The Capitals: Ak sa von der Leyen nechá podporiť krajnou pravicou, bude musieť znášať dôsledky

Kandidátka na post šéfky Európskej komisie Ursula von der Leyenová. [EPA/Patrick Seeger]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

„Farba“ europarlamentnej väčšiny môže von der Leyen zavariť. Nejde iba o čísla, kandidátka na predsedníčku Komisie Ursula von der Leyen by mala zvážiť stranícku príslušnosť europoslancov, ktorí by vytvorili väčšinu potrebnú k jej zvoleniu, povedal zdroj portálu EURACTIV.com z radov socialistov. „Nemala by mať problém dosiahnuť väčšinu, ale z politického pohľadu je zásadné predovšetkým jej zloženie,” uviedol zdroj.

Zelení (Greens/EFA) a ľavicoví (GUE/NGL) europoslanci už podporu kandidátky odmietli.

Sociálni demokrati sú rozdelení, na stranu Nemky sa postavili delegácie zo Španielska, Portugalska a Dánska, rovnako ako šéfka frakcie Iratxe Garcíaová. Proti sú však socialisti z Nemecka, Británie, Holandska a Belgicka, pochybnosti majú tiež Gréci a Taliani.

Obe talianske vládne strany, Liga a Hnutie piatich hviezd, sú ochotné von der Leyen podporiť a 42 talianskych hlasov môže nakoniec rozhodnúť. Krajne pravicová Liga údajne chcela v rokovaniach s kandidátkou získať jej podporou aj súhlas s vymenovaním Giancarla Giorgettiho, pravej ruky Mattea Salviniho, do pozície eurokomisára.

Ak sa podľa zdrojov z radov socialistov nemecká ministerka pri zvolení oprie o europoslancov z frakcií Európskych konzervatívcov a reformistov a Identity a demokracie, bude tiež musieť znášať dôsledky toho, že jej väčšina je z časti založená na krajnej pravici.

Hoci sa Konzervatívci a reformisti nechali počuť, že sú im názory von der Leyen blízke, frakcia je podľa jedného z jej členov nejednotná v tom, či ju podporí.

Toxický Vyšehrad?

Čoraz viac hlasov z vnútra EÚ otvorene hovorí, že prehnané a nič neprinášajúce spájanie sa s V4 škodí slovenskej reputácii a záujmom.

Vyšehradská štvorka ju pôvodne podporila, aby tak zabránila nomináciu bojovníka proti porušovaniu právneho štátu Fransa Timmermansa. Holanďan by však podľa jej slov pokračoval v rovnakej pozícii aj v jej Komisii, čo by mohlo donútiť V4 prehodnotiť svoj postoj.

Maďarský Fidesz bude pravdepodobne hlasovať ako zvyšok svojich materských ľudovcov (EPP), naopak poľská vládna PiS, najsilnejší hlas vnútri ECR, môže svoju podporu stiahnuť. Úlohu v tom môže hrať aj nevymenovaní poľskej kandidátky do čela jedného z europarlamentných výborov.

(Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl, Sarantis Michalopoulos, Alexandra Brzozowski, Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

BRUSEL

Krajne-pravicový škandál. Kris Van Dijck (N-VA) bol nútený rezignovať na svoj post predsedu flámskeho parlamentu kvôli obvineniu z podvodného bankrotu. Na začiatku minulého týždňa bol navyše pod paľbou kritiky za nehodu pod vplyvom alkoholu. Dijcka nahradil v čele parlamentu jeho prvý podpredseda Filip Dewinter (Vlaams Belang), a stal sa tak prvým extrémne pravicovým zástupcom na tomto poste. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Zelené podporujú všetky vekové skupiny s výnimkou seniorov. Podľa prieskumu, ktorý týždenník Spiegel zverejneného vo štvrtok (11. júla) sa Zelení tešia čoraz väčšej podpore Nemcov všetkých vekových skupín. Medzi voličmi 18-64 rokov má strana Zelených podobnú podporu, akej sa teší konzervatívna CDU / CSU. Iba skupina voličov nad 65 rokov naďalej jasne uprednostňuje CDU a CSU. Hlas by im dalo 37 percent voličov, zatiaľ čo Zeleným a SPD o polovicu menej. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

MADRID

Francúzski socialisti žiadajú Sáncheza o opätovné potvrdenie jeho úlohy v Európe. Líder francúzskych socialistov (PS) Olivier Faure si myslí, že socialisti najmä v Portugalsku a Španielsku by mali opätovne potvrdiť hegemóniu, o ktorú v Európe prišli. Niektorí socialisti sú podľa neho príliš mierni a nevyužívajú potenciál, ktorý môžu mať. Jedným z nich je podľa Faureho aj Pedro Sánchez. Povedal to v rozhovore s EFE, partnerom siete EurActiv.

///

ATÉNY / NIKÓZIA

Smrtiace búrky. Sedem ľudí vrátane dvoch detí zahynulo a viac ako 120 bolo zranených počas búrky, ktorá zasiahla polostrov Chalkidiki, hlavnú turistickú oblasť na juhu macedónskeho regiónu v Grécku. Viac ako 80 percent územia zostalo bez elektriny. Búrka tiež na niekoľkých miestach poškodila infraštruktúru.

Nová vláda v Aténach sa preto na začiatku svojho mandátu takmer výlučne zamerala na obnovenie škôd. „Sledujeme vývoj v oblasti a v prípade potreby je EÚ pripravená ponúknuť pomoc,” uviedol na twitteri eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízové ​​opatrenia Christos Stylianides. Spolu s hovorcom Európskej komisie Margaritisom Schinasom, ktorý sa vydal do zasiahnutej oblasti, tiež vyjadrili úprimnú sústrasť pozostalým obetí. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

Opatrenia Únie proti Turecku sa blíža. Výbor stálych zástupcov COREPER dnes dokončuje návrh opatrení proti Turecku, ktoré EÚ plánuje použiť v prípade, že krajina bude naďalej pokračovať v nelegálnych prieskumných vrtoch v blízkosti Cypru. Rozhodnutie by malo padnúť na pondelkovom zasadnutí ministrov zahraničia. Opatrenia by mali zahŕňať zmrazenie všetkých rozhovorov na vysokej úrovni, zníženie sumy, ktorú Turecko získava v rámci predvstupovej pomoci a revíziu úveru, ktorú Turecku poskytla Európska investičnou bankou. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

BRATISLAVA

Čaputová v Maďarsku zdôraznila demokratické hodnoty. „Ak naša spolupráca (vo V4) má mať zmysel, nesmie byť len o strážení regionálnych záujmov. Musí byť o presadzovaní demokratických hodnôt, hodnôt slobody a právneho štátu a tiež hodnôt európskej integrácie (…), aby sme neboli vnímaní ako tí, čo Európsku úniu rozdeľujú alebo oslabujú,” vyhlásila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová počas svojej návštevy u maďarského prezidenta Jánosa Ádera v Budapešti. Stretla sa tiež s premiérom Viktorom Orbánom. Niektoré z provládnych médií označovali Čaputovou za „agentku Georga Sorosa“, čo slovenská prezidentka označila za „klamstvá a konšpiračnú propagandu“. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Kratšia lehota. Česko má na odpoveď na audítorské správy o údajnom konflikte záujmov premiéra Andreja Babiša pri čerpaní peňazí z úniových fondov iba mesiac namiesto obvyklých dvoch. V stredu o tom informoval server iROZHLAS.cz. Dôvody kratšej lehoty nie sú známe, ministerka pre miestny rozvoj Klára Dostálová, ktorej rezort má reakciu pripraviť, v nej však nevidí problém. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

O ambasáde v Izraeli stále nie je rozhodnuté. Premérka Viorica Danciolaová ustúpila od svojej pôvodnej rétoriky, ktorá sa týkala presunu rumunského veľvyslanectva v Izraeli do Jeruzalema. Danciolaová uviedla, že vláda dokončila analýzu navrhovanej zmeny a zaslala ju inštitúciám, ktorých sa týka. Obdržať by ju mal aj prezident Klaus Iohannis, ktorý má rozhodnutie o presune diplomatov vo svojich rukách. (EURACTIV.ro)

///

ZÁHREB

Do boja o prezidentský post sa pridali ďalší kandidáti. Bývalý minister Vlaha Orepič sa zapojil do súboja o post chorvátskeho prezidenta. Orepič by sa chcel ako prezident sústrediť na ochranu ústavy, zatiaľ čo jeho protivníci navrhujú jej zmeny. Kandidatúru zatiaľ oznámilo osem osôb vrátane bývalého premiéra Zorana Milanoviča (SDP, S&D), speváka Miroslava Škora či europoslanca Mislava Kolakušiča. Stále sa čaká na rozhodnutie súčasnej prezidentky Kolindy Grabar-Kitarovičovej, ktorá by sa mohla pokúsiť svoj mandát obhájiť. (Tea Trubić, EURACTIV.hr)