The Capitals: Hlasovanie o von der Leyen bude politickou skúškou nového europarlamentu

Ursula von der Leyen. [EPA-EFE/Michael Kappeler]

Bývalú nemeckú ministerku obrany Ursula von der Leyen čaká v utorok 16. júla kľúčové hlasovanie. Aby sa stala predsedníčkou Európskej komisie, musí za ňu zdvihnúť ruku aspoň 374 europoslancov.

Do opozície voči von der Leyen sa zatiaľ stavia tzv. Progresívne tábor, teda sociálni demokrati (S&D), ľavicoví europoslanci (GUE/NGL) a zelení (Greens/EFA). Tieto frakcie nie sú spokojné s pozíciou von der Leyen voči klimatickej politike, migrácii a k sociálnym záležitostiam.

///

BERLÍN

Nemecká delegácia sociálnych demokratov v europarlamente vyhlásila, že von der Leyen nepodporí. Cez víkend ale dvaja poslanci nemeckej sociálnodemokratickej strany (SPD) vyjadrili kandidátke podporu. Jedným z nich je bývalý predseda SPD Sigmar Gabriel, podľa ktorého môže byť von der Leyen dobrou predsedníčkou Komisie. V rozhovore pre Welt am Sonntag ale odsúdil spôsob, akým bola nominovaná.

Podporu von der Leyen vyjadril aj bývalý minister vnútra Otto Schily. Kritizoval pritom postoj 16 europoslancov SPD, ktorí budú v utorok hlasovať proti.

///

RÍM

Talianske koaličné strany sa ohľadne von der Leyen tiež nezhodujú. Liga pôvodne vyjadrila nemeckej kandidátke podporu, von der Leyen ju ale odmietla. Zrušila tiež schôdzku s predsedom euroskeptickej frakcie Identita a demokracie (ID) Marem Zannim.

Hnutie piatich hviezd ale von der Leyen podporí. Po stredajšom „pozitívnom stretnutí“ s kandidátkou to potvrdila europoslankyňa Tiziana Beghinová. Hnutie piatich hviezd totiž rovnako ako von der Leyen presadzuje európsku minimálnu mzdu. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

PARÍŽ

Hoci Emmanuel Macron presadzoval kandidatúru von der Leyen, kandidátka na predsedníčku Komisie sa na podporu francúzskych poslancov spoľahnúť nemôže.

Krajná ľavica i zelení už naznačili, že budú hlasovať proti. Delegácia piatich francúzskych socialistických europoslancov zase trvá na tom, že Európska komisia musí v nasledujúcich piatich rokoch viac presadzovať ochranu klímy a sociálne práva. Podporu zrejme nedostane ani od francúzskej reprezentácie vo frakcii Identita a demokracie.

Hlasy by však mohla von der Leyen získať od ôsmich stredopravicových poslancov a zástupcov liberálnej Obnovme Európu. Podľa francúzskej redakcie portálu EURACTIV hlasovanie otestuje, či je skupina 21 poslancov bývalej frakcie ALDE jednotná. Inštrukcia strany znie jasne – podporiť von der Leyen. Otázkou ale zostáva, či sa tým liberáli budú riadiť.

///

VARŠAVA

Poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz pre Reuters uviedol, že von der Leyen nie je konfrontačná a akceptuje rôzne uhly pohľadu, čo Poľsko oceňuje. Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť, ktorá sa v Európskom parlamente radí k frakcii reformistov (ECR), bude zajtrajšie hlasovanie o von der Leyen riešiť na dnešnej schôdzke.

///

ATÉNY

Nová demokracia (EPP) bude hlasovať za von der Leyen a dúfa, že bude zvolená, hoci líder strany a nový premiér Kyriakos Mitsotakis bol jedným z najväčších podporovateľov Manfreda Webera. Europoslanci za stranu SYRIZA budú v rámci strany Európskej ľavice hlasovať proti novej predsedníčke Komisie, teda aspoň pokiaľ nebudú pod tlakom S&D. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

SOFIA

Bulharskí europoslanci – 7 ľudovcov, 5 sociálnych demokratov, 3 liberáli a 2 reformisti – von der Leyen podporujú, majú ale svoje výhrady. Europoslanec Radan Kanev v rozhovore pre EUelectionsBulgaria.com uviedol, že von der Leyen by sa nemala na podporu bulharských poslancov spoliehať, aj v rámci EPP totiž existujú rozdielne názory.

///

BRATISLAVA

Slovenský europoslanec Martin Hojsík (Progresívna Slovensko/Obnovme Európu) von der Leyen podporuje: „Vnímam stanoviská von der Leyen v otázkach klímy a biodiverzity skôr optimisticky,” vyhlásil. Víta tiež jej plán na reformu poľnohospodárskej politiky, ktorá by mala byť šetrnejšia k životnému prostrediu. Chýbajú mu však konkrétne návrhy, ako to dosiahnuť. „Slovensko musí stáť na čele boja za ochranu klímy a odpútať sa od regionálneho priemeru, diktovaného Orbánom a Kaczyńskim,” dodal. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Český premiér Andrej Babiš si v piatok s Ursulou von der Leyen telefonoval. Mal s ňou rokovať o budúcom zložení Komisie. Po telefonáte vyhlásil, že „verí v pozitívny výsledok nadchádzajúceho hlasovania EP”. Jeho vládna strana ANO má v súčasnosti šesť europoslancov, ktorí sa združujú vo frakcii Obnovme Európu.

Opoziční Piráti naopak nie sú o von der Leyen presvedčení a s najvyššou pravdepodobnosťou ju nepodporia. Ostatní českí europoslanci sa zatiaľ k veci jasne nevyjadrili. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

VILNIUS

Litovskí lídri stále váhajú. Prezident Nauseda v nedeľu s von der Leyen telefonoval a následne na sociálnej sieti napísal, že kandidátku podporuje. Litovskí europoslanci by mali preto zajtra hlasovať v zhode so svojimi parlamentnými zoskupeniami. V Litve je von der Leyen známa najmä tým, že podporila navýšenie obranných kapacít v pobaltských krajinách. (Angele Kedaitiene, eunewslithuania.com/)

///

ZÁHREB

Väčšina chorvátskych europoslancov je voči kandidátke na predsedníčku Európskej komisie skeptická. Na rozdiel od štyroch ľudovcov (EPP), ktorí von der Leyen otvorene podporili, nie sú ešte členovia frakcií socialistov (S&D), konzervatívcov (ECR) a Obnovme Európu (RE) rozhodnutí. „Osobne proti nej na rozdiel od našich nemeckých kolegov nič nemám, ale nesúhlasím s tým, ako bol tento balík kandidátov doručený do Parlamentu,“ povedala Biljana Borzanová (SDP/S&D). „Výsledok hlasovania bude závisieť od dominantných frakcií, ktoré majú 443 členov,” uviedla Ruža Tomašićová (ECR) a dodala, že von der Leyen bude nakoniec slúžiť ako „hlas Merkelovej v Komisii”. (Tea Trubić, EURACTIV.hr)

///

Ďalšie správy z metropol:

MADRID

Ratifikácia dohody EÚ-Mercosur nebude ľahká. Ratifikácia dohody medzi juhoamerickým združením voľného obchodu Mercosur a EÚ bude obtiažna kvôli nespokojnosti európskeho poľnohospodárskeho sektora a národným politikám krajín, ako je Francúzsko, Argentína a Brazília. Myslí si to odborník na vzťahy EÚ s Latinskou Amerikou Carlos Malamud. V rozhovore pre EFE Malamud minulý týždeň upozornil, že schvaľovací proces obchodnej časti dohody môže trvať dva až tri roky. Na schválenie častí o politickom dialógu a spolupráci môže dokonca podľa neho trvať až päť rokov. (EurActiv ‘s partner EFE).

///

VARŠAVA

Nový program opozície. Občianska platforma, najväčšia opozičná strana v Poľsku, predstavila svoj program pre parlamentné voľby, ktoré by sa mali konať v októbri. Program s názvom „Schetynaská šestka” odkazuje na meno predsedu strany a je odpoveďou na „Kaczynského päťku”, program plný sľubov o sociálnych výdavkoch, ktorý predložila vládna strana.

Cieľom opozičného programu je navrátenie slobody a demokracie, vyššie platy, zachovanie bonusov pre starších obyvateľov, reformy zdravotníctva a vzdelávacieho systému, či dôraz na čistý vzduch a vodu. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

ZÁHREB

Prvý dielik skladačky je na svete. Chorvátsky premiér Andrej Plenkovice nominoval Ivana Malenica na post ministra verejnej správy po tom, čo bol jeho kolega Lovro Kuščević donútený k rezignácii kvôli majetkovým škandálom. Ak sa Malenica (33) stane ministrom, bude to najmladší minister v chorvátskej histórii. Premiér plánuje obsadiť aj iné kľúčové pozície, Malenica je tak prvým dielikom skladačky prestavby vlády. Plenkovice si vyberá mladých, proeurópskych a umiernených kandidátov, čo však poburuje istú časť poslancov vládnej strany. (Tea Trubić, EURACTIV.hr)

///

BUKUREŠŤ

USR vybrala svojho kandidáta. Opozičná rumunská strana Únia záchrany Rumunska (USR) si ako kandidáta do novembrových prezidentských volieb zvolila svojho predsedu Dana Barna. USR je spolu so stranou PLUS, bývalého eurokomisára Daciana Cioloşa, súčasťou Aliancie 2020. Keď si PLUS vyberie vlastného kandidáta, Aliancia sa rozhodne, ktorý z nich bude kandidovať do prezidentských volieb, a ktorý na post predsedu vlády. (EURACTIV.ro)

///