The Capitals: Ako reagujú členské krajiny na zvolenie von der Leyen?

Ursula von der Leyen. [EPA/Patrick Seeger]

Európsky parlament včera tesnou väčšinou podporil nemeckú kandidátku na predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyen. O jej zvolení rozhodlo iba deväť hlasov.

Zatiaľ čo väčšina stredopravicových strán naprieč Európou víta novú šéfku Komisie, socialisti, zelení a ľavicoví politici sú k výsledku voľby skeptickí.

///

BERLÍN

Šéfka CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová aj kancelárka Angela Merkelová sú s výsledkom spokojné. Kramp-Karrenbauerová pripomenula, že Ursula von der Leyen je prvou ženou, ale aj prvou Nemkou, ktorá počas päťdesiatročnej histórie získala takto vysoký vedúci post v Európskej únii. Merkelová zase zdôraznila, že von der Leyen je „oddaná a presvedčená Európanka”.

Novej predsedníčke len pár minút po jej zvolení v rozhovore s nemeckou verejnoprávnou televíziou ZDF pogratuloval aj Thorsten Schafer-Gümbel, jeden z dočasných lídrov SPD. Europoslankyňa za nemeckú SPD Katarina Barleyová, ktorá ju v tajnej voľbe nepodporila, zvolila zmierlivejší tón. Podľa svojich slov teraz bude za ňou stáť len v prípade, že sa zasadí o „mierovú, slobodnú, udržateľnú, sociálnu a spravodlivú Európu”.

Nemeckí zelení zase ostro kritizovali samotní spôsob voľby. Šéf ľavicovej strany Die Linke Bernd Riexinger vyhlásil, že schválením niekoho, kto nebol nominovaný demokratickou cestou, si Európsky parlament „nepomohol“.

///

VIEDEŇ

Bývalý rakúsky kancelár Sebastian Kurz napísal na twitteri: „Potrebujeme silné vedenie Únie, ktoré odpovie na obavy občanov o klimatickej zmene, migrácii, konkurencieschopnosti a väčšiej subsidiarita.” (Doris Punda,EURACTIV.de)

///

PARÍŽ

Francúzski europoslanci z frakcií Obnovme Európu a Európskej ľudovej strany boli jediní, kto uvítal zvolenie von der Leyen. Zelení, socialisti, ľavicoví a krajne pravicoví europoslanci hlasovali proti nej, pričom dôvody sa rôznili. Zelení napríklad novej predsedníčke vytýkali nedostatočné klimatické záväzky. Silnú podporu mala von der Leyen, naopak, od Macronovej strany.

Francúzsko zatiaľ neoznámilo nomináciu na post eurokomisára, no podľa niektorých zdrojov by rozhodnutie malo padnúť v najbližšom období. Francúzsky portál Euractiv informoval, že po odchode tajomníka Európskej komisie Martina Selmayera, o ktorý požiadalo Francúzsko a niekoľko ďalších krajín pri nominácii von der Leyen, sa uvoľnilo miesto pre francúzskeho zástupcu. (EURACTIV.fr)

///

HAAG

Holandský eurokomisár Frans Timmermans pogratuloval von der Leyen tesne po potvrdení jej nominácie v Parlamente. Podľa neoficiálnych zdrojov v Štrasburgu Timmermans pomáhal von der Leyen s prípravou listu pre predsedníčku frakcie Socialistov a Demokratov Iratxe Garcíovej. List údajne pomohol presvedčiť značnú časť socialistických europoslancov, aby jej kandidatúru podporili. Timmermans tiež vyhlásil, že sa teší na vzájomnú spoluprácu. V tíme novej predsedníčky by mal opäť získať post podpredsedu. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

MADRID

Španielski socialistickí europoslanci sú údajne s voľbou VDL spokojní, pretože na tom majú svoj podiel. Premiér Pedro Sánchez (PSOE/S&D) však pripomenul, že podpora socialistickej skupiny nie je bianco šekom pre nemeckú kandidátku. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

RÍM

Salviniho Liga (ID) sa na poslednú chvíľu rozhodla, že von der Leyen v hlasovaní o dôvere nepodporí. Nehlasovala za ňu ani krajne pravicová Fratelli d’Italia (ECR). Koaličné Hnutie piatich hviezd za von der Leyen hlasovalo, rovnako aj opozičná Demokratická strana (S&D) a Forza Italia (EPP).

Čo sa týka budúceho zástupcu Talianska v eurokomisii, situáciu komplikuje koaličá zmluva, podľa ktorej právo navrhnúť kandidáta patrí strane s najväčším počtom hlasov v eurovoľbách. Tie v Taliansku vyhrala Liga. Do von der Leyenovej tímu teda komisára navrhne strana, ktorá ju nepodporila. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VILNIUS

Litovskí politici zvolenie von der Leyen oslavujú. V roku 2017 od prezidentky Grybauskaiteovej získala vysoké štátne vyznamenanie za zásluhy. Von der Leyen si túto poctu vyslúžila za podporu obranných kapacít Litvy a vyslanie niekoľkých stoviek nemeckých vojakov na hranicu krajiny s Ruskom. (Angele Kedaitiene)

///

VARŠAVA

Premiér Mateusz Morawiecki vyhlásil, že Poľsko od začiatku bojovalo za „kompromisného kandidáta, ktorý pozdvihne nádej na jednotu a pokúsi sa postaviť mosty”. Zvolenie von der Leyen podľa premiéra zachránila vládnuca konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS), keď „obrátila jazýčky váh v jej prospech”. Podobne to komentoval aj poľský europoslanec Ryszard Legutko: „Von der Leyen bola zvolená vďaka hlasom PiS, pretože sa poľská delegácia rozhodla dať jej šancu”. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Socialistický europoslanec Robert Hajšel vo svojom príspevku na Facebooku vyhlásil, že by pre európsku demokraciu bolo lepšie, ak by kandidát na predsedu Európskej komisie vzišiel z procesu Spitzenkandidátov, hoci aj on odovzdal hlas von der Leyen. Hajšel povedal, že jej zvolenie zabránilo medziinštitucionálnej kríze a pochválil jej záväzok pre väčšiu rodovú a geografickú vyváženosť novej Komisie.

Podľa europoslanca Michala Šimečku (Progresívna Slovensko, RE) bude jej najväčšou výzvou zostať politicky nezávislá a odpútať sa od nemeckých a francúzskych záujmov a tlaku európskych lídrov, ktorí ju nominovali. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Český premiér Andrej Babiš (ANO) zvolenie von der Leyen privítal. Kandidátka získala podporu poslancov za ANO, ktorí sa v Parlamente radia k frakcii Obnovme Európu, a tiež troch ďalších stredopravicových strán patriacich k Európskej ľudovej strane (EPP). Von der Leyen naopak nepresvedčila opozičnú ODS (ECR) a Pirátov (Greens/EFA). (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

BUDAPEŠŤ

Provládne médiá píšu, že nová šéfka Komisie bola zvolená vďaka hlasom Orbánovej strany Fidesz. Maďarský europoslanec Tamás Deutsch vyhlásil, že „jediná správna cesta” pre von der Leyen je „urobiť všetko pre to, aby ochránila európske vonkajšie hranice.”

///

BUKUREŠŤ 

Rumunský prezident Klaus Iohannis je so zvolením von der Leyen spokojný, rovnako aj líder liberálnej PNL (EPP) Ludovic Orban.

Bývalý rumunský premiér a zakladateľ strany Pro Romania Victor Ponta povedal, že zvolenie von der Leyen je „pre Európu dobrou správou”. Trvá však na tom, že kľučovým rozhodnutím z pohľadu Rumunska bude výber kandidáta na eurokomisára a jeho portfólio.

„Teraz je čas na obnovu Európy. Obyvatelia už jasne podporili našu ambíciu pre silnú a jednotnú Európu. Máme pre Ursulu von der Leyen správu: Urobme to spoločne!,” povedal Dacian Ciolos, rumunský predseda frakcie Obnovme Európu. (EURACTIV.ro)

///

ZÁHREB

Stredopravicová europoslankyňa Dubravka Šuicaová (HDZ/EPP) pripomenula, že „v demokracii stačí len jeden hlas navyše, predsedníčka ich získala deväť”. Šuicaová tiež vyhlásila, že von der Leyen bude „priateľkou Chorvátska”, a to obzvlášť pokiaľ ide o Schengen a eurozónu.

„Výber nemeckého kandidáta pre predsedníctvo Komisie je jasným znamením, že Nemecko chce mať v Európe prevahu,” povedal europoslanec Mislav Kolakušič (Nezaradený). Stále nie je jasné, ako hlasovali chorvátski „progresívni” europoslanci. Tonino Picula (SDP/S&D). V jednom z rozhovorov len povedal, že von der Leyen tentoraz pôsobila presvedčivejšie.(Tea Trubić, EURACTIV.hr)