The Capitals: Francúzi chcú post najvyššieho úradníka v Komisii, Španieli šéfa Medzinárodného menového fondu

Martin Selmayr. [EPA-EFE/Patrick Seeger]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

PARÍŽ

Kto bude nový Selmayr? Francúzsko pokukuje po mieste Martina Selmayra, kontroverzného generálneho tajomníka Európskej komisie, ktoré by sa malo uvoľniť koncom júla. Odchod Selmayra bol jednou z podmienok pre zvolenie novej predsedníčky Komisie Ursuly von der Leyen. Francúzsko a ďalšie krajiny totiž nesúhlasia s tým, aby Nemecko obsadilo pozíciu predsedu a zároveň post generálneho tajomníka.

Selmayr by ako svojho nástupcu rád videl Oliviera Guersenta, súčasného šéfa generálneho riaditeľstva (DG) pre finančnú stabilitu. Selmayrova podpora by však mohla byť kontraproduktívna.

„Skutočnosť, že ho Selmayer zmienil, mu môže uškodiť, aj keď je to len kandidát,“ uviedol šéf francúzskej delegácie EPP François-Xavier Bellamy. Francúzsko má niekoľko kandidátov v zálohe. Medzi nimi je napríklad riaditeľ DG pre výskum Jean-Eric Paquet. (EURACTIV.fr)

///

BERLÍN

Nová ministerka obrany. Predsedníčka Kresťansko-demokratickej únie (CDU) Annegret Kramp-Karrenbauer, bola na prekvapenie všetkých menovaná ministerkou obrany. Nie každý v Berlíne ale zmenu uvítal. Opozičné strany FDP a Die Linke napríklad upozornili, že nemá dostatok skúseností zo sféry obrany.

Vedenie nemeckej armády (Bundeswehr) nebude jednoduchá kvôli predchádzajúcim škandálom, nevyhnutnej modernizácii a náročnej byrokracii. Kramp-Karrenbauer však neplánuje na pozícii dlho zotrvať, pripravuje sa totiž na parlamentné voľby. Skúsenosti z ministerstva obrany by mohli posilniť jej nádeje stať sa budúcou nemeckou kancelárkou, pokiaľ ale bude nasledovať neúspešnú cestu svojich predchodcov, môže angažmán na ministerstve jej politickú kariéru zničiť. (Doris Pundy, EURACTIV.de)

///

MADRID

Španielka v čele MMF? Ministerka financií Nadia Calviñová, v stredu potvrdila, že s premiérom Pedrom Sanchézom hovorila o svojej prípadnej kandidatúre na vedúci post v Medzinárodnom menovom fonde (MMF). Informovala o tom agentúra EFE.

Podľa rádia Cadena SER Sanchéz prisľúbil podporu „akémukoľvek španielskemu ministrovi, ktorý by mal šancu získať takto významný post“. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

RÍM

Liga vycúvala. Hnutie piatich hviezd na svojom blogu ukázalo prstom na svojho koaličného partnera Ligu, ktorej vytklo, že sa strana na poslednú chvíľu rozhodla nepodporiť von der Leyen. Podľa Hnutia piatich hviezd existovala dohoda, podľa ktorej mala Liga von der Leyen podporiť. Taliansky premiér Giuseppe Conte uviedol, že je stále nejasné, či rozhodnutie Ligy oslabí talianske šance získať v budúcej Komisii významné portfólio.

EP vyšetruje ruské zdroje. Taliansky europoslanec Carlo Calenda oznámil, že európski socialisti (S&D) navrhnú zriadenie špeciálnej parlamentnej komisie, ktorá prešetrí prítomnosť zahraničného vplyvu v nedávnych eurovoľbách. Návrh na zriadenie komisie prišiel po špekuláciách o tom, že Salviniho Liga obdržala približne 65 miliónov dolárov z ruských zdrojov. Budúci týždeň bude Conte v mene vlády objasňovať záležitosti pred senátom. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATÉNY

Prvá návšteva do Spojených štátov. Čerstvo menovaný grécky minister zahraničných vecí Nikos Dendias vyrazil na svoju prvú oficiálnu návštevu do Washingtonu, kde sa stretol so svojim americkým náprotivkom Mikeom Pompeom. „Požiadali sme Spojené štáty o jasnú komunikáciu v prípade, že sa naše (narušené, pozn. red.) vzťahy s Tureckom vyvinú ďalej. Jasná a priama reakcia Spojených štátov by mohla byť užitočná,“ uviedol Dendias.

Nová demokracia mení názor. Nová demokracia (EPP) predtým nepodporovala zmenu názvu Severného Macedónska, teraz sa ale zdá, že názor zmenila. Zástupca ministra zahraničných vecí Miltiadis Varvitsiotis uviedol, že dohoda o zmene názvu štátu môže zlepšiť spoluprácu obidvoch strán. Podobného názoru je aj minister obrany Nikos Panagiotopoulos.

///

VARŠAVA

Poľsko chce energetické portfólio. Podpredseda vlády Jacek Sasin, v stredu prehlásil, že „Poľsko sa usiluje o získanie dôležitého postu v budúcej Európskej komisii, napríklad agendu energetickej politiky“. „Energetika je pre nás prioritou. Chceme presvedčiť našich partnerov, že klimatická politika je síce dôležitá, ale je potrebné zohľadniť špecifiká každého členského štátu. Nemôžeme zatvárať oči nad tým, že základom poľskej energetiky je uhlie.“

Hovorca poľskej vlády Piotr Muller k tomu dodal, že „finálna podpora von der Leyen bola výsledkom jej jednania s Poľskom, ktoré sa uskutočnilo začiatkom týždňa“. Poľskí europoslanci z vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) nakoniec dali v utorkovej tajnej voľbe von der Leyen hlas. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Putin a Trump ako lakmusový papierik pre von der Leyen. Slovenská národná strana (SNS) rešpektuje zvolenie von der Leyen „bez emócií“. „Až čas ukáže, či ju prezident Putin a prezident Trump príjmu ako politického partnera,“ uviedla hovorkyňa strany Zuzana Škopcová. Predseda SNS a predseda slovenského parlamentu Andrej Danko je známy tým, že výrazne podporuje Vladimíra Putina a Viktora Orbána. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Nemecké pokarhanie. Nemecký minister vnútra Horst Seehofer na tlačovej konferencii uviedol, že Česká republika sa nechce podieľať na európskom riešení migrácie. Tento dojem vraj nadobudol počas svojej nedávnej návštevy Prahy. „Nemáme vôbec žiadne európske riešenie. (…) Bol som teraz tiež často na cestách vo východnej Európe, naposledy v Prahe. Pripravenosť podieľať sa na európskom riešení tam sa blíži nule,“ prehlásil.

Druhý mandát pre Jourovú. Český premiér Andrej Babiš a jeho hnutie ANO navrhne na post eurokomisárky znova Věru Jourovú. Babiš zároveň priznal, že časť hnutia by rado dalo prednosť podpredsedníčke Európskeho parlamentu Dite Charanzovej. Samotná Jourová je zatiaľ zdržanlivejšia. „Pokiaľ to neschváli vláda, nemám k tomu čo povedať,“ uviedla pre týždenník Rešpekt. Prípadná nominácia zrejme poteší i novozvolenú predsedníčku Komisie. Tá totiž zdôraznila, že svoj kabinet chce mať rodovo vyvážený.

///

BUKUREŠŤ

Bývalý minister zástupcom generálneho tajomníka NATO. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa rozhodol vymenovať na post svojho budúceho zástupcu Mircea Geoana. Geoana, bývalý rumunský minister zahraničných vecí a veľvyslanec v USA, prevezme úrad v októbri a nahradí tak súčasnú zástupkyňu Rose Gottemoellerovú. (EURACTIV.ro)

///

SOFIA

Bulharsko volá o pomoc. Bulharsko oficiálne požiadalo Európsku komisiu o pomoc s riešením hackerského útoku, kvôli ktorému unikli z národného daňového registra dáta miliónov občanov. Informoval o tom server Dnevnik.

Eurokomisárka pre digitálnu agendu Mariya Gabrielová pre Dnevnik uviedla, že Komisia určila špeciálny tím, ktorý vyšetruje, či útok nepostihol aj inštitúcie EÚ. Útočník už bol vypátraný a zadržaný. Bojko Borisov ho neskôr označil za génia, ktorý by mal pracovať pre štátne úrady. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

ZÁHREB

Nový deň, nová aféra. Ministerka pre fondy EÚ Gabrijela Žalacová, o ktorej sa špekulovalo v súvislosti s kandidatúrou na predsedníčku Komisie, údajne vyhlásila tender na mieru svojmu známemu. Tendra vo výške 1,7 miliónov eur sa zúčastnila iba jedna firma, ktorá má jedného zamestnanca a ročný obrat vo výške 100 eur. Po udelení tendra príjmy spoločnosti zázračne narástli. Ministerstvo k záležitosti nevydalo žiadne oficiálne prehlásenie.

Premiér Andrej Plenković včera zvolal kabinet na konzultáciu a je čím ďalej, tým bližšie k dokončeniu zmien vo vláde. Žalacová bude za pár dní pravdepodobne jednou z osôb, ktorá vládu opustí.

Ambiciózny europoslanec. „Budem súčasne europoslancom, predsedom, premiérom a ministrom vnútra a spravodlivosti,“ oznámil novozvolený europoslanec Mislav Kolakušić (Nezeradení) v rozhovore s chorvátskymi médiami a dodal, že nerozumie tomu, prečo sa na jeho plány stále všetci vypytujú „ako keby boli kontroverzné“. „Na rozdiel od iných premiérov, ktorí menujú ministrov, to vezmem skratkou a urobím všetko sám. Bude to efektívnejšie,“ povedal europoslanec na včerajšom plenárnom zasadaní v Štrasburgu. (Tea Trubić, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Mierové misie v Kosove garantujú bezpečnosť Srbov. Srbský prezident Aleksandar Vucic uviedol počas schôdzky s vrchným veliteľom ozbrojených síl v Európe Todom Woltersom, že mierové misie v Kosove a Metochii, vedené Alianciou (KFOR), sú garantom bezpečnosti Srbov v Kosove. Podľa oficiálneho prehlásenia Vucic požiadal o to, aby sa srbský náčelník štábu mohol kedykoľvek spojiť s veliteľom KFOR. (beta.rsEURACTIV.rs)

///