The Capitals: Holandský parlament žiada zrušenie bezvízového styku s Albánskom

Holandský parlament. [EPA/Phil Nijhuis]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

HAAG

Problémy Tirany. Európska komisia sa zaoberá žiadosťou holandskej vlády o pozastavenie bezvízového styku s Albánskom. Odhlasoval to totiž holandský parlament, pričom podporili návrh, ktorý tvrdí, že albánska mafia sa môže voľne pohybovať po Európe. Bezvízový režim sa voči krajine uplatňuje už viac ako desať rokov.

Hovorca eurokomisie zatiaľ výsledok hlasovania nekomentoval. Ak by však výkonná moc Únie súhlasila s hodnotením Holandska, Rada EÚ by musela podpísať zmenu vízových pravidiel, hoci sa zdá nepravdepodobné, že by výkonný orgán k tomuto záveru dospel. Len minulý týždeň totiž Komisia odporučila otvorenie rokovaní o členstve s Albánskom.

Podľa diplomatických zdrojov však Haag nie je pripravený dať začatiu rokovaní zelenú. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Trump v Spojenom kráľovstve. Prezident Spojených štátov amerických Donald Trump sa dnes (4. júna) stretne s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Obaja sa za prítomnosti obchodníkov a politikov zúčastnia raňajok na kráľovskom dvore a neskôr majú naplánované bilaterálne rokovanie v sídle premiérky. Hlavnou témou dnešných rozhovorov má byť budúca obchodný dohoda.

V niekoľkých mestách Spojeného kráľovstva, vrátane Trafalgarského námestia, sú proti americkému prezidentovi naplánované demonštrácie. Šéf labouristov Jeremy Corbyn by mal s vyhlásením vystúpiť na proteste v Londýne. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Sociálnych demokratov povedú podpredsedovia strany. Nemecká sociálnodemokratická strana (SPD) v pondelok 3. júna diskutovala o vymenovaní troch vedúcich predstaviteľov po tom, čo Andrea Nahlesová odstúpila z čela strany. Manuela Schwesigová, Malu Dreyerová a Thorsten Schäfer-Gümbel, trojica viceprezidentov strany, bude dočasne viesť stranu až do zvolenia nástupcu Nahlesovej. Schwesigová a Dreyerová sú zároveň premiérkami v Meklenbursku-Predpomoransku a Porýní-Falcku, zatiaľ čo Schäfer-Gümbel je lídrom opozičnej frakcie SPD v hessenskom štátnom parlamente. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PARÍŽ

MMF kritizuje francúzsky dlh. Medzinárodný menový fond (MMF) sa pripojil k Európskej komisii, ktorá nalieha na Francúzsko, aby pri znižovaní verejného dlhu hľadalo „ambiciózne štrukturálne fiškálne riešenie“.

V predbežných záveroch svojho ročného prieskumu francúzskeho hospodárstva MMF poznamenáva, že zatiaľ čo rast Francúzska sa spomalil, zostáva pružný a bohatý na pracovné miesta, najmä vďaka reformám, ktoré sa v posledných rokoch uskutočnili na trhu práce a v zdaňovaní.

MMF víta minuloročný „pôsobivý pokrok“, ktorý sa od zvolenia Emmanuela Macrona do krajiny dostavil, no zdôrazňuje potrebu dokončiť a dokonca posilniť reformy, plánované na urýchlenie dlhodobého hospodárskeho rastu. (EURACTIV.fr)

///

RÍM

Conte stanovuje podmienky. Taliansky premiér Giuseppe Conte vložil svoj osud do rúk vlastných zástupcov. Od Ligy Matea Salviniho a hnutia Piatich hviezd Luigiho Di Maia žiada jednoznačnú, jasnú a rýchlu odpoveď na otázku, či chcú vládu odstaviť alebo chcú  pokračovať v práci a dokončiť agendu, ku ktorej sa len pred rokom zaviazali. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

DUBLIN

Kto ste? V rozhovore so španielskou agentúrou EFE, partnerom portálu EURACTIV, Michael Creed, írsky minister poľnohospodárstva povedal, že pre írsky agropotravinársky sektor mal brexit ďalekosiahle následky, ktoré presahujú ekonomický a komerčný rozsah. Opäť existuje hranica, na ktorej sa príslušné úrady pýtajú: „Kto ste?“, tvrdí minister. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

VARŠAVA

Poľsko rokuje s Ruskom. Podľa správ denníka Rzeczpospolita Poľsko po rokoch opäť komunikuje s Ruskom na vládnej úrovni. Zatiaľ ide iba o prípravné rozhovory, ktoré sprostredkovala Rada Európy a témy súvisia najmä s historickými otázkami a vrakom lietadla, ktoré v roku 2010 havarovalo pri Smolensku, na ktorého palube prišiel o život poľský prezident a ďalších 95 ľudí.

Andrzej Duda, poľský prezident sa dnes v Bruseli stretne s novozvoleným prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenskim. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Občianske vzdelávanie pracuje s mladými ľuďmi. Pokiaľ majú mladí voliči dostatok informácií o demokracii a ľudských právach, ich podpora extrémom sa znižuje, ukázali sa experimentálne európske voľby. Keby v eurovoľbách volili iba stredoškoláci a mali by na výber len celoeurópske strany, vyhrali by európski zelení (Zelení-ESA) so ziskom vyše 23 percent hlasov. Zaujímavosťou je pomerne malý zisk nacionalistov a kritikov EÚ, čo je v kontraste s prvými simulovanými voľbami, ktoré vo februári zorganizovalo združenie Pre stredoškolákov, a kde s takmer 16 percentami vyhrali kotlebovci. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Výzva na hlasovanie o dôvere. Česká opozičná ODS (ECR) vyzýva premiéra Andreja Babiša, aby požiadal parlament o hlasovanie, ktoré by potvrdilo dôveru jeho vládneho kabinetu. Viaceré české médiá už totiž zverejnili audítorskú správu Európskej komisie, podľa ktorej je Babiš v konflikte záujmov. V návrhu správy sa uvádza, že Babiš stále kontroluje svoju bývalú spoločnosť Agrofert, ktorá získala z fondov EÚ desiatky miliónov eur, pričom má ako český premiér vplyv aj na rozdeľovanie dotácií EÚ.

Babiš pre Českú tlačovú agentúru povedal, že hlasovanie neplánuje navrhnúť. Ak by sa opozícii podarilo vyvolať hlasovanie o nedôvere, Babiš by podľa vlastných slov informoval o tom, ako predchádzajúce české vlády riešili dotácie EÚ. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

ATÉNY

Prvý grécky židovský starosta. Moisis Elisaf, prominentný lekár v meste Ioannina v severozápadnom Grécku, sa stal prvým židovským starostom krajiny po tom, čo vyhral aj v druhom kole miestnych volieb.

Pozitívny výhľad gréckych bánk. Agentura Moody’s v pondelok (3. júna) v správe uviedla, že výhľad gréckeho bankového sektora zostal pozitívny v dôsledku očakávaných zlepšení stavu rizík financovania bánk a aktív. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

BUKUREŠŤ

Tariceanua nemožno stíhať. Rumunský senát nezrušil imunitu svojho predsedu, Calina Popescu Tariceanua, ktorý je lídrom strany ALDE, mladšieho partnera vládnej PSD. Prokurátori chceli Tariceanuova súdiť v prípade údajného brania úplatkov, ktorý nastal pred viac ako 10 rokmi, keď bol premiérom.

Konečné výsledky volieb do EÚ. Rumunská Národná liberálna strana (PNL/EPP) bude mať podľa konečných výsledkov volieb 10 poslancov. Vládnuca socialistická strana PSD (SES) 9 kresiel, no ich deviaty poslanec nastúpi do europarlamentu až po brexite. Po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ bude mať Rumunsko 33 poslancov.

Aliancia 2020 USR PLUS (nová skupina ALDE) bude mať 8 poslancov, zatiaľ čo maďarská aliancia UDMR, ľudovci z PMP (obe sú súčasťou EPP) a sociálno liberálna Pro Romania získa každá po dve kreslá. (EURACTIV.ro)

///

SOFIA

Mariya Gabrielová nebude mať svoje poslanecké kreslo. Komisárka EÚ pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Mariya Gabrielová, ktorá bola líderkou kandidátky vládnej strany GERB (EPP), bola v eurovoľbách zvolená za poslankyňu Európskeho parlamentu.

Gabrielová v pondelok (3. júna) oznámila, že napriek zvoleniu sa vzdá svojho poslaneckého mandátu. Dodala, že hoci existuje riziko, že súčasťou novej Komisie nemusí byť, zostane komisárkou až do konca svojho funkčného obdobia. Dosluhujúca eurokomisárka uviedla, že svoje rozhodnutie konzultovala s premiérom a lídrom vládnej strany Boykom Borissovom, ktorý jej rozhodnutie podporil. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

BELEHRAD

Volodin žiada, aby OSN reagovala na kroky Prištiny. Predseda ruskej Štátnej dumy Vyacheslav Volodin povedal, že „vpád” kosovskej špeciálnej polície na sever Kosova bol „provokáciou”, zameranou na zastrašovanie Srbov a kontroly tejto oblasti silou. Poukázal na to, že srbský ľud by mohol v budúcnosti počítať aj s pomocou Ruska.

„OSN by mala ukázať svoj postoj. Nielen autorita, ale skôr mier na Balkáne závisí aj od jej odhodlania a konkrétnych krokov,” povedal Volodin počas svojho prejavu v srbskom parlamente. Dodal, že „absencia jasnej reakcie EÚ na provokácie Prištiny spôsobujú pochybnosti o tom, či je schopná sprostredkovať dialóg medzi Belehradom a Prištinou“. (Beta-EURACTIV.rs)