The Capitals: Čo zatiaľ vieme o budúcich eurokomisároch?

Budova Európskej komisie v Bruseli. [© Shutterstock]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

Európsky parlament dnes hlasuje o tom, či sa Ursula von der Leyen stane predsedníčkou novej Európskej komisie. Zatiaľ čo nemecká kandidátka nemá svoju vedúcu pozíciu istú, členské krajiny už prichádzajú s návrhmi vlastných zástupcov v Európskej komisii. Parlament bude o jej nominácii hlasovať o 18:30.

///

HAAG

Holandským favoritom na post v Európskej komisii zostáva socialista Frans Timmermans, hoci premiér Mark Rutte zatiaľ oficiálne jeho nomináciu nepotvrdil. Niektorí členovia jeho konzervatívnej strany volajú po kandidátovi z inej časti politického spektra.

Rutte opakovane vyhlásil, že Timmermans je najlepším kandidátom pre pozíciu eurokomisára. Zdôraznil, že keď hlasoval pre „balík” kandidátov v zložení von der Leyen, Michel a Lagarde, Timmermans bol takisto súčasťou dohody.

Leyen navyše vo svojom liste, adresovanom liberálnej frakcii Obnovme Európu potvrdila, že pokiaľ bude skladať novú Európsku komisiu, dvaja bývalí podpredsedovia budú jej súčasťou. Konkrétne mená neuviedla, očakáva sa, že na mysli mala Timmermansa a dánsku komisárku Margrethe Vestagerovej.

///

BERLÍN

Nemecká ministerka poľnohospodárstva Julia Klöcknerová (CDU) sa pripojila k zástupu politikov kritizujúcich eurposlancov SPD za ich zámer hlasovať proti Ursule von der Leyen. Klöcknerová vyhlásila, že rozhodnutie europoslancov je na európskej úrovni „iritujúce”. Ministerka však neodpovedala na otázku, aké potenciálne dopady bude mať na koalíciu CDU-SPD prípadné nezvolenie kandidátky.

Medzitým sa objavujú špekulácie o Leyenovej nástupcovi alebo nástupníčke na poste nemeckej ministerky obrany. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung informoval, že by kreslo mohol obsadiť súčasný minister zdravotníctva Jens Spahn či minister financií Peter Altmaier. Šancu majú aj štátni tajomníci Peter Tauber, Thomas Silberthorn či konzervatívny poslanec Johann Wadephul. (Doris Punda, EURACTIV.de)

///

RÍM

Talianskym eurokomisárom by sa mohol stať Giancarlo Giorgetti, súčasná dvojka vládnej strany Liga. „Giorgetti je jedna z našich najsilnejších postáv, ale nie jediná, ktorú máme,” vyhlásil predseda Ligy Matteo Salvini. Hlavné slovo vo výbere komisára má premiér Giuseppe Conte.

Salvini trvá na tom, že taliansky reprezentant by sa mal ujať ekonomického portfólia. Je však nepravdepodobné, že by komisár vo farbách pravicovej Ligy obsadil obchodné agendu, nakoľko Taliansko sa stavia proti dohodám, ako CETA alebo TTIP. Hospodárska súťaž zrejme pripadne inej krajine. Taliansku by mohlo dostať poľnohospodárstvo alebo priemysel. V hre je tiež možnosť, že Európsky parlament kandidáta za pravicovú Ligu odmietne.

///

ATÉNY

O novom gréckom komisárovi rozhodne čerstvo zvolený premiér Kyriakos Mitsotakis, ktorý minulý týždeň vyhlásil, že Grécko chce najprv získať portfólio a až potom do neho dosadiť vhodného človeka. Podľa informácií Euractiv.gr zostáva hlavným favoritom bývalý premiér Antonis Samaras, ktorý by mohol obsadiť nielen prestížne portfólio, ale aj post podpredsedu.

Diskutuje sa tiež o súčasnom hovorcovi Európskej komisie Margaritisovi Schinasovi. Podľa nemenovaných zdrojov sú Samarasove šance po páde Manfreda Webera obmedzené, zatiaľ čo Schinas by mohol byť „tým správnym”.

///

VARŠAVA

Poľsko vo výbere kandidáta stále nemá jasno. Vicepremiér Jarosław Gowin povedal, že Varšava má záujem o post komisára pre oblasť energetiky, zároveň však uznal, že jeho zisk nie je veľmi pravdepodobný. „Dôležitejšie je kreslo, ktoré dostaneme, až potom budeme premýšľať o tom, kto bude najvhodnejším kandidátom,” dodal.

Špekuluje sa o Jadwigovi Emilewiczovi, ministrovi pre podnikanie a techniku. Zodpovedalo by tomu aj vyjadrenie poľského europoslanca Ryszarda Czarneckého, ktorý sa nechal počuť, že zo všetkých kandidátov sa eurokomisárom stane pravdepodobne minister, nie technokrat či europoslanec. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Slovenského kandidáta na eurokomisára poznáme už dlhšiu dobu. Je ním súčasný eurokomisár pre energetickú únii Maroš Šefčovič, ktorého už potvrdila aj vláda. O žiadnom inom mene sa nediskutovalo, hoci von der Leyen od členských štátov vyžaduje, aby nominovali dve osoby – muža a ženu. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Česká vláda o svojom kandidátovi ešte oficiálne nerozhodla. Minister zahraničia Tomáš Petříček pre Český rozhlas uviedol, že vláda by sa mala rozhodnúť na základe dnešného hlasovania o Ursula von der Leyen. Jediným menom, ktoré Petříček a premiér Babiš zmienili, je súčasná komisárka Věra Jourová. Obaja ju označili za dobrú kandidátku, ktorá má šancu obsadiť dobré portfólio.

Špekuluje sa tiež o samotnom Petříčkovi. Česká vláda sa totiž nachádza v kríze. V prípade jej pádu by mohol Petříček zmeniť svoje pôsobenie a prevziať post eurokomisára. V rozhovore pre Český rozhlas však uviedol, že je to len špekulácia. O takejto možnosti vraj nepremýšľal.

///

SOFIA

V Bulharsku je nominácia jasná. Premiér Bojko Borisov sa netají tým, že vo svojej funkcii by mala pokračovať Mariya Gabrielová. Ponechať by si mala portfólio digitálnej ekonomiky.

///

VILNIUS

Litva zatiaľ žiadne meno nenavrhla. Prezident Nauseda, ktorý sa úradu ujal v piatok 12. júla, vyhlásil, že Litva sa pokúsi získať dôležité portfólio a bude sa snažiť posilniť zodpovednosť komisárov. V súvislosti s novým litovským eurokomisárom sa diskutovalo o súčasnom ministrovi zahraničia Linasovi Linkeviciusovi, premiérovi Sauliusovi Skvernelisovi alebo ministrovi financií Virginijus Sinkeviciusovi.

///

ZÁHREB

Vzhľadom k očakávaným zmenám vo vláde premiéra Plenkoviča, ku ktorým by malo prísť v auguste, nemožno predpovedať obsadenie kľúčových pozícií. Ako o novom komisárovi sa uvažuje nad ministrom financií Zdravkom Maričom. Ten sa pozitívne prezentoval pri presadení finančnej reformy, vďaka ktorej je Chorvátsko o krok bližšie k prijatiu eura. Medzi potenciálnymi kandidátmi je tiež ministerka pre fondy Únie Gabrijela Žalacová alebo europoslankyňa Dubravka Šuicaová. (Tea Trubić, EURACTIV.hr)

///

ĽUBĽANA

Slovinskou komisárkou by sa podľa špekulácií mohla stať socialistická europoslankyňa Tanja Fajonová.

///

Ďalšie správy z metropol

MADRID

Rokovania o koalícii sa skončili. Španielsky socialistický premiér Pedro Sanchéz považuje vyjednávania s ľavicovou alianciou Unidos-Podemos (Spoločne môžeme) o vládnej spolupráci za „ukončené“. Informovala o tom spravodajská agentúra EFE, mediálny partner siete Euractiv. Za krachom vyjednávanie je podľa neho práve ľavicová strana. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

BELEHRAD

Najskôr reforma, potom rozširovanie. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok v Belehrade vyhlásil, že aby Únia mohla Srbsko prijať, musí sa reformovať. Po stretnutí so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom Macron pripomenul, že Francúzsko sa zapojilo do celosvetového a dlhodobého rokovania nad otázkou Kosova. Dodal, že „Francúzsko podporí obnovenie dialógu medzi Belehradom a Prištinou, ktorého cieľom bolo nájdenie konkrétneho riešenia v horizonte niekoľkých mesiacov“. (Beta.rs, EURACTIV.rs)

///

ZÁHREB

Minister pre štátny majetok Goran Marič rezignoval. Podľa informácií denníka Jutarnji List sa minister stretol s premiérom Andrejom Plenkovičom uplynulý víkend. Premiér mu údajne navrhol, nech okamžite rezignuje. Niektoré médiá uviedli, že Marič odstúpil z vlastnej vôle, pretože už nedokázal čeliť mediálnemu tlaku. Jeho krok nebol prekvapením, navyše bol na zozname ministrov, ktoré premiér plánuje nahradiť kvôli konfliktu záujmov. (Tea Trubič, EURACTIV.hr)