The Capitals: Barnier by chcel byť „užitočný“ aj v budúcej eurokomisii

Michel Barnier. [EPA/Patrick Seeger]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

ZAGREB

Michel Barnier, hlavný vyjednávač Európskej únie, povedal, že plne podporuje Manfreda Webera ako kandidáta Európskej ľudovej strany (EPP) na post predsedu Európskej komisie, ale zároveň chce byť „užitočným“ v budúcom exekutívnom orgáne EÚ.

Francúz Barnier 8. mája navštívil Záhreb, kde sa stretol s chorvátskym premiérom Andrejom Plenkovićom. Obaja sa zúčastnili na jednom z podujatí v rámci celoeurópskych debát o budúcnosti Európy.

Nie je to tak dávno, čo sa jeho meno v bruselských kruhoch skloňovalo v súvislosti s potenciálnym nástupcom Jeana-Clauda Junckera. Okrem toho európski socialisti a liberáli otvorene oponovali kandidatúre Webera, no hlasy oboch politických skupín budú potrebné na dosiahnutie väčšinovej podpory v budúcom eurorlamente. Barnierovej kandidúre oponoval najmä francúzsky prezident Emmanuel Macron. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BERLÍN

Uspokojenie. V editoriáli, publikovanom 8. mája v nemeckom ekonomickom denníku Handelsblatt, vodca mládežníckeho hnutia Sociálnodemokratická strana Kevin Kühnert povedal, že je spokojný s reakciami po tom, čo vyzval na kolektivizáciu veľkých nemeckých spoločností, ako je BMW.

Moje poznámky vyvolali kontroverziu a spory, a to je presne tak, ako by to malo byť. Keď sa totiž spory zameriavajú na hľadanie správnej cesty, sú produktívne,“ tvrdí Kühnert. Podľa neho tvrdé reakcie ukazujú, „že sme do určitej miery stratili význam ekonomických fundamentov,“ dodáva.

Východ zaostáva za Západom. V liste adresovanom kancelárke Angele Merkelovej, ktorú získal nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, vyzývajú konzervatívni poslanci z východonemeckých volebných obvodov na vytvorenie dočasných špeciálnych hospodárskych zón v Lužici a v strednom Nemecku. Cieľom má byť kompenzácia hospodárskych strát v dôsledku plánovaného zastavenia ťažby uhlia. Varujú, že opačný scenár by znamenal rozsiahlejšie zaostávanie regiónu za západnou časťou krajiny. (Claire Stam, EURACTIV.com)

///

BRUSEL

#BelgianArms. Vojenská technika vyrobená v Belgicku bola vyvezená do krajín, ktoré páchali vojnové zločiny, vyplýva to z vyšetrovania, ktoré uskutočnili redakcie novín Le Soir, Knack a VRT, s podporou nezávislých holandských médií Lighthouse Reports a Bellingcat.

Investigatívne reportáže dokázali, že zbrane predávané do Saudskej Arábie sú široko používané v konflikte v Jemene, ľahké obrnené vozidlá, ktoré Belgicko predalo do Bahrajnu, boli použité na potlačenie pacifistických demonštrácií na jar v roku 2011 a zbrane sa dostali aj do rúk mexických drogových kartelov. Amnesty International Belgicko vyzvalo na zriadenie parlamentnej vyšetrovacej komisie. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

PARÍŽ

Republikáni chytili druhý dych. Pravicová strana Les Republicains vstupovala do európskej predvolebnej kampane pomerne s negatívnym skóre, no oveľa skôr ako ostatní kandidáti. Podľa prieskumov táto taktika čiastočne zafungovala a výsledky sú pre stranu čoraz optimistickejšie. Kandidátka strany na čele s Françoisom-Xavierom Bellamym by mohla získať okolo 15 percent hlasov, oproti 12 percentám, ktoré jej merali agentúry pred dvoma mesiacmi. Strana tlačí na svojich členov, aby nepodporovali konkurentov zo Strany národného znovuzrodenia, a neohrozovali tak stranu pred budúcoročnými komunálnymi voľbami. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Španielsky minister zahraničných vecí: Portugalský spôsob“ pre budúcu vládu nie je vylúčený. Josep Borrell, úradujúci minister zahraničných vecí Španielska, v stredu (8. mája) povedal, že vytvorenie koaličnej vlády medzi socialistami zo strany PSOE, víťazom aprílových volieb, a ľavicovou stranou Unidas Podemos „nie je nevyhnutné“, pokiaľ sa obe strany nedohodnú na spoločnom vládnom programe, informoval partner siete EURACTIV, agentúra EFE.

V rozhovore pre verejnoprávnu televíziu TVE Borrell povedal, že nie je „nemožné“ vybudovať vládnu alianciu podobnú tej, ktorá funguje v Portugalsku. Španielskym modelom by bola socialistická výkonná moc s podporou Unidas Podemos v parlamente.

Podľa Borrella však „nie je žiadnym tajomstvom“, že vodca Unidas Podemos, Pablo Iglesias, chce vstúpiť do koaličnej vlády, ale podľa jeho názoru táto možnosť „nevyvoláva zvláštne nadšenie“ u lídra socialistov, Pedra Sáncheza. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

RÍM

Zosadený štátny tajomník. Taliansky premiér Giuseppe Conte odvolal z pozície štátneho tajomníka ministra dopravy Armanda Siriho, ktorý bol zároveň ekonomickým poradcom Mettea Salviniho. Siriho v súčasnosti vyšetrujú pre podozrenia z korupcie a jeho pôsobenie vo vláde takmer spôsobilo koaličnú krízu. Hnutie piatich hviezd vyzývalo na jeho rezignáciu, zatiaľ čo Liga námestníka ministra chránila. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATÉNY

Tsipras v Rumunsku. V koordinácii s cyperským prezidentom Nikosom Anastasiadesom chce grécky premiér Alexis Tsipras na neformálnom summite EÚ, ktorý sa koná dnes (9. mája) v rumunskom Sibiu, nastoliť otázku „agresívnych“ krokov Turecka v exkluzívnej ekonomickej zóne Cypru. „EÚ môže svoju úlohu zvýšiť v medzinárodnom a regionálnom prostredí len vtedy, ak dokáže účinne podporovať suverénne práva svojich členských štátov,“ uviedli zdroje blízke gréckej vláde. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

Tlačové agentúry Grécka  a Severného Macedónska vs. falošné správy. Tlačové agentúry Grécka (ANA) a Severného Macedónska (MIA) podpísali dohodu o spolupráci, s cieľom postaviť sa falošným správam a podniknúť kroky na zblíženie týchto dvoch národov. (Partner siete EURACTIV, Aténsko – Macedónska tlačová agentúra)

///

VARŠAVA

Gruzínsko v Poľsku. Gruzínska prezidentka Salome Zurabishviliová navštívila Poľsko a o perspektívach členstva Gruzínska v EÚ a NATO pre jej krajinu hovorila s poľskými zástupcami. Podľa nej členstvo nezávisí „od vnútorných gruzínskych reforiem, ale od politických rozhodnutí západných inštitúcií“. Poľský prezident Andrzej Duda porezidentke potvrdil, že jeho krajina je plne odhodlaná podporovať Gruzínsko na ceste do EÚ a NATO. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Neukončené víťazstvo. Slovensko v stredu oslávilo 74. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. 8. máj Slovensko oslavuje ako „Deň víťazstva nad fašizmom“. Nový prieskum verejnej mienky agentúry AKO, ktorý vyšiel v utorok (7. mája) potvrdil, že neo-fašistická strana Kotleba-ĽSNS je v krajine po prvý raz druhou najsilnejšou stranou s podporou 14 percent opýtaných. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Hlavnou prioritou sú európske fondy. Pred samitom Európskej rady v rumunskom Sibiu sa prezident Európskej rady Donald Tusk stretol s českým premiérom Andrejom Babišom, pričom diskutovali o budúcich prioritách EÚ. Babiš, ktorý čelí obvineniam zo subvenčného podvodu s eurodotáciami, poukázal na to, že členské štáty by mali mať väčšiu kontrolu nad výdavkami z fondov EÚ. Túto otázku označil za hlavnú prioritu. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

SOFIA

Hospodárske prínosy európskeho jednotného trhu. Bulharskí občania zarábajú každý rok vďaka členstvu krajiny na európskom jednotnom trhu o 193 eur viac. Ukázala to štúdia Bertelsmannovej nadácie. Táto suma je výrazne nižšia v porovnaní s ekonomikami, ktoré mali z členstva najväčší prospech, napríklad Nemecko, Holandsko a Rakúsko. (Partner siete EURACTIV, Dnevnik).

///

BUKUREŠŤ

Znížená DPH na organické potraviny. Ministerstvo financií navrhlo zníženie sadzby DPH na tradičné a organické potraviny na 5 percent, aby tak „podporilo zdravé stravovanie“. Rumunsko v súčasnosti zdaňuje všetky potravinárske výrobky sadzbou 9 percent, pričom všeobecná sadzba DPH je 19 percent. (EURACTIV.ro)

///

BELEHRAD

Srbsko by malo byť zdržanlivejšie. Veľvyslanci piatich krajín Severoatlantickej aliancie (kvinteto NATO), Spojené štáty americké, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Taliansko a Nemecko, a vedúci delegácie EÚ v Srbsku vyzvali srbského prezidenta Aleksandara Vučića, aby prejavil zdržanlivosť a seriózne a zodpovedne riešil problémy v regióne. (Beta-EURACTIV.rs)