The Capitals: Francúzom sa nepáči kryptomena Facebooku. Poľský trh chce pre nízke mzdy opustiť 600 tisíc Ukrajincov

Facebook chce zbezpečiť vlastnú kryptomenu finančnými rezervami. [Twitter]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

PARÍŽ

Kryptomena Facebooku. Projekt sociálnej siete Facebook na spustenie vlastnej kryptomeny Libra čelí odmietavému postoju v EÚ, najmä vo Francúzsku, kde bola spoločnosť obvinená zo šírenia falošných správ a neplatenia daní.

„Je nemysliteľné, aby sa Libra stala suverénnou menou […], nemôže a nesmie sa to stať,” povedal francúzsky minister financií Bruno Le Maire v rozhlasovom vysielaní Europe 1. Le Maire dokonca vyzval aj ďalšie bankové orgány, aby sa touto otázkou zaoberali na najbližšom stretnutí v júli. (Aline Robert, EURACTIV.fr)

Libra má podľa Fabecooku priniesť finančné služby najmä pre milióny obyvateľov, ktorí nemajú prístup k tradičným bankovým službám. Ako kryptomena by mala byť uložená v digitálanej peňaženke aplikácii Messanger a WhatsApp a fungovať na vlastnej blokchainovej sieti Facebooku. Na rozdiel od Bitcoinu by mala byť zabezpečená a stabilizovaná finančnými rezervami. Aby sa osobné údaje zo sociálnej siete nemiešali s finančnými dátami, spoločnosť sľubuje riadiť operácie úplne oddelene. (EURACTIV.sk)

///

BRUSEL

N-VA zostáva v ECR. Flámska nacionalistická N-VA bude aj naďalej súčasťou konzervatívnej skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) v Európskom parlamente na ďalších päť rokov. Vedenie strany o tom podľa jej hovorcu rozhodlo v utorok večer (18. júna).

„ECR je veľmi rôznorodá skupina, ktorá svojim členom výslovne zaručuje najväčšiu možnú slobodu: slobodu rozpoloženia a komunikáciu. Výsledkom je, že my ako N-VA môžeme naďalej sledovať náš vlastný kurz a prinášať vlastné politické pozície,“ uvádza sa v tlačovej správe.

V predchádzajúcom období mala N-VA sedem delegátov. Po májových voľbách sa ich počet znížil na troch: Geert Bourgeois, Assita Kankoová a Johan Van Overtveldt. Strana prišla o popularitu po obrovskom víťazstve extrémnej pravice Vlaams Belang. Nebolo preto jasné, či bude pokračovať vo svojej príslušnosti k ECR.

Zoskupenie sa stále snaží zostať relevantné, nakoľko v pléne EP z pôvodných 74 poslancov najmä kvôli brexitu a nárastu počtu poslancov extrémnej pravice má teraz 63 poslancov. Ak britskí Toryovci v októbri z europarlamentu odídu, poľská vládna strana PiS sa stane najväčšou delegáciou. Do skupiny majú namierené aj špenielski pravičiari zo strany Vox, rovnako ako Fórum pre demokraciu, strana holandského politika Thierryho Baudeta, ktorá tlačí na holandský odchod z EÚ. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

HAAG

Inštitúcie za zatvorenými dverami. Holandsko spolu s Estónskom, Írskom, Luxemburskom, Slovinskom a Švédskom vyzvalo na väčšiu transparentnosť v EÚ. V neoficiálnom dokumente členské štáty vyzývajú na zverejnenie dátumov trojstranných stretnutí inštitúcií v dostatočnom predstihu a na lepšie zdokumentovanie politických diskusií. Naliehajú na Radu, aby úsilie o väčšiu transparentnosť zahrnula do strategického programu, teda usmernení na nasledujúcich päť rokov, ktoré majú byť prijaté na tohtoročnom summite. To všetko samozrejme za zatvorenými dverami. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Johnson v debate nežiaril. Z utorkovej televíznej debaty, ktorá mala grilovať nádejného premiéra Borisa Johnsona, vyšiel bývalý minister zahraničných vecí takmer nedotknutý. Johnsonovi sa však nepodarilo excelovať, čo moderátor BBC Andrew Neil okomentoval slovami, že zatiaľ ako favorit nevyzeral.

Ďalší kandidát Rory Stewart opakovane apeloval na svojich konzeravatívnych kolegov aby úplne vylúčili možnosť odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody. Podľa Stewarta mala byť táto možnosť už dávno zmietnutá zo stola. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Francúzsko-nemecké napätie. „Dohoda medzi Francúzskom a Nemeckom [o menovaní budúceho predsedu Európskej komisie] je kľúčová na to, aby sme sa dostali zo slepej uličky […], no tak ďaleko sme sa zatiaľ nedostali,“ povedal anonymný zdroj z diplomatických kruhov pre EURACTIV.de. Vzťah Berlína a Paríža sa podľa neho zhoršuje.

Podpora Ukrajiny. Nemecká kancelárka Angela Merkelová podporila výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskiyho za zachovanie sankcií voči Rusku. Zelenskij, herec, ktorý sa v apríli stal prezidentom, dal po európskom turné lídrom EÚ nádej na ukončenie konfliktu vo východnom susedstve Európy. (Claire Stam, EURACTIV.de)

Ukrajinský prezident žiada Úniu o posilnenie sankcií voči Rusku

Na svoju prvú oficiálnu zahraničnú návštevu odišiel Volodymyr Zelenskyj do Bruselu. Prihováral sa za ďalšie európske sankcie voči Moskve, ktoré podľa neho pomáhajú pri dosahovaní mieru na Ukrajine.

///

MADRID

Viac ako 100 000 žiadostí o azyl. Španielsko v súčasnosti eviduje viac ako 100 000 žiadostí o azyl, ktoré čakajú na súdne rozhodnutie, uviedla španielska Komisia pre pomoc utečencom (CEAR).

Počas prezentácie svojej výročnej správy požiadala CEAR španielsku socialistickú vládu, aby oživila „ducha lode Aquarius“, humanitárneho plavidla, ktorému premiér Pedro Sánchez umožnil v júni minulého roka dostať sa do španielskych prístavov po tom, ako ju odmietli orgány Malty a Talianska. (EURACTIV partner EFE).

///

RÍM

Mini dlhopisy – cesta z eurozóny. Líder strany Liga Matteo Salvini zaútočil na ministra hospodárstva Giovanniho Triu a povedal, že sa musí držať vládneho programu a vykonávať sľúbené opatrenia, vrátane zníženia daní a plánu mini-BOT. Ten má vláde umožniť zaplatiť dlhy Talianska voči dodávateľom prostredníctvom „mini“ pokladničných dlhopisov a nie eur.

Vydávanie mini-BOT-ov je považované za prvý krok pri odchode z eurozóny, nakoľko by mohli cirkulovať ako paralelná mena. Tria na konferencii v Londýne uviedol, že mini-BOT-y sú „nezákonné a zbytočné“. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATÉNY / NIKÓZIA

Rokovania o vstupe Turecka do EÚ sa končia. EÚ vyjadrila „vážne znepokojenie nad súčasnými nezákonnými ťažobnými činnosťami Turecka v regióne východného Stredomoria a vyjadruje poľutovanie nad tým, že Turecko ešte nereagovalo na opakované výzvy Únie na zastavenie týchto činností“. Rada vyzvala Komisiu, aby urýchlene presadzovala možnosti vhodných opatrení a dodala, že „prístupové rokovania Turecka sa skutočne zastavili“.

Počas víkendu vydalo americké ministerstvo zahraničných vecí vyhlásenie, v ktorom karhá Ankaru. Veľvyslanec USA v Grécku Geoffrey Pyatt povedal, že spoločným záujmom Spojených štátov a EÚ je „vyhýbať sa akýmkoľvek ďalším provokáciám zo strany Turecka“.

Napriek tlaku má už vo štvrtok (20. júna) Ankara do oblasti poslať druhé vŕtacie plavidlo, ktoré začiatkom júla začne prieskum možností ťažby zemného plynu v blízkosti Cypru. Turecký minister energetiky Fatih Donmez to oznámil v utorok (18. júna). (EURACTIV.gr)

///

VARŠAVA

Menej Ukrajincov v Poľsku? Takmer polovica Ukrajincov, ktorí v súčasnosti pracujú a žijú v Poľsku, plánuje pre nízke mzdy odísť, a to najmä do Nemecka a Českej republiky. Tento scenár by mohol priniesť ťažkosti najmä poľskému priemyslu a stavebníctvu, nakoľko je v poľskom hospodárstve zamestnaných vyše 1,2 milióna Ukrajincov. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Zamestnávatelia kritizujú zákonodarcov. Združenia zamestnávateľov na Slovensku vyzvali poslancov parlamentu, aby nenavrhovali zásadné legislatívne zmeny.

Na rozdiel od legislatívnych návrhov vlády nemusia návrhy zákonov, ktoré navrhujú poslanci, prejsť prísnym procesom hodnotenia vplyvu a konzultáciami s inými ministerstvami a príslušnými zainteresovanými stranami. Niekoľkokrát v minulosti boli s nedostatočnou diskusiou a nepredvídateľným spôsobom prijaté zásadné zmeny ovplyvňujúce podnikateľské prostredie. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Rozhovory Junckera a Babiš. Podľa informácií, ktoré získal iROZHLAS.cz, sa český premiér Andrej Babiš vo štvrtok (20. júna) stretne s Jean-Claudom Junckerom, aby prediskutovali audítorské správy Komisie o údajnom konflikte záujmov Babiša.

Viac obnoviteľných zdrojov, prosím. Európska komisia hodnotila český energetický a klimatický plán do roku 2030. Podľa euroexekutívy by Česká republika mala zvýšiť svoj podiel obnoviteľných zdrojov energie na spotrebe energie na 23 percent do roku 2030, zatiaľ čo pôvodný český plán navrhuje iba 20,8 percenta. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Vláda prežila hlasovanie o nedôvere. Rumunská socialistická vláda v utorok (18. júna) prežila hlasovanie o nedôvere, pretože za návrh hlasovalo len 200 zo 465 poslancov. Víťazstvo posilňuje šance premiérky Viorica Dancilovej stať sa novou šéfkou strany PSD. Minulý mesiac vzali totiž úrady do väzby bývalého lídra strany Liviu Dragnea, ktorý bol odsúdený za korupciu. (EURACTIV.ro)

///

SOFIA

Skromný inovátor. Bulharsko je podľa Európskej tabuľky výsledkov inovácií, ktorú zverejnila Európska komisia „skromným inovátorom”. Vplyv na zamestnanosť a duševné vlastníctvo sú v oblasti inovácií jeho najsilnejšími devízami, zatiaľ čo financie a podpora, atraktívita výskumných systémov a inovátori sú jej najslabšími. (Dnevnik.bg)

///

ZÁHREB

Hovoril, že sa vráti. Bývalý chorvátsky premiér a prezident SPD (socialisti v EÚ) Zoran Milanović oznámil, že bude kandidovať v januárových prezidentských voľbách. Podľa prieskumov verejnej mienky súčasnej chorvátskej prezidentke Kolinde Grabar-Kitarovićovej (bývalá členka HDZ/EPP) däveruje 34,7 percenta voličov, zatiaľ čo Milanovićovi 18,5 percenta. V druhom kole by podľa prieskumov vyhrala Grabar-Kitarovićová s 53,9 percentami hlasov. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

SARAJEVO

USA proti organizácii rezervnej jednotky v BiH. Vysokopostavený diplomat amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Palmer sa otvorene postavil proti zriadeniu jednotiek polície dvoch subjektov Bosny, Republiky Srbskej a Federácie Bosny a Hercegoviny. Povedal, že tieto policajné sily nevyriešia problém migrantov, pretože otázka migrácie je nadnárodná a nemožno ju vyriešiť jednostranným úsilím. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

***