Terorizmus mení agendu inštitúcií EÚ

„Musíme v nasledujúcich dňoch bolesť premeniť na konkrétne kroky,“ povedala v reakcii na tohto týždňové teroristické útoky vo Francúzsku v lotyšskej Rige vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová. Na tlačovej konferencii hovorila po francúzsky.

Dodala, že kroky ktoré urobí EÚ smerom dovnútra musia korešpondovať s jej zahraničnou politikou.

„Boj proti terorizmu nie je len politickou ale aj kultúrnou výzvou, ktorú zdieľame s našimi partnermi vo svete, počnúc arabskými krajinami, krajinami Afriky a Ázie, pretože sme presvedčení, že musíme úplne oddeliť slovo ‘terorizmus’ od slova ‘islam’,“ dodala šéfka európskej diplomacie.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý tiež cestoval do Rigy pri príležitosti preberania rotujúceho predsedníctva touto pobaltskou krajinou sa vyjadril, že je zataiľ predčasné robiť akékoľvek rozhodnutia.  

„Zo skúseností viem, že by sme nemali reagovať predkladaním návrhov hneď na ďalší deň, lebo riskujeme, že spravíme chyby. Komisia už prisľúbila predložiť nový program boja proti terorizmu v nasledujúcich týždňoch,“ komentoval Juncker.

Zdôraznil, že boj proti terorizmu je momentálne primárne národnou kompetenciou, no vidí priestor na zlepšenie koordinácie a komunikácie medzi spravodajskými službami v EÚ, aby bolo možné proti terorizmu bojovať „preemptívne“.

Jedným z diskutovaných opatrení je zdieľanie údajov o cestujúcich v leteckej doprave medzi členskými štátmi únie. Európsky parlament to odmieta z obáv o ochranu súkromia, politická rezervovanosť ale môže po posledných udalostiach ustúpiť. Na poslancov Európskeho parlamentu v tomto zmysle už apelovala stály predseda Európskej rady Donald Tusk.

Francúzsky minister vnútra Bernard Cazenueve pozval na mimoriadnu schôdzku do Paríža svojich kolegov, ministrov vnútra z krajín EÚ, komisára Dimitris Avramopoulos, európskeho koordinátora pre boj s terorizmom Gillesa de Kerchove, amerického ministra spravodlivosti Erika Holdera a amerického ministra pre vnútornú bezpečnosť Jeha Johnsona.

O nových možných opatreniach budú hovoriť aj ministri zahraničných vecí EÚ na svojej schôdzke 19. januára a následne opätovne ministri vnútra EÚ, 29. januára.

„Mali by sme tiež preskúmať, aké možnosti nám dáva schengenský systém a ako je ho možné vylepšiť“, povedal v Rige Juncker.

Po stretnutí s lotyšskou premiérkou Laimdotou Straujumovou a po porade s francúzskym prezidentom Hollandom šéf Európskej rady Donald Tusk ohlásil, že využije aj blížiaci sa summit hláv štátov a vlád EÚ naplánovaný na 12. februára na diskusiu o možnej odpovedi EÚ na teroristické hrozby.

Europoslanci budú o téme mimoriadne diskutovať 12. januára.

Problém islamistických bojovníkov, ktorí majú občianstvo západoeurópskych krajín, odkryl aj prípad útoku v židovskom múzeu v Bruseli z júna 2014. Jeho páchateľovom bol francúzsky občan, ktorý predtým bojoval v Sýrii.

Minulý január Európska komisia zverejnila odhad, podľa ktorého sa do bojov na Blízkom východe zapojilo minimálne 1200 európskych občanov. Dnešné odhady sa už pohybujú od 3 tisíc do 5 tisíc.