The Capitals: Bulharský škandál s bytmi a penziónmi z eurofondov už zasiahol aj najvyššie postavených

Mark Weber na návšteve Bulharska. [EPA/Vassil Donev]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

SOFIA

Ďalší škandál pre EĽS. Po sérii škandálov, ktoré narušili podporu vládnej strany GERB, sa stal najnovšou „obeťou” v pondelok (20. mája) sám bulharský premiér Boyko Borissov. Podľa medializovaných informácií súvisí aj jeho prípad so zámenou nehnuteľností a neohláseným vlastníctvom majetku.

Odhalenia publikovala novinárka Elena Yončevová, ktorá je zároveň líderkou kandidátky Bulharskej socialistickej strany do eurovolieb. Podľa nej Borissov ešte ako starosta Sofie zariadil jednoduchšiu zámenu pozemkov v prospech svojho bratranca. Rovnako ho obvinila z toho, že vlastní luxusný dom v Barcelone, ktorý neohlásil.

Borissov obvinenia poprel a v televíznom vystúpení spolu s eurokomisárkou Marijou Gabrielovou tvrdil, že má so svojimi bratrancami veľmi zlý vzťah, a dokonca sa s dvomi z nich pobil. Yončevová ale pridala ďalšiu sériu naskenovaných dokumentov a fotiek, z ktorých  okrem iného vyplýva, že má v rodine výborné vzťahy.

Stranu GERB, ktorá je partnerom frakcie ľudovcov v EP, v ostatných dňoch trápi niekoľko bytových škandálov a škandálov, ktoré súvisia s podvodmi pri výstavbe penziónov, na ktoré mali ísť aj európske peniaze. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

PARÍŽ

Macron vyrazil do eurokampane. V príprave na eurovoľby, ale najmä ich výsledky, sa Emmanuel Macron v pondelok (20. mája) stretol s Donaldom Tuskom a neskôr aj s portugalským premiérom Antoniom Costom. Prvý z nich organizuje Európsku radu 28. mája a druhý podporuje myšlienku koalície medzi centristami, socialistami a zelenými, namiesto tradičnej koalície socialistov a ľudovcov.

Prezident poskytol rozhovor aj miestnym médiám, ktoré ho majú zverejniť dnes (21. mája). V nich údajne upozorňuje na riziko zániku európskeho projektu a pripomína, aká je Únia dôležitá najmä v sociálnej, environmentálnej a bezpečnostnej oblasti.

Generácia sa hnevá na bývalých spojencov. Zdá sa, že Generačná strana, spojenec bývalého gréckeho ministra financií Yannisa Varoufakisa vo Francúzsku, si uvedomila, že socialisti môžu diskutovať o spolupráci po eurovoľbách so zelenými a centrinstami. S touto ideou prišiel šéf socialistov v europarlamente, Udo Bullmann. Nápad ich však nahneval: „Tento dvojitý jazyk poškodzuje politiku: socialisti sú proti Macronovi vo Francúzsku, no spolupracujú s ním v Európe…  nikto ničomu nerozumie!“ Stredoľavá Palace Publique a francúzski socialisti tvrdia, že odmietajú akékoľvek spojenie s Macronovým tímom v Európskom parlamente. (EURACTIV.fr)

///

LONDÝN

Financovanie Strany brexitu. Novú Stranu brexit politika Nigela Faragea preveruje pre podozrenia z nelegálneho financovania inšpekcia britskej volebnej komisie. Bývalý premiér Gordon Brown v tejto súvislosti povedal, že Farageova iniciatíva je jeho „súkromnou spoločnosťou“ a nie „politickou stranou“, a to vzhľadom na spôsob, akým prijala väčšinu svojich darov, ktoré do značnej miery nemožno overiť. Farage na oplátku označil Brownove tvrdenia  za „absolútne nechutné”. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

VIEDEŇ

Rezignácia. Všetci ministri krajne pravicovej Strany slobodných (FPÖ) odstúpili v pondelok (20. mája) po tom, čo rakúsky kancelár Sebastian Kurz odvolal z postu ministra vnútra Herberta Kickla (FPÖ). Ide o rezorty obrany a športu, práce a dopravy, ktoré viedli priamo členovia FPÖ. Z postu ministerky zahraničných vecí odstúpila aj nezávislá Karin Kneisslová, ktorú FPÖ na post nominovala. Tento krok vyvolal množstvo otáznikov o udržateľnosti rakúskej vlády minimálne do predčasných volieb. Premiér Kurz už avizoval, že posty dovtedy plánuje obsadiť odborníkmi a štátnymi úradníkmi na vysokej úrovni. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

BERLÍN

Výstraha. V rozhovoroch pre niekoľko národných a regionálnych médií v Nemecku varovali v pondelok (20. mája) predstavitelia konzervatívnej CDU a jej bavorskej sesterskej strany CSU pred akoukoľvek spoluprácou s pravicovými populistami. Dôvodom je nahrávka bývalého rakúskeho vicekancelára a lídra FPÖ Heinza-Kristiana Stracheho z Ibizy, ktorá v Rakúsku zapríčinila pád vlády. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

MADRID

Väčšia úloha v europarlamente. Líder kandidátky vo voľbách do Európskeho parlamentu centristickej strany Ciudadanos (Občania/ALDE) Luis Garicano uviedol, že Španielsko môže v EÚ opäť získať vedúcu úlohu, ale to len v prípade, ak strany odložia naratív, že sa „do Bruselu odchádza po dôchodok“. V rozhovore s agentúrou EFE Garicano obvinil socialistov (PSOE), ktorí v Španielsku podľa prieskumov predbežne vedú, a konzervatívnu Partido Popular (PP) z toho, že Európu využívajú ako „politický cintorín na odkladanie politikov“. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

VARŠAVA

Nejednoznačné prieskumy. Len týždeň pred voľbami do Európskeho parlamentu sa dá len veľmi ťažko odhadnúť, ako dopadnú eurovoľby v Poľsku. Podľa prieskumu agentúry Kantara z minulého týždňa vedie medzi voličmi vládnuca pravicová strana Právo a spravodlivosť (PiS / ECR) so 43 percentami. Nasleduje európska koalícia (28 percent) a nová progresívna strana Wiosna (8 percent). O čosi novší prieskum rovnakej agentúry však Európskej koalícii nameral 36 percent, PiS má 35 percent, zatiaľ čo Wiosna 10 percent a nacionalistická krajná pravica KONFEDERACJA 8 percent.

Podľa ďalšieho prieskumu, ktorý si objednal Newsweek Poland, vedie Európska koalícia s veľkým náskokom so 43 percentami. PiS je na druhom mieste s 33 percentami, zatiaľ čo Wiosna agentúra namera 9 percent a KONFEDERACJI necelých 7 percent.

Poliaci, ktorí sa chystajú voliť, sú primárne starší (50 percent zo skupiny 35 až 44 ročných, 59 percent 45 až 59 ročných a až 67 percent voličov starších ako 60 rokov), vzdelaní (74 percent z osôb s vysokoškolským vzdelaním) a žijúci vo veľkých mestách (dve tretiny z ľudí žijúcich v mestách nad 500 tisíc obyvateľov). (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Koniec kandidatúry, ktorá nikdy nebola. Líder opozičnej strany OĽaNO Igor Matovič oznámil, že odstupuje z čela kandidátky svojej strany vo voľbách do Európskeho parlamentu. Jeho rozhodnutie, ktoré oznámil počas tlačovej konferencie nazvanej „Doba je mimoriadne vážna. Zásadné rozhodnutie“, je ešte svojráznejšie, nakoľko si svoj prípadný mandát v europarlamente ani neplánoval prevziať. Zámerom jeho kandidatúry bolo podľa neho umožniť voličom potvrdiť jeho súčasný mandát v národnom parlamente. Ako vysvetlil, vzhľadom na to, že neofašistická strana ĽSNS môže vo víkendových voľbách zvíťaziť, nemôže z nich urobiť „prieskumom o sebe“. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

K liberálom chcú viacerí. Lídri kandidátok deviatich parlamentných strán sa stretli v predvolebnej rozprave, ktorú zorganizovali Asociácia pre medzinárodné vzťahy, portál Aktuálně.cz a EURACTIV.cz. Napriek kontroverznej rétorike šéfa vládnej ANO a premiéra Andreja Babiša, poslankyňa ANO Dita Charanzová ozrejmila, že jej strana chce zostať v ALDE alebo sa pripojiť k inej liberálnej platforme, založenej na základoch frakcie ALDE.

ANO a ALDE sa podľa diplomatov dohodli na najdôležitejších otázkach, ako je ochrana schengenského priestoru a voľného trhu.

V Čechách by sa k liberálom radi pridali ďalšie dve zoskupenia, ktoré sa usilujú o pripojenie k liberálom – hnutie HLAS odchádzajúceho podpredsedu europarlamentu Pavla Teličku a Česká strana pirátov, ktorí však diskutujú aj so zelenými. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

ATÉNY

Nepokoje anarchistov pokračujú. Len niekoľko dní pred eurovoľbami neprestávajú v Aténach a ďalších veľkých mestách protesty a nepokoje ľavicových anarchistov. Včera (20. mája) zablokovali vandali dopravu na Patissionovej ulici v hlavnom meste, priamo pred budovou Aténskej ekonomickej univerzity. Demonštranti protestujú za odmietnutie povolenia na krátke opustenie väzby pre väzňa Dimitrisa Koufodinasa, ktorý sa podieľa na zavraždení 11 osôb a je členom teroristickej organizácie N17. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

BUKUREŠŤ

Vývoz obilnín dosiahol 2,2 mld. eur. Podľa údajov rumunského ministerstva pôdohospodárstva sa vývoz obilnín z krajiny v minulom roku zvýšil o viac ako 12 miliónov ton v porovnaní s približne 11 miliónmi ton v roku 2017. Hodnota vývozu vzrástla v priebehu roka o 10 percent na viac ako 2,2 miliardy eur. Rumunsko bolo tretím najväčším producentom obilia v EÚ s takmer 31,2 miliónmi ton, a to po Francúzsku a Nemecku. Krajina produkuje najviac kukurice a slnečnice v Únii a je štvrtým najväčším producentom pšenice.

Žiadne rozhodnutie v Dragneovej kauze. Sudcovia opäť odložili verdikt v prípade lídra vládnej socialistickej strany PSD Liviu Dragnea, ktorému nižší súd vymeral tri a polročné väzenie za zneužitie právomocí. Rumunský najvyšší súd oznámi svoje rozhodnutie 27. mája, teda deň po voľbách do EÚ. V samostatnom prípade odložil ústavný súd rozhodnutie o konflikte medzi parlamentom a Najvyšším súdom, ktorý by mohol už na prvom stupni zrušiť rozsudok pre Dragneu. (EURACTIV.ro)

///

ZÁHREB

Varoufakisova podpora. Bývalý grécky minister financií a líder celoeurópskeho Hnutia za demokraciu v Európe 2025 (DIEM25) Yanis Varoufakis vyzval občanov Chorvátska, aby hlasovali za politickú platformu Možemo! (Môžeme!), ktorá tvorí koalíciu s Novou ľavicou a zelenými liberálmi zo strany ORaH.

Sociálni demokrati minuli najviac. Chorvátska Sociálnodemokratická strana (S&D) doteraz na eurokampaň minula 300 tisíc eur a získala ďalšie hmotné dary v hodnote 3 tisíc eur. Vládnuca HDZ (EĽS) minula 200 tisíc a Amsterdamská koalícia (ALDE) približne 180 tisíc eur. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Brammertz v Belehrade. Serge Brammertz, hlavný prokurátor Haagskeho mechanizmu, ktorý nahradil Haagsky tribunál pre vojnové zločiny, navštívi Belehrad v polovici júna ako súčasť príprav pred predložením pravidelnej správy Bezpečnostnej rade OSN. Diskusia sa má zamerať na implementáciu národnej stratégie pre súdenie vojnových zločincov, regionálnu súdnu spoluprácu v prípadoch vojnových zločinov a podporu pre srbské orgány v týchto konaniach. (Beta-EURACTIV.rs)