The Capitals: Holandsko blokuje vstup Bulharska do Schengenu

Holandský minister zahraničných vecí Stef Blok. [EPA/Vassil Donev]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

SOFIA

Blok blokuje Bulharov. Holandsko opäť zablokovalo vstup Bulharska do Schengenu. Trvajúcim problémom je korupcia, Holanďania tentoraz zdôraznili tiež obchodovanie s ľuďmi. Holandský minister zahraničných vecí Stef Blok na oficiálnej návšteve Bulharska skonštatoval, že veci sa nepohnú vpred tak rýchlo ako sa očakávalo.

Európska Komisia oficiálne vstup Bulharska do schengenského priestoru podporuje. Bulharsko podľa Komisie splnilo všetky technické kritériá potrebné pre vstup. Európske krajiny by Sofiu už nemali blokovať. Holandsko je naďalej najsilnejším odporcom.

„Sme si vedomí bulharského cieľu vstúpiť do Schengenu, pochopte však, že Holandsko vníma veľký počet migrantov prichádzajúcich do vašej krajiny. Predtým ako Bulharsko do Schengenu pustíme musíme zabezpečiť bezchybnú kontrolu,“ povedal Blok.

Holanďania údajne zobrali veľmi vážne škandál okolo korupčnej schémy na získavanie bulharských pasov, čo je hlavný argument proti bulharskému vstupu. Obvinený bývalý šéf štátnej agentúry pre Bulharov v zahraničí Peter Haralampiev je naďalej vo väzbe. (Krassen Nikolov, EUelectionsBulgaria.com)

Nominácia do Európskej investičnej banky. Bulharská vláda nominovala Lilyanu Pavlovú na pozíciu viceprezidentky a členku riadiaceho výboru Európskej investičnej banky. Pavlova je jednou z novozvolených poslankýň v Európskom parlamente. Pokiaľ bude jej nominácia potvrdený, v poslaneckej lavici ju nahradí Emil Radev, ktorý v Parlamente pôsobil v uplynulom legislatívnom cykle. (Dnevnik.bg)

///

LONDÝN

Hancock obviňuje Corbyna z ansemitizmu. Kandidát na nového britského premiéra a súčasný minister zdravotníctva Matt Hancock vyhlásil, že pokiaľ by labouristi vyhrali národné voľby, Corbyn by sa stal prvým antisemitským lídrom v západnej Európe od konca Druhej svetovej vojny.

Hancockove vyjadrenie prišlo počas výročia vylodenia spojencov v Normandii. Labouristi naopak tvrdia, že do vedenia Konzervatívnej strany kandiduje hneď niekoľko kandidátov v minulosti obvinených z rasizmu, islamofóbie, homofóbie a mizogýnie. Jeden z nich sa môže stať premiérom.

///

BRUSEL

O chlp. Európska komisia varovala Belgicko pred jeho stavom verejných financií. Právnemu konania kvôli vysokému verejnému dlhu sa Belgičania ale zatiaľ vyhli. Podľa eurokomisára Pierra Moscoviciho je Belgicko „hraničný prípad“ a Komisia preto nezačne disciplinárne konanie ako to urobila v prípade Talianska.

/// 

BERLÍN

Nikam sa neponáhľať. Jeden z dvojice lídrov nemeckých zelených Robert Habeck si praje, aby veľká koalícia v Nemecku ukončila svoj súčasný mandát v stanovenom termíne v roku 2021. Habeck to povedal pre nemecké periodikum Die Zeit. Pokiaľ by sa koalícia rozpadla, Habeck preferuje nové voľby pred koalíciou s pravicovo-liberálnou FDP a konzervatívnou CDU/CSU (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PARÍŽ

Francúzsky tím europoslancov. Francúzska štátna tajomníčka pre európske záležitosti Amelie Montchalinová verí, že sa jej podarí spojiť nových europoslancov do spoločného tímu v Európskom parlamente, aby sa pokúsili presadiť francúzske priority. Oznámila to v televíznom vystúpení. Montchalinová a premiér Edouard Phillipe sa chcú s europoslancami v piatok stretnúť a predstaviť vládne priority. „Bola by som rada, ak by som si mohla vypočuť predstavu každého europoslanca,“ povedala Montchalinová. Voľby vo Francúzsku vyhralo Národné zhromaždenie Marine Le Penovej. Jeho noví europoslanci budú takisto pozvaní. Spolupráca s extrémnou pravicou sa ale nepáči ďalším relevantným stranám. Europoslanec Raphael Glucksmann, zvolený za socialistov na Twitter napísal, že v takomto prípade sa stretnutia nezúčastní. Spájať sa s Národným zhromaždením vraj nebude (EURACTIV.fr).

Komisia chváli Francúzsko. Francúzsky deficit by sa mal tento rok zvýšiť na 3,1 percenta HDP. Európsky limit sú tri percentá. Komisia porušenie pravidiel vníma ako dočasné a pochválila Paríž za snahu o štrukturálne reformy v uplynulých rokoch. Zároveň ale Francúzov varovala pred rozpočtom pre rok 2019, ktorý bude prísne monitorovaný. Francúzsko plánuje minúť viac peňazí v reakcii na protesty žltých viest.

///

RÍM

Talianska reakcia. Talianska vláda sa pokúsi o modifikáciu európskych fiškálnych pravidiel, oznámil to premiér Giuseppe Conte v nadväznosti na návrh disciplinárneho konania Komisie proti Taliansku kvôli stavu verejného dlhu. Taliani vylúčili zmeny v rozpočte ako aj zavádzanie nových daní alebo ústup od dvoch vlajkových opatrení, reformy dôchodkového systému a zavedenie základného príjmu.

„Urobíme všetko čo je v našich silách, aby sme sa držali parametrov Komisie, ale ak je moje dieťa hladné, a ja, aby som ho nakŕmil musím parametre zmeniť, volím svoje dieťa,“ vysvetlil vicepremiér Matteo Salvini.

„Taliansko je seriózna krajina, ktorá dodržiava svoje sľuby,“ komentoval druhý vicepremiér Luigi Di Maio. Ten zo stavu verejných financií obvinil stredoľavú Demokratickú stranu, ktorá krajinu riadila do minuloročných volieb. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Nie Grybauskaiteovej? Poľsko údajne nepodporí kandidatúru bývalej litovskej prezidentky Dalie Grybauskaiteovej na niektorý z vysokých postov v Európskej únii. Poľsko a ostatné krajiny V4 chcú za predsedu Komisie Maroša Šefčoviča.

Kopaczová u ľudovcov. Ewa Kopaczová, bývalá poľská premiérka a novopečená europoslankyňa sa stala podpredsedníčkou parlamentnej skupiny Európskej ľudovej strany. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Rómsky poslanec sa pridal k ľudovcom. Slovensko vysiela do Európskeho parlamentu svojho vôbec prvého rómskeho poslanca. Je ním Peter Pollák, ktorý sa do Parlamentu dostal z kandidátky OĽaNO. Pollák v stredu oznámil vstup do Európskej ľudovej strany. Poslanci za OĽaNO v minulosti pôsobili u európskych konzervatívcov a reformistov. Predtým pôsobil ako bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity. Stane sa iba šiestim rómskym europoslancom v histórii Európskeho parlamentu. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

Zaujímavosti z eurovolieb: Pred Pollákom sedeli v europarlamente iba piati rómski europoslanci

Slovensko bude v Európskom parlamente zastupovať najmenej žien od vstupu do Únie. Až šesť zvolených kandidátov získalo europoslanecký mandát vďaka preferenčným hlasom.

///

PRAHA

Zelení chcú vysvetlenie. Európska frakcia Zelených/EFA, ktorej súčasťou sú po novom českí piráti poslala list Európskej komisie a Rade Európskej únie v súvislosti s údajným konfliktom záujmov českého premiéra Andreja Babiša. Zelení sa pýtajú, aké opatrenia inštitúcie prijali, aby sa podobná situácia neopakovala. Šéf zelených Philippe Lamberts tvrdí, že Komisia by mala okamžite skontrolovať všetky dotácie pre Agrofert, aby sa uistila, že nejde o nedovolenú podporu (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Proeurópsky pakt. Rumunský prezident Klaus Iohannis vyzval všetky politické strany k podpisu národného paktu, ktorý by potvrdil rumunský proeurópsky kurz. Tento krok prišiel iba dva dni po politických konzultáciách ohľadne referenda o zmenách v justícii. Ľudia vo všeľudovom hlasovaní odmietli akékoľvek odpustenie korupcie a úpravu trestnej legislatívy, o ktorú sa pokúšala vláda skrz mimoriadne dekréty. Politické strany sa dohodli, že výsledky referenda urýchlene premietnu do legislatívy. (EURACTIV.ro)

///

ATÉNY

Komisia pochybuje o gréckom prebytku. Grécko začalo život po skončení záchranného programu Európskej únie pomerne dobre. Reformy sa však v uplynulom období spomalili. Komisia to skonštatovala vo svojej tretej správe pod hlavičkou posilneného rámca dohľadu. Európske inštitúcie pochybujú, že sa krajine podarí splniť cieľ 3,5 percentného prebytku rozpočtu po tom, ako premiér Alexis Tsipras oznámil nové opatrenia nabúravajúce politiku rozpočtovej disciplíny. Grécke ministerstvo financií oznámilo, že prebytok rozpočtu bude 4,1 percenta, a preto bude vláda schopná opatrenia financovať.

Grécky člen ECR. Ultranacionalistická, proruská strana Grécke riešenie (Eliniki Lysi) sa pridala do skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov. Strana je nováčikom na gréckej politickej scéne aj v Európskom parlamente. Vo eurovoľbách prekvapujúco získala 4,18 percenta hlasov, ktoré jej priniesli jedno kreslo pre straníckeho lídra Kyriakosa Velopoulosa. (Theodore Karalounis. EURACTIV.gr)

///

NIKÓZIA

Dohoda o plyne bude napojená na ceny ropy. Cyperský minister pre energetiku George Lakkotrypis oznámil predbežnú dohodu medzi spoločnosťami Shell, Delek a Noble, ktorá pripravuje pôdu pre ťažbu zemného plynu v oblasti „Aphrodite“ v cyperskej exkluzívnej ekonomickej zóne vo východnom stredomorí. Zisky, ktoré ťažba prinesie budú podľa dohody previazané s cenou ropy. Lakkotrypis vysvetlil, že pri stredne vysokých cenách ropy by Cyprus mal v priebehu 18 rokov zarobiť 9,4 miliardy dolárov. Každoročne to predstavuje zisk 520 miliónov dolárov od momentu, kedy sa plyn začne vyvážať. To sa stane najskôr v roku 2024. Súčasné HDP Cypru je 21,5 miliárd dolárov. Cyprus aktuálne rokuje o ďalšej dohode s ENI-TOTAL. Hotová by mala byť už čoskoro (Theodore Karoulanis, EURACTIV.gr).

///

ZÁHREB

Konzervatívna strana v problémoch. Nečakaný výsledok eurovolieb v Chorvátsku otvoril pandorinu skrinku vo vládnucej chorvátskej konzervatívnej strane HDZ. Jej pravicová frakcia volá po zmenách vo vedení strany. (Karla Juničič, EURACTIV.hr)

///

ĽJUBĽANA

Cerar odmietol kandidatúru. Slovinský minister zahraničných vecí Miro Čerar oznámil, že na jesennom kongrese nebude kandidovať na pozíciu šéfa strany SMC (ALDE). Vo vláde však Cerar zostane. SMC získala vo voľbách do Európskeho parlamentu iba 1,6 percenta. Pred piatimi rokmi pritom strana získala 35 percent. Premiér Marjan Šarec (LMŠ-ALDE) vyzval tri liberálne strany vo vláde, aby sa zjednotili pod jeho vedením. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr).

///

BUDAPEŠŤ

Orbán bude kontrolovať vedecký výskum. Maďarská vláda poslala do parlamentu kontroverzný návrh legislatívy s cieľom prebrať kontrolu nad výskumom prebiehajúcim v Maďarskej akadémii vied (MTA). Minister pre inovácie László Palkovics návrh predstavil v utorok (4. júna) napriek ostrej kritike zo strany MTA a verejných demonštrácií.

Nové pravidlá by mali platiť od septembra. Orbánova vláda vďaka nim získa finančnú kontrolu nad vedeckými pracoviskami. Palkovics tvrdí, že zmeny zaručia efektívnejšiu alokáciu financií a zvýšenú konkurenciu (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

VILNIUS

Problémy s výberom daní. Európska komisia vyzvala Litvu k vyššej efektivity pri výbere daní. Európska exekutíva tiež Vilniusu vytýka financovanie zdravotného systému vo svetle nízkych sociálnych výdavkov, ktoré zvyšujú chudobu a rozdiely v regionálnom vývoji. (Angele Dekaitiene, http://eunewslithuania.com/)

///

BELEHRAD

Upadajúca sloboda médii. Vládam Viktora Orbána v Maďarsku a  Aleksandara Vučiča v Srbsku sa darí robiť veľké pokroky v boji s kritickou žurnalistikou, čím dláždia cestu pre populistov inde vo svete,“ píše správa Freedom House zameraná na slobodu médií v roku 2019.

„Obaja lídri konsolidovali kontrolu nad médiami v rukách svojich prisluhovačov. Zaistili tak, aby mediálne outlety s najväčším dosahom podporovali vládu a špinili jej oponentov,“ pokračuje správa.

Jej autorka Sarah Repucciová poznamenala, že úpadok slobody médii počas vlád Aleksandara Vučiča je „dôvodom na vážne obavy“. (Beta-EURACTIV.rs)