The Capitals: Eurovoľby vo viacerých krajinách roztrieštili politickú scénu, odchádzajú neúspešní lídri a končia koalície

Odchádzajúca líderka SPD Andrea Nahlesová. [EPA/Omer Messinger]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

Turbulencie vo Veľkej koalícii. Líderka Sociálnodemokratickej strany (SPD) Andrea Nahlesová v nedeľu (2. júna) zatriasla nemeckou politickou scénou, keď oznámila svoju rezignáciu. Tento krok nasledoval po výsledkoch volieb do Európskeho parlamentu z minulého týždňa, ako aj miestnych volieb v severnom štáte Brémy. Sociálnodemokratickú baštu totiž po viac ako 70 rokoch budú riadiť konzervatívci.

Odchod Nahlesovej je súčasne aj ranou pre vládnu koalíciu konzervatívcov z CDU/CSU (EPP) a SPD. Hlasy v rámci SPD už vyzvali na opustenie „GroKo“, teda Veľkej koalície.

Obe líderky CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová a kancelárka Angela Merkelová uviedli, že aliancia by mala pokračovať. Podľa odborníkov sa tak snažia oddialiť predčasné voľby. Posledné prieskumy totiž nemeckých Zelených po prvýkrát za 40 rokov ich existencie označili za najsilnejšiu politickú silu v krajine, ktorá dokonca predbehla CDU/CSU.

Od volieb do EÚ, ktoré sa konali 26. mája, získali Zelení podľa prieskumov ďalších 9 percentuálnych bodov a dosahujú 27 percentnú podporu, zatiaľ čo CDU/CSU stratili dva percentuálne body a klesli na 26 percent. SPD stratila ďalších päť bodov a agentúry jej merajú približne 12 percentný voličský záujem, čo je ich najhorší výkon vôbec. Znamená to tiež, že sociálni demokrati sú len o jeden percentuálny bod pred krajne pravicovou AfD, ktorá dosiahla 11 percent a sama si pohoršila o dva percentuálne body.

Udo Bullmann, líder socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente, pre EURACTIV.de povedal, že rozhodnutie Nahlesovej a „nepríjemné“ výsledky nemajú vplyv na formovanie novej skupiny socialistov v EÚ. Dodal, že stále ostávajú druhou najväčšou skupinou v Parlamente. Rozhodnutie líderky SPD si podľa neho „zaslúži rešpekt a uznanie.“ (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PARÍŽ

Republikáni prúdia k Macronovi. Laurent Wauquiez, šéf pravicovej strany Les Republicains (LR), oznámil svoju rezignáciu v dôsledku slabých výsledkov volieb do EP, v ktorých členská strana EPP zaznamenala rekordne nízky výsledok, 8 percent. Namiesto obviňovania lídra kandidátky François-Xaviera Bellamyho si za terč kritiky straníci vybrali Wauquieza.

V snahe neprísť o pozíciu opustilo LR ešte minulý týždeň v súvislosti s budúcoročnými komunálnymi voľbami niekoľko starostov, pričom sa pripojili k Macronovej LREM.

///

ATÉNY

Trieštenie ľavice. Evangelos Venizelos, bývalý líder gréckej socialistickej strany a námestník premiéra, sa rozhodol opustiť stranu, pričom obvinil jej súčasného šéfa Fofi Gennimataa, že sa socialistov snaží pričleniť k vládnej Syrize.

Tesne pred parlamentnými voľbami, ktoré Grécko čakajú 7. júla, by tento krok mohol zatriasť formujúcou sa progresívnou ľavicovou koalíciou premiéra Tsiprasa. Ten hľadá partnerov na to, aby sa postavil proti rastúcej konzervatívnej Novej demokracii (ND/EPP), ktorá dominovala v miestnych a regionálnych voľbách. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

Druhé kolo komunálnych volieb. Hlavná opozičná strana zvíťazila v 12 z 13 regiónov a iba ostrov Kréta zostal v rukách Syrizy a socialistického Hnutia zmeny. V Aténach bol Costas Bakoyiannis, synovec lídra ND Kyriakosa Mitsotakisa, zvolený za najmladšieho starostu. Účasť klesla na 40 percent v porovnaní so 60 percentami v prvom kole pred týždňom.

„V politike, tak ako v živote, je dôležité vedieť, ako zvíťaziť a vedieť, ako prehrať,” povedal premiér Alexis Tsipras. Líder ND Kyriakos Mitsotakis vyzval voličov, aby v nasledujúcich národných voľbách pokračovali v boji za „zásadnú politickú zmenu”. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

LONDÝN

Trumpova rada. Británia by sa podľa Donalda Trumpa mala pripraviť na brexit bez dohody. Americký prezident sa domnieva, že líder Strany pre brexit Nigel Farage by sa mal zapojiť do rozhovorov medzi britskou vládou a Bruselom.

V rozhovore pre The Sunday Times Trump povedal, že po rokovaniach s britskou premiérkou Theresa Mayová zostali Únii v rukách všetky karty a že Boris Johnson by bol jej skvelým nástupom na čele Konzervatívnej strany.

O post šéfa konzervatívcov sa bude uchádzať aj bývalý člen vládneho kabinetu Sam Gyimah. Stal sa tak už trinástym kandidátom na túto pozíciu. Jedná sa však o prvého adepta, ktorý podporuje druhé referendum o brexite. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BRUSEL

Diskusia o konfederácii je späť. „Predpokladám šesť mesiacov a pravdepodobne aj nové voľby,” uviedol bývalý podpredseda flámskym kresťanských demokratov (CD&V) Eric Van Rompuy pre denník De Zondag. Belgický parlament podľa neho bude musieť zrejme revidovať ústavu, aby sa mohlo uvažovať o vzniku konfederácie, ktorú presadzujú flámske separatistické strany. „Potom sa uskutočnia voľby, ktoré budú výzvou pre ďalšie prežitie Belgicka,” uviedol.

Valónsky minister pre energetiku Jean-Luc Crucke (MR) medzitým myšlienku konfederácie odmietol s tým, že „riešením je Belgicko so štyrmi regiónmi”, ktoré stoja na „rovnocennom základe a sú schopné spolupracovať”. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

MADRID

Ženy nie sú menšina. Partner portálu EURACTIV, agentúra EFE uverejnila rozhovor s Margrethe Vestagerovou, ktorý uviedla, že cieľom liberálov je zabezpečiť v novej Komisii 50 percentné zastúpenie žien. Liberálna spitzenkandidátka uviedla, že žena na čele Komisie „už dlho chýbala“.

„My ženy nie sme menšina, sme polovica populácie,” povedala Vestagerová. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

RÍM

Lodné nešťastie. V jednom z najrušnejších benátskych kanálov došlo k zrážke obrovskej výletnej lode s menším turistickým plavidlom. Nehoda si vyžiadala štyri zranené osoby.

Lodná doprava v Benátkach predstavuje dlhodobý problém. Pravicová Liga nehodu využila na to, aby zvalila vinu na svojho koaličného partnera, Hnutie piatich hviezd. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Koniec Európskej koalície. Očakávaný kolaps poľskej proeurópske koalície sa stal realitou. Poľská ľudová strana (PSL/EPP) v sobotu (1. júna) oznámila, že zakladá vlastnú Poľskú koalíciu, v rámci ktorej chce spolupracovať s ďalšími podobne orientovanými stranami. Stále nie je jasné, aké strany a hnutia s k tejto iniciatíve pripoja.

Ľudovci už začali oslovovať regionálne autority a starostov. Otázkou ostáva, kam sa uchýli súčasný predseda Európskej rady Donald Tusk v prípade, že sa po skončení mandátu vráti do domácej poľskej politiky. (EURACTIV.pl)

///

ZAGREB

Rozpad amsterdamskej koalície? Chorvátska strana dôchodcov, člen Amsterdamskej koalície, volebná aliancia stredo-ľavicových liberálnych politických strán v Chorvátsku, oznámila, že koalíciu opustí. Podarilo sa jej totiž získať len jeden post, a to pre poslanca Valtera Flega z IDS (ALDE), ktorá z koalície pravdepodobne rovnako vystúpi. Predstavitelia koalície sa majú tento týždeň stretnúť a prediskutovať budúce plány.

Digitalizácia je veľmi slabá. Chorvátsky digitálny index, prieskum digitálnej pripravenosti chorvátskych spoločností, ukazuje, že 59 percent opýtaných verí, že digitalizácia chorvátskych spoločností je slabá alebo veľmi slabá. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BRATISLAVA

Revízia histórie. Komunistická strana v ruskej Dume prišla so zákonom, ktorý by charakterizoval okupáciu Československa od roku 1968 ako opodstatnenú a vďaka tomu umožnil vojakom, ktorí sa na nej podieľali, získať postavenie veteránov. Ministerstvo zahraničných vecí SR zareagovalo a uviedlo, že akékoľvek pokusy legitimizovať inváziu sú neprijateľné. Slovenský premiér Pellegrini plánuje tento problém prediskutovať aj počas návštevy Moskvy, plánovanej na tento týždeň. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Komisia označila Babiša. Z návrhu správy o audite vypracovanej Európskou komisiou vyplýva, že Česká republika bude musieť vrátiť dotácie EÚ vo výške 17 miliónov eur. Tieto peniaze získala obchodná skupina Agrofert, ktorá je prepojená na premiéra Andreja Babiša.

V správe sa uvádza, že Babiš má konflikt záujmov, pretože má na Agrofert stále vplyv prostredníctvom trustových fondov a ako premiér má vplyv aj na využívanie fondov EÚ. Okrem toho poukazuje na to, že Agrofert ťažil z prevodu obrovských súm medzi jednotlivými dotačnými programami a vďaka rôznym trikom a zhovievavosti štátnych inšpektorov získal niekoľko stoviek miliónov českých korún.

Babiš povedal, že neporušil žiadne zákony a Česká republika Bruselu nič nevráti. Niekoľko opozičných strán uvažuje zvolať hlasovanie o nedôvere vláde. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Pápežská návšteva. Pápež František ukončil v nedeľu (2. júna) trojdňovú návštevu Rumunska. Varoval okrem iného pred kontroverznými ideológiami, ktoré cielia na mladých ľudí a podkopávajú kultúrne a náboženské tradície. Vyzval tiež Rumunov a Maďov k mierovému spolunažívaniu a uctil si pamiatku mučeníkov komunistickej éry. (EURACTIV.ro)

///

SOFIE

Dôvera v médiá. Bulhari majú najväčšiu dôveru k televízii, zatiaľ čo tlač je pre nich najmenej dôveryhodné médium. Líši sa tak od väčšiny európskych národov, ktoré sú skeptické najmä voči sociálnym sieťam. Informovala o tom štúdia Európskej vysielacej únie. (Dnevnik.bg)

///

BELEHRAD

Vučića šokovalo európske ticho. Srbský prezident Aleksandar Vučić povedal, že je „šokovaný“ mlčaním EÚ nad vyhlásením kosovského prezidenta Hašima Thaçiho, ktorý bol proti vytvoreniu Združenia srbských obcí. Ide o zväz srbmi obývaných obcí vo Federácii Bosny a Hercegoviny, mimo Republiky srbskej.

„Bruselskú dohodu nepodpísal svätý Peter, ale Catherine Ashtonová, nech EÚ otvorene povie, že implementáciu dohôd nemôže zaručiť a že takéto dohody nemajú žiadnu právnu záväznosť,“ povedal Vučić. (Beta-EURACTIV.rs)