The Capitals: Európski lídri nevybrali svojich kandidátov na najvyššie pozície v inštitúciách Únie

Lídri EÚ na summite. [EPA-EFE/Oliver Hoslet]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

Európski lídri sa včera v noci (21. júna) nedohodli na obsadení najvyšších pozícií v európskych inštitúciách, hoci diskutovali do skorých ranných hodín. V diskusiách by mali pokračovať opäť 30. júna.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zopakovala svoju podporu pre voľbu prostredníctvom spitzenkandidátov, a to aj po tom, čo jej stranícky kandidát a líder ľudovcov Manfred Weber nezískal podporu lídrov summitu. Rozhovory boli podľa Merkelovej intenzívne, ale priateľské”, no pripomenula, že kým proces výberu zo spitzenkandidátov nie je implementovaný, Únia „nie je na takom mieste, na ktorom by som ju chcela vidieť”. Ktokoľvek sa ujme vedúcich pozícií, bude musieť byť odsúhlasený aj Parlamentom, doplnila.

Podľa zdrojov portálu EURACTIV sa už predsedovia stredoľavej PES a centristickej Obnovme Európu dohodli, že kandidáta Webera nepodporia a nemeckému spitzenkandidátovi za ľudovcov to už aj oznámili.

https://twitter.com/EUCouncil/status/1141650144494063616

„Vždy som mal v tejto oblasti jasnú víziu, nie som ale prekvapený, že sa to deje,” komentoval nerozhodnosť lídrov francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Podľa štátnej tajomníčky ministerstva pre európske záležitosti Amélie de Montchalinovej má  „vhodný profil” na to, aby ich kandidát prebral niektorú z najvyšších európskych funkcií aj Španielsko, píše agentúra EFE.

„V rámci Európskej komisie sa budeme snažiť byť čo najambicióznejší a podporíme kompetentných ľudí, ktorí nemusia byť v najznámejších kruhoch európskej politiky,“ uviedla.  

Zdroj z Elyzejského paláca uviedol, že Španielsko bude mať „dobré zastúpenie“ v inštitúciách EÚ, nakoľko si vládna socialistická strana (PSOE) zabezpečila vo voľbách do EÚ výborný výsledok.

Španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell by mal byť jedným z kandidátov na najvyššiu európsku pozíciu, uviedla De Montchalinová. (Aline Robert, EURACTIV.fr)

///

BRATISLAVA

Šefčovič ako šéf európskej diplomacie? Slovenský premiér Peter Pellegrini uviedol, že urobí všetko pre to, aby slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič nahranil na čele európskej diplomacie Federicu Mogheriniovú. Podpredsedníčka eurokomisie a Vysoká predstaviteľka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ prostredníctvom hovorkyne uviedla, že bude rada, ak ju v pozícii nahradí osoba so silnými zahraničnopolitickými a bezpečnostnými skúsenosťami.

Pellegrini nepotvrdil medializované informácie denníka Pravda, že by mal záujem o kreslo šéfa Európskej rady. (EURACTIV.sk)

///

BUKUREŠŤ

Prezident chce ostať prezidentom. Rumunský prezident Klaus Iohannis nechcel komentovať správu, ktorú priniesol denník Financial Times. „Nemyslím si, že je vhodné komentovať fámy,” povedal Iohannis. Prezident tento rok ukončí svoj prvý mandát prezidenta a už avizoval, že sa o opätovné zvolenie pokúsi ešte raz. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

///

NIKÓZIA

Spokojnosť so závermi Európskej rady. Cyperský prezident Nikos Anastasiades je spokojný s výsledkami včerajšieho summitu Európskej rady. Lídri krajín EÚ v záveroch uznali, že Turecko nelegálne ťaží zemný plyn a ropu z výlučnej ekonomickej zóny Cypru. Ankare tiež pohrozili uvalením sankcií. (EURACTIV.com)

///

BRUSEL

Nespokojná akedémia. Približne 150 akademikov zaslalo 13. júna otvorený list Rade Európy, v ktorom vyjadrilo svoje znepokojenie nad tým, že odchádzajúci belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders kandiduje na post generálneho tajomníka Rady. List je priamou odpoveďou na jeho rozhodnutie repatriovať šesť sirôt zo sýrskych utečeneckých táborov. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Vyhrážky politikom. Štátny úrad pre vyšetrovanie trestných činov v Berlíne začal vyšetrovanie vyhrážok voči starostke mesta Kolín nad Rýnom Henriette Rekerovej a Andreasovi Hollsteinovi, starostovi mesta Altena v Severnom Porýní-Vestfálsku, ktoré hrozili smrťou. Obaja politici prežili v posledných rokoch pokusy o atentát. Rekerová len so šťastím unikla smrti v roku 2015, keď ju pravicový radikál bodol do krku, zatiaľ čo Hollsteinal v roku 2017 napadli nožom.

Niekoľko nemeckých politikov sa už stalo obeťou politicky motivovaných útokov. V januári bol zavraždený politik AfD, 2. júna bol na vlastnej terase zastrelený okresný prezident mesta Kassel. (Florence Schulz, EURACTIV.de)

///

PARÍŽ

Legalizovaný kanabis? Vo Francúzsku sa začal nový tlak na legalizáciu kanabisu. V štúdii, ktorú pripravila Rada pre ekonomickú analýzu, sa tento orgán vyslovuje za legalizáciu pod dohľadom.

Pierre Person, dvojka v Macronovej LRM, a jeho kolega Aurélien Taché patria rovnako medzi priaznivcov výzvy na regulovanú legalizáciu kanabisu. (EURACTIV.fr)

///

ATÉNY

Jednofarebná vláda? Podľa troch prieskumov by mohla Nová demokracia (EPP) vo voľbách 7. júla získať 32,4 – 35 percent, zatiaľ čo vládna Syriza 23,2 – 27 percent hlasov. Zatiaľ nie je jasné, koľko strán prekročí potrebnú trojpercentnú hranicu zvoliteľnosti, zostáva teda otázkou, či bude Nová demokracia schopná sformovať jednofarebnú vládu. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

PRAHA

Premiér zmenil názor. Český premiér Andrej Babiš sa včera pred summitom Európskej rady stretol s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Hovorili spolu o strategických prioritách EÚ a spoločných záujmoch. Minulý týždeň pritom Babiš tvrdil, že chce s Junckerom riešiť audity Európskej komisie, podľa ktorých je v konflikte záujmu. Podľa svojich vlastných slov ale neskôr zmenil názor”. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Peniaze do nemocníc, nie na papierovanie. Európska komisia nesúhlasí s rumunským plánom investovať penzie z fondov EÚ do technickej prípravy regionálnych nemocníc na miesto ich rekonštrukcií.

V súčasnom programovacom období poskytla EÚ 150 miliónov eur na výstavbu troch regionálnych nemocníc v Rumunsku, vláda ale zatiaľ s prácami nezačala. Zistila totiž, že výstavba bude drahšie, než pôvodne očakávala. V snahe neprísť o financie z EÚ sa preto rozhodla peniaze využiť na technickú dokumentáciu, zatiaľ čo výstavbu chce financovať z peňazí určených na ďalšie programové obdobie.

Podľa európskej komisárky Coriny Cretuovej ale exekutíva EÚ zatiaľ žiadny konkrétny návrh nedostala. Nesúhlasí však s tým, aby sa peniaze, určené na výstavbu pre chorých, využili na obyčajné papierovanie. (EURACTIV.ro)

///

SOFIA

Nedôvera v očkovanie. Takmer polovica Bulharov (44 percent) spochybňuje účinnosť očkovania. Informoval o tom prieskum The Wellcome Global Monitor, ktorý vytvoril doteraz najväčšiu štúdiu o tom, ako ľudia premýšľajú o vede a hlavných zdravotných rizikách. Na otázku Je očkovanie bezpečné?” nedokázalo s istotu odpovedať 35 percent opýtaných Bulharov. Východná Európa z prieskumu všeobecne vychádzala ako región, kde sú ľudia k očkovaniu najskeptickejších. (Dnevnik.bg)

///

ZÁHREB

Maďarsko chce časť LNG z ostrova Krk. Chorvátsky minister po energetiku Tomislav Ćorić a maďarský minister zahraničia Peter Szijjarto chcú založiť pracovnú skupinu, ktorá analyzuje možnú spoluprácu v oblasti trhu s plynom.

Chcel by som zdôrazniť, že diverzifikácia je pre nás kľúčová. LNG terminál na ostrove Krk je reálny scenár a my veríme, že tento projekt bude vzhľadom k energetickej bezpečnosti strednej Európy dôležitý,” prehlásil Szijjarto. Európska centrálna banka má v pláne LNG terminál na chorvátskom ostrove financovať, najprv chce však vidieť zmluvy o dodávkach a distribúcii. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ĽUBĽANA

Vládna kríza? Slovinská vláda by sa nemala spoliehať na podporu ľavicovej strany, naznačil to predseda krajne ľavicového zoskupenia Luka Mesec. Ľavičiari síce nie je súčasťou vedúcej koalície, vládu ale v niektorých opatreniach podporujú.

„Žiadny z projektov, na ktorom sme sa dohodli, nebol implementovaný. Potom, čo sa stalo s Abankou (tretia najväčší slovinská banka, ktorá bola sprivatizovaná druhou najväčšou bankou NKBM), som sa rozhodol položiť otázku, či má budúca spolupráca s vládou premiéra Marjana Šareceho zmysel,” vyhlásil Levice. Rozhodnutie by malo padnúť v polovici júla. Premiér Šarec na to reagoval tým, že pokiaľ nebude mať vláda dostatok hlasov, čaká ju pád. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Parížsky summit nebude. Srbský prezident Aleksandar Vučić si je na 99 percent istý, že summit západných lídrov, ktorý sa mal konať 1. júla v Paríži, bude zrušený. Albánci totiž podľa neho nie sú pripravení hovoriť o ničom dôležitom”. Vučić ďalej uviedol, že Albánci chceli Nemcom a Francúzom naznačiť, že sa Európania nemajú miešať do riešenia kosovských záležitostí. (Beta.rs, EURACTIV.rs)

***