyhnutne pretaviť do znížených maloobchodných cien pre konečných spotrebiteľov,“ ukončil Králik.