The Capitals: Grécki voliči vo voľbách odmietli neonacistov

Stúpenci Zlatého úsvitu počas zhromaždenia v Aténach pri príležitosti Svetového dňa proti rasizmu. [EPA/Orestis Panagiotou]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

ATÉNY

Grécke parlamentné voľby ovládla konzervatívna Nová demokracia (EPP) so ziskom 39,8 percenta hlasov a 158 kresiel z 300-členného parlamentu. Novým premiérom bude predseda strany Kyriakos Mistotakis, ktorý by mal do zajtrajšieho rána oznámiť nové zloženie vlády. Nová demokracia vo svojom programe presadzuje ekonomický rast, tvorbu nových pracovných miest a bezpečnosť.

Ľavicová Syriza doterajšieho premiéra Alexisa Tsiprasa dostala v nedeľných voľbách 31,5 percenta a zostáva tak hlavnou progresívne politickou silou v Grécku. Prepad utrpela socialistická strana KINAL aj komunisti.

Hlavným prekvapením volieb je neúspech neonacistickej strany Zlatý úsvit, ktorej sa nepodarilo prekročiť trojpercentnú hranicu pre vstup do parlamentu. V predchádzajúcich voľbách získali 9,3 percenta. Poslanci Zlatého úsvitu tak strácajú poslaneckú imunitu a budú môcť čeliť súdnemu konaniu. Niektorí z nich dokonca čelia obvineniu z politicky motivovanej vraždy.

Ich miesto v gréckom parlamente obsadí proruská strana Grécke riešenie, ale aj nové celoeurópske hnutie bývalého ministra financií Yanisa Varoufakisa MeRA25 (DiEM25).

(Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr/ Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Varovanie pre SPD. Ak zástupcovia SPD zablokujú v Európskom parlamente nomináciu ministerky obrany Ursula von der Leyen (CDU) na post predsedníčky Európskej komisie, bude to mať „obrovský vplyv na veľkú koalíciu”. Upozornila na to Šéfka nemeckej CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová v rozhovore pre televíziu ZDF. Dodala, že porážka von der Leyenovej by zostrila konflikt medzi Európskou radou a europarlamentom. „Oslabí to akcieschopnosť Únie,” varovala možná budúca kancelárka.(Claire Stam,EURACTIV.de

///

BRUSEL

Rozkol v Belgicku. Podľa bývalého ministra z Novej flámskej aliancie a nového europoslanca frakcie ECR Johana Van Overtveldta je zoznam kandidátov na najvyššie pozície Únie „veľmi južanský”. Jeho politická skupina, ktorú zastupuje aj česká ODS a slovenská SaS, sa zatiaľ nerozhodla, či Ursulu von der Leyenovú podporí do čela Európskej komisie. Overtveldt čaká program, s ktorým kandidátka príde. „Nič proti nej nemám, ale ak sa vydá cestou dominantného európskeho superštátu, budeme jasne proti,” povedal rádiu VRT.

Nominácia Charlesa Michela do čela Európskej rady Belgičanov rozdeľuje. Kým francúzsky hovoriace politické strany mu k jeho nominácii ani len nepogratulovali, jeho predchodca v čele Európskej rady Herman van Rompuy vyhlásil, že Michel je na pozíciu „oveľa lepšie pripravený než som bol ja”. Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com,

///

LONDÝN

Alternatívny parlament. Neúspešný kandidát do čela britských konzervatívcov Rory Stewart predstavil svoje plány pre „alternatívny parlament”. Týmto spôsobom chce zabrániť brexitu bez dohody, v prípade, že by sa ho nový premiér pokúsil presadiť tzv. odročením rokovaní dolnej komory. Favorit na kreslo predsedu vlády Boris Johnson túto možnosť nevylúčil. Stewart si v boji o vedenie Konzervatívnej strany viedol prekvapivo dobre. Teraz vyhlásil, že približne dvadsať až tridsať poslancov jeho strany by hlasovalo proti brexitu bez dohody. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)

///

PARÍŽ 

Macron uznal zlyhanie. Vláda v nedeľu predstavila Dohodu proti domácemu násilí (Grenelle on Domestic Violence, pozn. red.). Počet úmrtí žien v dôsledku domáceho násilia rastie. Len tento rok ich zomrelo už 75. Vláda v Paríži ohlásila občianske konzultácie a komunikačnú kampaň pre celú spoločnosť. V reakcii na večerné zhromaždenie feministiek v Paríži, ktoré žiadali okamžité opatrenia, francúzsky prezident Emmanuel Macron priznal, že krajina „zlyhala v ochrane” obetí vrážd medzi partnermi. (EURACTIV.fr)

///

RÍM

Reformujme Dublin sami. Revízia dublinského systému je opäť predmetom politických diskusií. Dôvodom je napätie medzi vládou v Ríme a loďou, ktorá aj s migrantmi na palube zakotvila bez povolenia v talianskom prístave. „Nezdá sa, že mnohé krajiny Únie sú ochotné pristúpiť k revízii dublinského nariadenia, budeme teda na reforme pracovať sami,” vyhlásil minister vnútra Matteo Salvini. Súčasný systém stanovuje, že za vybavenie žiadosti o azyl je zodpovedná tá krajina, cez ktorú migrant vstúpil na územie Európskej únie. Takýto mechanizmus však zaťažuje najmä juhoeurópske krajiny ako Grécko, Španielsko a Taliansko.

Otázka výletných lodí opäť na scéne. Ďalšia výletná loď takmer stroskotala v Benátkach. Naposledy sa podobná nehoda stala pred mesiacom. Kvôli zlému počasiu nebola loď schopná udržať kurz a narazila do niekoľkých lodí verejnej dopravy a súkromných jácht.  (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Ťažká voľba. Poľská ľudová strana (PSL/EPP), ktorá bola v európskych voľbách súčasťou európskej koalície, oznámila, že do tohtoročných parlamentných volieb pôjde sama. Do väčšej koalície by vstúpila iba v prípade, ak by sa najväčšia opozičná strana Občianska platforma (PO/EPP) posunula do stredu politického spektra. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Šefčovičova nominácia na post eurokomisára je v ohrození. Slovenská národná strana, ktorá je súčasťou súčasnej koaličnej vlády, upozornila, že nemusí podporiť opätovnú nomináciu súčasného podpredsedu Komisie Maroša Šefčoviča na komisársky post. Dôvodom je, že Šefčovič chce mať vo svojom tíme na poste koordinátora sociálnych médií gaya, ktorý vychováva so svojím manželom dieťa náhradnej matky. Podľa SNS je to „eticky neprijateľné”. Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Záujem o víza a trvalé pobyty rastie. Ministerstvo zahraničia vlani zaznamenalo rekordný záujem o české víza. Prijalo 722 tisíc žiadostí. Drvivú väčšinu tvorili žiadosti o takzvané schengenské vízum, bolo ich 663 tisíc, čo ukazuje medziročný nárast o 6,3 percenta. Od roku 2017 sa o viac ako polovicu zvýšil počet žiadostí o dlhodobý alebo trvalý pobyt. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

ĽUBĽANA

Ani proruskí, ani proamerickí. Slovinský premiér Marjan Šarec vyhlásil, že kvalita života v Slovinsku nie je tak zlá, ako tvrdia kritici. Pripustil však, že „Slovinsko sa nestalo novým Švajčiarskom”. „Niektorí kritizujú našu vládu, že je pravicovo orientovaná, niektorí zasa hovoria, že je príliš ľavicová. Sme na najlepšej ceste. Naša vláda nie je proamerická, ani proruská ani pročínska. V prvom rade sme proslovinskí a prourópski,” dodal Šarec. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHREB

Chorvátsko a Slovinsko na Súdnom dvore EÚ. V rámci dnešného ústneho vypočutia na Súdnom dvore Európskej únie predstaví Chorvátsko svoje námietky proti judikatúre dvora v prípade, ktorý proti krajine iniciovalo Slovinsko. Ľubľana tvrdí, že Záhreb porušil právo Únie, keď odmietol implementovať rozhodnutie arbitrážneho súdu, ktoré stanovuje hranicu medzi týmito dvoma členskými štátmi Únie. Chorvátsko dohodu vníma ako skompromitovanú kvôli tajnej dohode medzi slovinskými vládnymi predstaviteľmi a slovinským sudcom. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

Prestavba vlády? Sklamanie vo vládnej strane (HDZ/EPP) rastie. Predseda strany a vlády Andrej Plenkovič nereaguje na výzvy verejnosti a koaličného partnera (HNS/Obnovme Európu), aby odvolal ministra verejnej správy Lovra Kuščeviča. Ten sa preslávil vetou: „Vďaka Bohu, že mám toľko majetku, že ho nemôžem ani vyčísliť”. Zdroj z HDZ hovorí o tom, že Plenkovič počítal so zvolením na niektorú z vrcholných pozícií Únie. Zmätok vo vláde plánoval prenechať svojmu nástupcovi. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

SOFIA/BELEHRAD

Napäté vzťahy so Srbskom. Belehrad a Sofia sa ocitli v diplomatickej prestrelke po výrokoch bulharského premiéra Bojka Borisova o Kosove. Ten vyhlásil, že zvolenie Španiela Josepa Borella na post šéfa úniovej diplomacie neznamená, že postoj Španielov, ktorí Kosovo neuznávajú, bude pre ostatné krajiny Európskej únie zaväzujúci. „V momente, kedy nastúpite na takto významný post je obrana národných záujmov to posledné, čo by ste mali robiť. Musíte chrániť záujmy celej Únie,“ povedal Borisov.  Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič Borisovo poradil, že „namiesto poúčania Josepa Borella by mal rešpektovať pozíciu Európskej únie, ktorá tvrdí, že Kosovo nie je nezávislé“. Bulhari si následne k vysvetleniu predvolali srbského veľvyslanca v Sofii.

Fake news. Kosovský premiér Ramush Haradinaj informoval srbskú premiérku Anu Brnabičovú, že správy o zamedzení vstupu predstaviteľov Belehradu do Kosova sú nepravdivé.  „Som prekvapená, že falošné správy šírili v Prištine sami poradcovia ministra zahraničia. Teší ma, že sa jednalo o nepravdivé správy a napätie v regióne sa tak znižuje,” povedala Brnabičová reportérom na summite premiérov krajín Západného Balkánu. (beta.rsEURACTIV.rsDnevnik.bg)

///

SARAJEVO 

Strany sa sporia o vstupe do NATO. Predseda bosnianskej Demokratickej akcie (SDA) Bakir Izetbegovič vyhlásil, že vstup do NATO je požiadavka, z ktorej neustúpi a bez ktorej neexistuje cesta k sformovaniu vlády. Srbská strana SNSD je naopak proti vstupu krajiny do Aliancie. (Željko Trkanjec, Euractiv.hr)

Krach summitu? Stretnutie partnerských krajín Procesu spolupráce v juhovýchodnej Európe (SEECP), ktoré bolo naplánované na dnešok a zajtrajšok v Sarajeve, je na pokraji kolapsu. Predstavitelia Kosova odmietli účasť kvôli neuznaniu krajiny Bosnou a Hercegovinou. Zo solidarity sa k nim pripojili Albánci a svoju účasť zrušili. Členmi SEECP sú Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Grécko, Severné Macedónsko, Rumunsko, Srbsko, Turecko, Chorvátsko, Moldavsko, Čierna Hora, Slovinsko a Kosovo. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)