The Capitals: Lídri EÚ podržali Cyprus, vrty Turecka v ostrovnej blízkosti bude Únia monitorovať

Nicos Anastasiades a Jean-Claude Juncker. [EPA/Oliver Hoslet]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

Členské štáty EÚ podporili na summite EÚ v Sibiu Nikóziu v jej postoji voči Turecku v súvislosti s jeho nezákonnými vrtnými aktivitami vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru. „Som [v tejto veci] Cyperčanom,“ povedal šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Cyperský prezident Nicos Anastasiades spolu s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom nastolil otázku „agresivity“ Turecka v regióne a uviedli, že EÚ by mala podporovať svoje členské štáty.

„EÚ stojí za Cyprom a očakáva, že Turecko bude rešpektovať zvrchované práva členských štátov EÚ,“ povedal na tlačovej konferencii šéf Európskej rady Donald Tusk.

Únia sa v tejto súvislosti rozhodla pozorne monitorovať aktivity Turecka mimo Cypru a opätovne preskúmať túto otázku aj na nasledujúcom neformálnom summite 28. mája, prípadne na júnovom zasadnutí Európskej rady.

Grécke diplomatické zdroje pre EURACTIV uviedli, že o konkrétnych opatreniach sa bude diskutovať neskôr, ale že ku každému rozhodnutiu by sa malo dospieť pokojne a starostlivo. (EURACTIV.ro, EURACTIV.gr)

///

BUKUREŠŤ

Schengenská otázka. Rumunsko by sa čoskoro malo stať súčasťou schengenského priestoru a Mechanizmus spolupráce a overovania (CVM) bude ukončený, uviedol rumunský prezident Klaus Iohannis pred summitom v Sibiu. (EURACTIV.ro)

///

BRUSEL

Klimatická sabotáž. Belgické vládne strany (N-VA, MR, CD&V a Open VLD) „vynikajú v klimatickej sabotáži“, uvádza sa v správe belgickej pobočky organizácie Greenpeace.

Mimovládka požiadala jednotlivé strany, ktoré kandidujú vo federálnych, regionálnych a európskych voľbách, aby sa vyjadrili k rôznym klimatickým otázkam. Väčšina strán (okrem N-VA a Open Vld) podporuje „záväzný zákon pre klímu“, no podľa hovorkyne organizácie Juliette Bouletovej si „veľká väčšina” z nich zaslúži „červenú kartu“. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Corbyn: Verejný brexit by bol hojivým procesom. Potvrdzujúce referendum o plánoch vlády v súvislosti s brexitom by mohlo „spojiť ľudí“, uviedol šéf labouristov Jeremy Corbyn. Líder najväčšej opozičnej strany na predvolebnom sneme v Kente potvrdil, že labouristi sú „pripravení predložiť záležitosť plebiscitu na konci celého parlamentného procesu“. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Menej príjmov z daní. Nemecko znížilo svoj odhad daňových príjmov s odvolaním sa na slabší rast. Uviedlo to ministerstvo financií vo štvrtok (9. mája), čím ponechalo vláde iba obmedzený priestor na dodatočné fiškálne opatrenia, ktoré by znížili následky pre najväčšiu európsku ekonomiku.

Odhady príjmov za rok 2019 sa znížili z 804,6 mld. eur na 793,7 mld. eur. V období rokov 2019 až 2023 bude tak mať federálna vláda o 70,6 mld. eur menej ako bola predchádzajúca prognóza. (Claire Stam, EURACTIV.com)

///

MADRID

Socialisti vedú v prieskume pred eurovoľbami. Španielska socialistická strana (PSOE) by vyhrala eurovoľby v Španielsku so 17 až 18 kreslami. V súčasnosti majú pri tom v europarlamente iba 14 kresiel, informovala agentúra EFE s odvolaním sa na prieskum verejnej mienky Centra pre investigatívnu sociológiu (CIS).

Španielska krajne pravicová strana Vox by si v Európskom parlamente zabezpečila kreslá pre štyroch až piatich poslancov, zatiaľ čo Konzervatívna ľudová strana (EPP) by získala približne 18 až 20 percent hlasov, čo by sa premietlo do obsadenia jedenástich až dvanástich kresiel, pričom v súčasnosti disponuje 16. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

RÍM

Protidrogová vojna. „Od dnešného dňa vstupujem do vojny proti marihuane, pôjdem z jednej ulice do druhej, z obchodu do obchodu, zo susedstva do susedstva, z mesta do mesta,“ uviedol líder pravicovej strany Liga Matteo Salvini po stretnutí so zástupcami protidrogových centier.

V televíznej diskusii tiež Salvini povedal, že bude ochotný opustiť vládu v prípade, ak sa Hnutie piatich hviezd pokúsi legalizovať drogy. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Summit v Sibiu. Poľsko sa bude usilovať o posilnenie spoločného trhu, aby sa vyhlo protekcionistickým politikám, povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki na summite v rumunskom Sibiu a dodal, že diskusia by sa mala zamerať aj na to, ako riešiť daňové raje.

Morawiecki chce ukázať, že dokáže budovať aliancie na úrovni EÚ, najmä pokiaľ ide o budúcnosť Európy. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Jediná tvár EÚ v Moskve. Predseda NR SR Andrej Danko (SNS/EFDD) bol jediným zástupcom z krajín Európskej únie, ktorý sa zúčastnil včerajších osláv konca 2. svetovej vojny v Moskve, a ktoré si Rusko pripomenulo tradičnou vojenskou prehliadkou.

Druhý najvyšší ústavný činiteľ sa na tribúne na Červenom námestí objavil vďaka pozvaniu šéfa ruskej Dumy, Vjačeslava Volodina, ktorý je od roku 2014 za prípravy anexie Krymu na sankčnom zozname EÚ. Danko sa v krátkosti stretol aj s prezidentom Vladimírom Putinom a premiérom Dimitrim Medvedevom. Podľa agentúr sa na prehliadke okrem odchádzajúceho kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva „nezúčastnil žiadny prominentný zahraničný hosť”. (Lucia Yar, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

„Deštruktívne“ elektromobily. Česká republika vynaloží všetko úsilie na ochranu klímy, ale nedá sa to robiť na úkor jej priemyslu, povedal premiér Andrej Babiš. Elektromobily podľa neho predstavujú „začiatok konca automobilového priemyslu v Európe“.

Krajina, ktorá nie je priateľská voči prisťahovalcom. Eurostat dospel k záveru, že Česká republika má medzi členskými štátmi EÚ najprísnejší postoj voči žiadateľom o azyl. V roku 2018 odmietla 90 percent žiadateľov o azyl, pričom priemer EÚ je 60 percent. Krajina vyhovela len 155 z 1 385 žiadostí. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

ATÉNY

Nový prieskum. Rozdiel medzi vládnucou stranou Syriza (S&D) a konzervatívnou Novou demokraciou (EPP) sa podľa prieskumu OPEN TV znížil na 6 percent.

Nová demokracia stále vedie s 25 percentami, nasleduje Syriza s 19 percentami, krajne pravicový Zlatý úsvit (5,5 percenta), socialistická strana KINAL (5 percent) a komunistický KKE (5 percent).

EIB zafinancuje energetickú budúcnosť Kréty. Európska investičná banka (EIB) a Grécka nezávislá organizácia pre energetickú prepravu, ktorej akcionárom je čínsky štátny podnik Grid, podpísali vo štvrtok zmluvu o pôžičke vo výške 178 miliónov eur, ktorá má zabezpečiť elektrické prepojenie ostrova Kréta s pevninskými a európskymi sieťami Grécka. Kréta je pri výrobe elektriny závislá na rope. Komisia EÚ poskytne ďalších 95 miliónov eur z kohéznych fondov. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

SOFIA

Televízna reportérka prišla pre otázku o prácu. Novinárka Viktoria Beharová prišla o prácu vo verejnoprávnej televíznej stanici Nova TV po tom, ako položila otázku Delyanovi Peevskému, mediálnemu magnátovi, ktorý je kandidátom vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Hnutie práv a slobôd (DPS), za ktoré kandiduje, je pridružené k liberálnej skupine ALDE. Peevski bol nedávno organizáciou Reportéri bez hraníc označený za jeden z hlavných dôvodov biedneho stavu médií v Bulharsku. Krajina je na 111. mieste vo svetovom indexe slobody médií, čo je najhoršie postavenie z krajín EÚ.

Pokles emisií. V snahe znižovať emisie CO2 sa Bulharsko umiestnilo na druhom mieste v Európskej únii. Krajina oznámila, že v roku 2018 znížila emisie v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 8,1 percent. (Partner siete EURACTIV, Dnevnik).

///

ZAHREB

Rast populácie v členských štátov. V priebehu nasledujúcich piatich rokov by mala EÚ zabezpečiť rýchlejšiu konvergenciu, aby bolo možné dosiahnuť hospodárske, sociálne a rozvojové štandardy západných členských štátov, povedal chorvátsky premiér Andrej Plenkovič. Dodal, že rokovania o budúcom viacročnom rozpočte zdôraznia potrebu zabezpečenia podpory demografickej revitalizácie.

Posledný podporovateľ eura. „Asi by som mal byť posledným, kto navrhne prijatie eura, nakoľko riadim menovú politiku a môj podpis je na bankovkách kún,“ napísal guvernér Národnej banky Boris Vujčić.

Dodal, že stále podporuje členstvo v eurozóne, pretože je to podľa neho v záujme občanov Chorvátska. V krajine existuje silná politická opozícia voči jednotnej mene. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ĽUBĽANA

Nového komisára vyberú Europoslanci. Stredopravá strana Nové Slovinsko navrhla, aby si nového eurokomisára, ktorého by do novej Komisie poslalo Slovinsko, vybrali novozvolení europoslanci. Podľa strany to „nie je to otázka ľavice alebo pravice, ale zrkadlo Slovinska v Bruseli“. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Rozšírenie a geopolitika. Na samite v Tirane vyzvali zástupcovia EÚ a krajín západného Balkánu Brusel, aby vzal do úvahy geopolitický aspekt rozhovorov o rozšírení.

Záverečné vyhlásenie zo zasadnutia nabáda, aby bol rokovací proces s regiónom „flexibilný a rýchlejší“. (Beta-EURACTIV.rs)