The Capitals: Chorvátska ministerka zahraničných vecí povedie Radu Európy

Marija Pejčinović-Burićová. [EPA/Julien Warnand]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

ZAGREB

Rada Európy má novú generálnu tajomníčku. Chorvátska ministerka zahraničných vecí Marija Pejčinović-Burićová bola zvolená za generálnu tajomníčku Rady Európy. Chorvátka je členkou strany HDZ, ktorá je pridružená k celoeurópskej strane ľudovcov. Práve EPP má v parlamentnom zhromaždení Rady Európy väčšinu.

Pre Pejčinović-Burićovou aj celé Chorvátsko je to obrovský úspech, no premiéra Andreja Plenkoviceho to stavia do neľahkej pozície. Bude totiž musieť nájsť nového šéfa chorvátskej diplomacie, ktorého už v prvej polovici budúceho roka bude čakať výzva v podobe chorvátskeho predsedníctva v EÚ. Nateraz sa hovorí o štátnej tajomníčke rezortu zahraničia Andree Metelka-Zgombićovej.

Premiér by sa podľa niektorých zdrojov mohol dokonca uchýliť k rozsiahlejším zmenám vládneho kabinetu, a to v súvislosti s nedávnym škandálom ministra verejnej správy Lovrom Kuščevićem, ktorý údajne nepriznal časť svojich nehnuteľností.

Zvolenie Pejčinović-Burićovej sa však nestretlo s veľkou pozornosťou médií. Tá sa uprela skôr k Rusku, ktoré opätovne získalo hlasovacie práva v Rade Európy. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BERLÍN

Nemecké ťažkosti s výberom nového predsedu Komisie. Nemecká kancelárka Angela Merkelová síce naďalej plne podporuje systém spitzenkandidátov, uznáva však, že situácia je vzhľadom na roztrieštenosť nového Európskeho parlamentu komplikovaná.

„Nie každý v Európskej rade súhlasí so systémom spitzenkandidátov. Veľmi si vážime francúzsko-nemecké partnerstvo, a preto musíme akceptovať, že francúzsky prezident má iný názor na výber predsedu Komisie než ja,“ vyhlásila Merkelová pred nedeľňajším mimoriadnym summitom Európskej rady. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PARÍŽ

Macron pred summitom G20 vyzýva k ochrane klímy. Francúzsky prezident Emmanuel Macron upozornil, že závery nadchádzajúceho summitu G20 musia zmieňovať záväzky Parížskej klimatickej dohody, inak ju neprijme. Varovanie je adresované najmä americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý v júni 2017 oznámil, že jeho krajina od Parížskej dohody odstupuje. (EURACTIV.fr)

Google vs. GDPR. Francúzska spotrebiteľská organizácia UFC-Que Choisir iniciovala žalobu proti Googlu kvôli porušeniu pravidiel Všeobecného nariadenia pre ochranu osobných údajov (GDPR). Organizácia požaduje kompenzáciu vo výške až tisíc eur za každého vlastníka Androidu. Podľa nich Google zákerným spôsobom vykorisťuje osobné dáta užívateľov internetu prostredníctvom systému Android. K žalobe sa údajne pripojilo už 200 francúzskych používateľov Androidu, pridať sa však môžu milióny ďalších používateľov. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Zatiaľ bez vlády. Predsedovi španielskych socialistov Pedrovi Sánchezovi sa ani dva mesiace po voľbách nepodarilo zostaviť väčšinovú vládu. Jeho strana PSOE pritom získala 123 kresiel z 350-členného parlamentu. Experti upozorňujú, že ak sa situácia v blízkej dobe nezmení, krajinu budú čakať nové voľby.

Úradujúci premiér Sánchez rokuje s lídrom ľavicovej strany Unidas Podemos, Pablom Iglesiasom a malými regionálnymi stranami. Doteraz ale nedosiahol žiadny výsledok. Iglesias totiž pre svoju stranu požaduje ministerské posty, ale Sánchez mu ponúka len kľúčové pozície v nevládnych orgánoch.

Posun nepriniesla ani utorková schôdzka oboch lídrov. Iglesias navyše prvýkrát naznačil, že by jeho strana nemusela pri hlasovaní o dôvere Sanchezovu vládu podporiť. (Partner siete EURACTIV, agentúra EFE)

///

RÍM

Napriek Salvinimu. Kapitánka záchrannej lode Save-Watch Carola Rackereová sa rozhodla vstúpiť do talianskych vôd napriek tomu, že plavidlo na to nedostalo povolenie. Loď s 42 migrantov, ktorí na mori stroskotali, strávila posledných 14 dní krúžením okolo talianskych vôd. „Viem, že riskujem, ale 42 preživší, ktorých mám na palube, sú vyčerpaní. Veziem ich do bezpečia,” vyhlásila kapitánka. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

The Capitals: Môžu čakať aj do Vianoc, hovorí Salvini o migrantoch na lodi v Stredozemnom mori

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

VARŠAVA

Fond pre energetickú transformáciu. Poľsko predstavilo svoj program pre priemyselnú politiku do roku 2030. Súčasťou návrhu je aj nový Fond pre energetickú transformáciu, ktorý by pomohol členským štátom jednoduchšie dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Pomôcť v ich prechode na bezemisnú ekonomiku by mal najmä uhoľným a inak štrukturálne dotknutým regiónom. Minulý týždeň však Poľsko vetovalo spoločné vyhlásenie EÚ, v ktorom sa lídri členských štátov chceli zaviazať ku klimatickej neutralite do roku 2050. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Viac hlasov, no stále bez mandátu. Ústavný súd zrušil sťažnosť Kresťansko-demokratického hnutia (EPP) proti výsledkom volieb do Európskeho parlamentu. KDH síce dostala o 719 hlasov viac ako liberálna a euroskeptická strana Sloboda a solidarita (SaS, ECR), napriek tomu bude môcť do Bruselu zatiaľ vyslať iba jedného svojho europoslanca. SaS bude mať naopak zástupcov dvoch.

Dôvodom je nešťastná formulácia vo volebnom zákone, ktorú slovenskí poslanci v skrátenom konaní pridali do zákona na začiatku tohto roka kvôli odloženiu brexitu. Jeden „brexitový mandát“, ktorý Slovensku po odchode Spojeného kráľovstva z Únie pribudne, skončí v rukách strany s „najnižším zvyškom po delení“. Miriam Lexmannová z KDH tak vstúpi do Európskeho parlamentu až po brexite. (Lucia Yar, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Vláda prežila. Vláda premiéra Andreja Babiša prežila včerajšie hlasovanie o nedôvere. Opozícia ho zvolala potom, čo médiá zverejnili Návrh audítorskej správy Európskej komisie, podľa ktorých je premiér v konflikte záujmov.

Po viac ako 17 hodinovej debate získala vláda podporu väčšiny poslancov. Rozhodujúce slovo mali sociálni demokrati, ktorí sú s hnutím ANO v koalícii. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Iohannis jedná s moldavskými lídrami. Medzi rumunským prezidentom Klausom Iohannisem a lídrami Moldavska prebehlo niekoľko telefonátov o podpore novej vlády. Iohannis pozval novú moldavskú premiérku Maiu Sanduovú a jej zástupcu Andreia Nastaseho do Rumunska. Medzitým dostal Iohannis pozvanie od moldavského prezidenta Igora Dodona do Kišiňova .

Nová ombudsmanka. Rumunský parlament v stredu za novú ombudsmanku zvolil bývalú europoslankyňu Renatu Weberovú. Tá v pondelok rezignovala na svoj post v rumunskej strane ALDE, ktorá ju na pozíciu navrhla. Weberová bola europoslankyňou od roku 2007, kedy Rumunsko vstúpilo do EÚ. Tento rok sa ale do europarlamentu nevrátila, jej strana neprekonala v májových voľbách potrebnú hranicu pre zisk mandátov. (EURACTIV.ro)

///

SOFIA

Menej „špinavých“ aut. Bulharská vláda navrhla zákon o nízkoemisných zónach v hlavnom meste Sofii a v druhom najväčšom meste Plovdiv. Ostatné návrhy z bulharského Národného programu pre kontrolu znečistenia vzduchu pre roky 2020-2030 počítajú tiež s obmedzením importu automobilov, ktoré nenapĺňajú stanovené environmentálne kritériá. Aby Bulharsko mohlo import takýchto automobilov zakázať, potrebuje k tomu povolenie Európskej komisie. (Dnevnik.bg)

///

BELEHRAD

Nová kapitola. Srbsko zajtra v Bruseli otvorí novú kapitolu prístupového rokovania. Tentoraz to bude kapitola číslo 9, ktorá sa týka finančných služieb. Komisia zatiaľ so Srbskom otvorila 16 kapitol, 2 boli dočasne uzavreté. Premiérka Ana Brnabićová vyhlásila, že krajina sa blíži k uzavretiu minimálne troch ďalších kapitol. (Beta.rs, EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

20 miliónov eur pre malé a stredné podniky. Malé a stredné podniky v Bosne a Hercegovine budú podporované z programu Európskej banky pre obnovu a rozvoj vo výške 20 miliónov eur. Európska únia podnikom poskytne prístup k pôžičkám, stimulačným grantom a k technickej podpore pre zlepšenie ich možností na medzinárodnom trhu. (Željko Trkanjec, Euractiv.hr)

///