The Capitals: Európski ľudovci sú pripravení obetovať Webera, aby získali post predsedu Komisie

Annegret Kramp-Karrenbauerová, Manfred Weber a Angela Merkelová. [EPA/Lukas Barth-Tuttas]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

Stredopravá Európska ľudová strana (EPP) je pripravená vzdať sa systému Spitzenkandidátov a “obetovať” svojho vedúceho kandidáta Manfreda Webera, pokiaľ napokon získa pozíciu predsedu Komisie.

Na stretnutí skupiny EPP v Európskom parlamente ľudovci kategoricky odmietli kandidatúru Fransa Timmermansa, hoci nemecká kancelárka Angela Merkelová s Holanďanom súhlasila, ako so súčasť širšej dohody s ostatnými politickými rodinami.

Nemenovaný zdroj z prostredia EPP pre EURACTIV povedal, že „EPP je pripravená prehodnotiť svoj postoj k systému Spitzenkandidátov v prípade, že skupina dostane post šéfa Komisie“.

V takomto scenári by sa na stole mohlo znovu objaviť meno Michela Barniera. Podporiť by ho mala aj Macronova skupina Obnovme Európu. Grécky premiér Alexis Tsipras minulý týždeň oznámil, že podporí „akéhokoľvek umierneného kandidáta, ktorý neurazí obyvateľov európskeho juhu, ako to urobil Weber“.

„Zbaviť sa jediného potenciálneho kandidáta, ktorý kombinuje toľko pozitívnych vlastností a nemá nijaké zjavné chyby by bol zločin proti inteligencii, zdravému rozumu a zodpovednosti,“ hovorí o Barnierovi komentár v periodiku Le Soir.

Zdroj z EPP vyslovil hlboké pochybnosti nad kancelárkou Merkelovou a šéfom skupiny Josephom Daulom. Ich ochota pustiť Webera k vode vraj ľudovcov „zabila“.

„Na našom poslednom internom stretnutí všetci stredopraví lídri súhlasili s podporou Manfreda Webera na post predsedu Komisie. Nikdy sme nesúhlasili s jeho kandidatúrou na predsedu Parlamentu,“ pokračoval.

Úspech Webera podľa neho nie je dôležitý len pre Európu, ale aj pre nemeckých konzervatívcov. „Weber môže byť kľúčovou oporou pri prechode od Merkelovej ku Kramp-Karrenbauerovej.”

Merkelová sa údajne rozčúlila nad neochotou konzervatívnych lídrov súhlasiť s jej plánom nominovať na post predsedu Komisie Timmermansa. Na stretnutí EPP pred mimoriadnym summitom v Bruseli bola údajne nahnevaná, pričom nakoniec z rokovacej miestnosti odišla a zabuchla za sebou dvere.

Zástupcovia EPP sa vraj minulý týždeň obávali, že Merkelová podľahne tlaku Macrona, ktorého cieľom podľa nich nie je len zbaviť sa Webera, ale „zabiť celú stranu“. Merkelová pred summitom vyzývala, aby všetky strany spravili krok späť. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

BRUSEL

Šance pre Michela. Odchádzajúceho belgického premiéra Charlesa Michela, ktorého meno sa skloňuje v súvislosti s postom vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politiku, považujú doma v Belgicku za mačku s deviatimi životmi. Ak by bola jeho kandidatúra na vysoký európsky post úspešná, bolo by to „pekné zakončenie“, mohol by tak uzavrieť neúspešné obdobie belgickej vlády a presadzovať sa ako sprostredkovateľ na európskej úrovni, komentujú miestne médiá. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com).

///

BERLÍN

Už žiadne spitzenduo. Podľa nemeckých médií zlyhala pri rokovaniach o predsedovi Európskej komisie kancelárka Angela Merkelová. Opozícia v rámci frakcie ľudovcov ju prekvapila. Proti mal byť dokonca umiernený ľudovec, írsky premiér Leo Varadkar. 

Plán, ktorý pripravila ešte minulý týždeň po stretnutí s predsedom EPP, Josephom Daulom, Manfredom Weberom a vedúcimi predstaviteľmi strán CDU a CSU, Annegret Kramp-Karrenbauerovou a Markusom Söderom, nedokázala presadiť. Podľa neho sa mal predsedom Komisie stať Frans Timmermans a  predsedom europarlamentu Manfred Weber. Der Spiegel citoval európskeho diplomata, podľa ktorého „tento summit ukázal len jediné: že už neplatí, že ak sa na niečom dohodne Nemecko a Francúzsko, tak to tak aj bude“. 

Kandidátkou Zelených na post predsedníčky Parlamentu bude Ska Kellerová. “O predsedovi alebo predsedníčke Európskeho parlamentu nemôžu rozhodovať hlavy štátov a vlád. Je to rozhodnutie Parlamentu a iba Parlamentu, kto bude na dva aj pol roka jeho predsedom,” povedala Kellerová. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PARÍŽ

Macron z neúspechu summitu obviňuje ľudovcov. Zlyhanie”, bezvýslednosť”, veľmi zlý obraz Európy”, aj takto označoval francúzsky prezident Emmanuel Macron neúspech summitu o výbere kandidátov na najvyššie pozície v európskych inštitúciách. Podľa Macrona je za to zodpovedná najmä Európska ľudová strana, nakoľko lídri, ktorí k ľudovcom patria, odskočili od riešení, na ktorých sa dohodlo už skôr. Na druhej strane hovoril Macron aj o geografickom rozdelení.

Francúzsky prezident však obhajoval nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. „Úzko sme sa s kancelárkou koordinovali, nakoľko práve ona sa zapojila do hľadania kompromisu vo frakcii ľudovcov,” uviedol francúzsky prezident. Váha kancelárky však pre nájdenie kompromisu v rokovaniach nestačila. 

///

MADRID

Sánchez kritizuje EPP. Španielsky premiér Pedro Sánchez kritizoval dohodu dvoch spitzkandidátov, holandského socialistu Fransa Timmermansa a nemeckého konzervatívca Manfreda Webera, aby prvý z nich predsedal Komisii a druhý Európskemu parlamentu. „Boli sme veľmi blízko, ale ľudová strana nerešpektovala dohodu, na ktorej sa dvaja spitzenkandidáti dohodli,” nahnevane hodnotil udalosti Sánchez. Španielsky premiér odišiel z Európskej rady o čosi skôr ako jeho kolegovia. Podľa vlastných slov bol „frustrovaný” a potreboval o menách, ktoré sú na stole „premýšľať”. Hoci Sánchez nepovedal, či by bol ochotný vzdať sa Timmermansovho predsedníctva v Komisii, uviedol, že je presvedčený o úspechu vyjednávaní v nasledujúci deň. „Všetci si musíme oddýchnuť a premýšľať, aby sme si boli vedomí rozsahu tejto výzvy a rizika, ktoré by začiatok inštitucionálnej krízy medzi europarlamentom a Radou spôsobil. Musíme sa jej vyhnúť a ukázať verejnosti, že dokážeme dosiahnuť dohodu,“ obhajoval ďalšie diskusie španielsky premiér. (partner siete EURACTIV, agentúra EFE).

///

ATÉNY

Alexis Tsipras zopakoval svoju podporu pre Timmermansa na post šéfa Komisie a vrátil sa do Atén na kampaň pred predčasnými voľbami, ktoré sa budú konať 7. júla. Na dnešnom summite v Bruseli bude Tsiprasa reprezentovať španielsky premiér Pedro Sánchez. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr).

VARŠAVA

Premiér Mateusz Morawiecki po ukončení včerajších konzultácií v Bruseli povedal, že krajiny V4 a Taliansko majú záujem o výber kandidátov, ktorí by boli prijateľní pre všetkých a zároveň by „nerozdeľovali“ Európu.

Bývalý europoslanec za socialistov Dariusz Rosati sa domnieva, že pozastavenie summitu v súvislosti s kandidatúrou Fransa Timmermansa  „je veľmi riskantné”. Podľa neho Holanďan „nie je zlým kandidátom pre Poľsko” a ak budú krajiny V4 pokračovať v opozícii, nakoniec by mohli byť prehlasované a nútené prijať ešte „horšieho kandidáta”. Podľa neho by bolo najlepšie, keby Poľsko výmenou za niektoré ďalšie ústupky prijalo Timmermansa. (Mateusz Kucharczyk, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Slovensko je jediným členom V4, ktorého vládnuca vládna strana SMER-SD patrí do rodiny európskych socialistov, a preto sa zdá, že prebralo úlohu mediátora. „Bol som určite sprostredkovateľom, kontaktnou osobou,“ potvrdil v súvislosti s opozíciou V4 voči nominácii Fransa Timmermansa premiér Pellegrini na ceste späť do Bratislavy. „Vedúci predstavitelia EÚ vedia, kde sú červené čiary a ktoré kombinácie nie sú možné,“ povedal slovenský premiér.

Pre Slovensko je kvalita kandidáta dôležitejšia ako to, či bol spitzenkandidátom, nakoľko vybraná osoba bude musieť „budovať mosty, zjednocovať a potláčať konflikty ďalších päť rokov“, vysvetlil Pellegrini. 

Ruskí a čínski aktéri patria medzi hybridné hrozby. Príslušníci ruských spravodajských služieb, pôsobiaci na území SR prevažne pod diplomatickým krytím, sa snažili o získavanie spolupracovníkov v ústredných orgánoch štátnej správy, bezpečnostných zložkách a v oblasti energetiky a obrany, uvádza vo výročnej správe za minulý rok Slovenská informačná služba (SIS).

V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi táto správa neváhala pomenovať zahraničných aktérov, ktorí sa stali súčasťou hybridných hrozieb. SIS tvrdí, že okrem ruských aktérov prejavili záujem o Slovensko aj čínske spravodajské služby, ktoré sa zamerali na oblasť informačných a telekomunikačných technológií. „Slovenská republika doteraz nebola predmetom intenzívnejšej, špecificky zameranej hybridnej kampane niektorého zo štátnych alebo neštátnych aktérov a nebolo proti nej zaznamenané ani použitie agresívnejších prostriedkov“ dodáva SIS. (Lucia Yar, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Ďalšie nie pre Timmermansa. Česká pozícia zostáva jasná a jednoduchá – Frans Timmermans by nemal viesť nasledujúcu Európsku komisiu. Na otázku o vlastnom návrhu kandidáta na budúceho prezidenta eurokomisie český premiér Andrej Babiš povedal, že V4 prišlo s konkrétnymi návrhmi, nešpecifikoval ale žiadne mená. Hoci sa Babiš dôrazne postavil proti všetkým navrhnutým spitzenkandidátom, ak by systém musel byť použitý, uprednostňuje Margrethe Vestagerovú. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

SOFIA

Georgieva je z kola von. Bulharská kandidátka na post predsedníčky Európskej rady Kristalina Georgievová je už mimo hry, potvrdil to bulharský premiér Bojko Borissov po maratóne rokovaní európskych lídrov. Taliansko a krajiny Vyšehradskej štvorky ju teraz navrhujú na pozíciu šéfky európskej diplomacie. Borissov však tvrdí, že v novej Komisii uprednostňuje pre Bulharsko silnejšie portfólio a nie post vyjednávača. (Dnevnik.bg)

///

VILNIUS

Litva uprednostňuje na post predsedu Európskej komisie Manfreda Webera. Dôvodom sú jeho skúsenosti z Európskeho parlamentu a fakt, že s EPP vyhral eurovoľby. (Angele Kedaitiene, http://eunewslithuania.com/)

///

ĽUBĽANA

Plot na slovinsko-talianskej hranici. Massimiliano Fedriga, hlava regiónu Friuli-Venezia Giulia okolo mesta Terst na hranici medzi Slovinskom a Talianskom a člen vládnej strany Liga povedal, že zmiešané pohraničné hliadky, ktoré začali tento týždeň pôsobiť v pohraničnej oblasti, nie sú riešením, ale len začiatkom. „Ak to bude potrebné, sme pripravení na iné riešenia,” uviedol, pričom špecifikoval možnosť oplotenia na hranici so Slovinskom. (Željko Trkanjec, Euractiv.hr)

///

ZÁHREB

Rusko chce investovať aj do Chorvátska. „Nikto nemôže investovať do Chorvátska tak, ako to môže urobiť Rusko, a to dokonca ani Európska únia, ani Spojené štáty. Chorvátsko by však pre to malo najprv splniť potrebné predpoklady,“ povedal ruský veľvyslanec Anvar Azimov. Rusko bolo podľa neho pripravené investovať v Chorvátsku niekoľko miliárd eur, no krajina by musela prejaviť záujem a vytvoriť základy pre takúto investíciu, povedal veľvyslanec. V prvých dvoch mesiacoch roku 2019 sa obchod medzi oboma krajinami zvýšil o 132 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2018. Chorvátsko minulý rok vyviezlo do Ruskej federácie tovar v hodnote 147,7 mil. dolárov, zatiaľ čo dovoz dosiahol 450,9 mil. dolárov. Čína sa o chorvátsky trh rovnako intenzívne zaujíma. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

Prvých šesť rokov v EÚ. „Šesť rokov členstva v Európskej únii zdvojnásobilo náš celkový vývoz, zatiaľ čo rast vývozu do krajín EÚ od vstupu na spoločný trh dosiahol 78,5 percenta,“ povedal Luka Burilović, prezident chorvátskej obchodnej komory. Ďalším viditeľným prínosom členstva bol klesajúci deficit a verejný dlh, nižšia nezamestnanosť a zvýšená zamestnanosť. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Všetky obchody na severe Kosova sú zatvorené. Všetky obchody v štyroch obciach s prevažne srbskými obyvateľmi v severnej časti Kosova sú od rána 1. júla kvôli 100-percentným sadzbám zatvorené. Priština uvalila clá na tovar, prichádzajúci zo Srbska a Bosny a Hercegoviny pred viac ako siedmimi mesiacmi. „Podnikatelia v severnom Kosove sa zo solidarity s kolegami, predávajúcimi potraviny, ktorých najviac zasiahli tarify uložené Prištinou, rozhodli uzavrieť všetky obchody,“ povedal novinárom Rados Petrovič z Asociácie podnikateľov severného Kosova. Petrovič tiež povedal, že podnikatelia v regióne očakávajú reakciu medzinárodného spoločenstva.

Ruský veľvyslanec: Západ vyvíja tlak na Srbsko a zároveň podporuje Kosovo. Tlak, ktorý Západ vytvára voči Srbsku, je zrejmý a Spojené štáty a jeho spojenci podporujú Kosovo, aby udržali v regióne vysoké napätie, uviedol novovymenovaný ruský veľvyslanec v Srbsku, Alexander Botsan-Kharchenko. Veľvyslanec zdôraznil, že tlak by sa mohol prejaviť v prístupových rokovaniach Srbska s Európskou úniou. (beta.rs, EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

Diverzifikácia potrebných dodávok zemného plynu. „Bosna a Hercegovina má v súčasnosti len jeden zdroj dodávok zemného plynu (ruský plyn cez Srbsko), a preto musí vyvinúť úsilie na vytvorenie alternatívnych zdrojov,“ povedal Peter Duffy, riaditeľ misie americkej rozvojovej agentúry USAID v Bosne. Štát si podľa neho musí vybrať najvýhodnejšiu možnosť dodávok a zabezpečiť, aby občania a podniky nezostali bez tohto dôležitého zdroja energie. Duffy pripomenul, že bude potrebné definovať regulačný rámec, s cieľom zabezpečiť rozvoj a bezpečnosť dodávok zemného plynu do Bosny a Hercegoviny v súlade so smernicami EÚ. (Željko Trkanjec, Euractiv.hr)

***