The Capitals: Macron pred kľúčovým summitom hľadá liberálnych spojencov

Francúzsky prezident Emmanuel Macron. [EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

PARÍŽ / MADRID

Francúzsky prezident Emmanuel Macron začal vyjednávať s európskymi lídrami a hľadá medzi nimi spojencov pre vytvorenie „progresívnej“ väčšiny na európskej úrovni. Najvyšší zástupcovia členských krajín sa dnes stretnú na neformálnej večeri, aby začali diskutovať o novom vedení unijných inštitúcií. Hneď po zverejnení výsledkov volieb sa Macron stretol s Angelou Merkelovou, v pondelok prijal španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, dnes bude rokovať s belgickým predsedom vlády Charlesom Michelom a ďalšími spriaznenými lídrami.

Niekoľko politikov svoje povolebné plány už predstavilo. Napríklad španielsky premiér bude podľa vlastných slov usilovať o „vybudovanie sociálnej Európy“. Jeho strana PSOE cez víkend zvíťazila v európskych voľbách s 33 percentami hlasov a v novom Európskom parlamente zaberie hneď 20 poslaneckých kresiel z 54 určených pre Španielsko. Podľa Sáncheza sa PSOE stane najpočetnejšou národnou delegáciou v rámci európskej socialistickej frakcie S&D.

Kancelárka Angela Merkelová by uvítala, keby sa lídri krajín EÚ dohodli na novom predsedovi Európskej komisie čo najskôr. „Chceme nájsť riešenie čo najrýchlejšie, pretože Európsky parlament prvýkrát zasadne na začiatku júla a bolo by samozrejme žiadúce, aby v tej dobe už návrh existoval,“ povedala.

Do rokovaní sa pustil aj holandský premiér Mark Rutte, ktorý sa zúčastní utorkového stretnutia vznikajúcej koalície medzi frakciou ALDE, Obrodou Emmanuela Macrona a rumunskou stranou USR. Ešte predtým sa stretne s členmi tzv. Atlantickej aliancie, ktorú tvoria Rutte, Macron, belgický premiér Charles Michel, portugalský premiér Antonio Costa a jeho španielsky náprotivok Pedro Sánchez. Pôjde o pravdepodobne posledný Macronov pokus získať si európskych socialistov pred kľúčovým summitom Európskej rady, ktorý sa bude konať v júni.

Od českého premiéra Andreja Babiša sa očakáva, že na dnešnom neformálnom summite v Bruseli odmietne tzv. systém spitzenkandidátov, na základe ktorého by mohol byť vybraný nový predseda Európskej komisie. Babiš doteraz tiež nepotvrdil ani nevyvrátil, či do funkcie českého eurokomisára navrhne súčasnú komisárku Věru Jourovú.

České hospodárske noviny ale v pondelok priniesli informáciu, že krajiny V4 na predsedu Komisie navrhnú súčasného slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča. „Post predsedu Európskej komisie je pre nás priorita,“ citujú noviny zdroj z prostredia českej európskej politiky.

(EURACTIV.frEuroEFE.EURACTIV.esEURACTIV.hr, Aneta Zachová, EURACTIV.cz, Sam Morgan, EURACTIV.com, Claire Stam, EURACTIV.de)

///

LONDÝN

Corbyn pod tlakom. Líder labouristov Jeremy Corbyn je po katastrofálnom výsledku v eurovoľbách pod tlakom svojich poslancov, ktorí chcú vedieť, aký presne je jeho postoj k brexitu. Labouristi skončili tretí s 15 percentami, čo im zabezpečilo len desiatich europoslancov.

Corbyn si vypočul kritiku aj od tieňovej ministerky zahraničných vecí Emily Thornburryovej. „Mali sme trvať na tom, že akákoľvek dohoda, ktorú vláda vyrokuje, musí byť predložená občanom v referende. Jednou z možností na volebnom lístku potom malo byť aj zotrvanie krajiny v Únii a práve túto variantu mali labouristi podporovať,“ povedala.

Podľa zdrojov EURACTIV.com by Corbyn mohol v nasledujúcich týždňoch čeliť výzve zo strany ďalších záujemcov o predsedníctvo strany. Sám Corbyn presadzuje predčasné voľby. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BRUSEL

Vládna kríza. Belgický kráľ v pondelok poveril dočasnú vládu novými úlohami po tom, ako na konci minulého roku prijal demisiu premiéra Charlesa Michela. Zahájil tiež konzultácie s predsedami jednotlivých strán. Prezidentská kancelária ale mlčí o tom, či medzi nimi bude aj zástupca ultrapravicovej strany Vlaams Belang, ktorá skončila vo federálnych voľbách druhá. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Porážka sociálnych demokratov. Nemecká SPD zvolala na budúci týždeň krízovú schôdzu, kde sa bude hovoriť o novej stratégii a potenciálny odchod z vládnej koalície. Strana utrpela hneď dvojitú porážku – v regionálnych voľbách prehrala v Brémach po 73 rokoch, v eurovoľbách prišla o viac ako 11 percent a skončila na hranici 15,8 percenta až za Zelenými. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

VIEDEŇ

Rakúsky parlament vyslovil vláde nedôveru. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz sa stal prvým predsedom vlády v povojnovej histórii, ktorého kabinet skončil po vyslovení nedôvery. Dôvodom bol korupčný škandál označovaný ako ,,Ibiza-gate”, ktorý už zapríčinil rozpad vládnej koalície s krajnou pravicou. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

RÍM

List z Bruselu. Európska komisia zvažuje, že voči Taliansku zaháji konanie kvôli nadmernému deficitu. Pre Reuters to uviedli dvaja diplomati EÚ. Rímu tak hrozí pokuta vo výške 3,5 miliardy eur za porušenie unijného práva.

,,Čakám na list z EÚ, myslím ale, že Európska komisia musí zobrať do úvahy včerajšie (26. mája) hlasovanie, v ktorom ľudia volili zmenu a rast,” uviedol miestopredseda vlády Matteo Salvini. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Budúcnosť Európskej koalície je neistá. Po veľkom víťazstve vládnej strany Právo a spravodlivosť nie je jasné, čo bude s opozičnou proeurópskou koalíciou, ktorá získala o takmer 7 percent hlasov menej. Napriek tomu, že poľskí ľudovci majú zabezpečené tri kreslá v europarlamente, ich zotrvanie v koalícii nie je isté a podobná rétorika zaznieva aj od ostatných progresívnych strán. Líder Európskej koalície Grzegorz Schetyna sa zatiaľ k budúcnosti Európskej koalície nevyjadril. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Nespravodlivosť. Slovensko by po odchode Británie z EÚ malo získať jedno nové kreslo v Európskom parlamente. V europarlamente tak bude mať celkom 14 zástupcov, namiesto súčasných 13. ,,Štrnásta poslankyňa” ale musí čakať, kým sa miesto po brexite uvoľní, čo podľa kresťansko-demokratickej strany (KDH), za ktorú kandidovala, nie je spravodlivé. Dovtedy bude mať KDH v EP len jedného poslanca, zatiaľ čo strana SaS, ktorá vo voľbách dosiahla rovnakého počtu mandátov, bude mať hneď od začiatku dvoch. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

SOFIA

Návrat socialistov. Bulharskí socialisti (BSP) sa po prehre v európskych voľbách vracajú na svoje miesta v národnom parlamente. BSP opustila bulharský parlament na protest proti zmene volebného zákona. Predsedníčka strany Kornelia Ninová ale počas tohto roku čelila kritike, a to aj zo strany bývalého lídra BSP Sergeja Staniševa. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

BUKUREŠŤ

Líder socialistov za mrežami. Rumunský najvyšší súd rozhodol v korupčnej kauze predsedu rumunských socialistov. Liviu Dragnea si odsedí tri a pol roka vo väzení. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

///

ATÉNY

Zatiaľ nie je rozhodnuté. Grécko ešte nepozná oficiálne výsledky európskych volieb a jedno kreslo je stále v hre. Podľa predbežných výsledkov získala strana DiEM 25 bývalého gréckeho ministra Yanisa Varoufakisa 3,01 percenta hlasov a jedno kreslo. Momentálne je ale spočítaných len 89 percent hlasov, a ak sa výsledok strany prepadne pod 3 percentá, mandát dostane víťazná Nová demokracia.

Predčasné voľby. Grécky premiér Alexis Tsipras chce po porážke v európskych voľbách zorganizovať predčasné voľby. Konať by sa mali 7. júla, nie 30. júna, ako bolo pôvodne plánované. Odklad volieb by jeho strane Syriza mohol umožniť rozhodnúť o tom, kto bude novým gréckym eurokomisárom. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

NIKÓZIA

Nová éra. Do Európskeho parlamentu bol prvýkrát v histórii Cypru zvolený turecký Cyperčan. Niyazi Kızılyürek obsadí jedno z dvoch kresiel ľavicovej strany AKEL. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

BELEHRAD

Vučić zagratuloval Orbánovi. Srbský prezident Aleksandar Vučić zagratuloval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za výsledok jeho strany v európskych voľbách. Orbán na to reagoval tým, že sa postará o ďalší rozvoj maďarsko-srbských vzťahov. (Beta-EURACTIV.rs)

///