The Capitals: Macronovo hnutie pred eurovoľbami silnie

Merkelová a Makron v Sibiu. [EPA/Ludovic Martin]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

PARÍŽ

Hnutie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa pripravuje nielen na európske voľby, ale aj na formovanie koalícií v novom Európskom parlamente. V sobotu (11. mája) preto usporiadalo jeho hnutie stretnutie v Štrasburgu, ktorého sa zúčastnili zástupcovia európskych stredopravých politických strán.

Podľa agentúry Reuters by mohol Macron zohrať v utváraní nových politických síl v europarlamente kľúčovú úlohu, pretože ani Európska ľudová strana (EPP) ani európski socialisti (S&D) nebudú podľa prieskumov schopní vytvoriť v europarlamente väčšinu. Nejasná je aj pozícia francúzskeho prezidenta pri rozhodovaní o novom predsedovi Európskej komisie. Macron síce uviedol, že rešpektuje Manfreda Webera ako vedúceho kandidáta EPP, na druhej strane sa ale necíti byť viazaný systémom výberu tzv. spitzenkandidátov.

Europoslankyňa a podpredsedníčka EPP Françoise Grossetêteová už potvrdila, že vo voľbách namiesto svojej vlastnej stredopravej strany Les Republicains podporí Macronovo hnutia. EPP sa podľa nej totiž neuberá správnym smerom. Bývalý pravicový premiér Jean-Pierre Raffarin mal v Štrasburgu podobne emotívne prejav.

Predseda frakcie ALDE Guy Verhofstadt sa zo zdravotných dôvodov nemohol zjazdu v Štrasburgu zúčastniť. Účastníkom stretnutia preto zaslal aspoň video pozdrav. Rovnako tak urobil aj bývalý taliansky premiér Matteo Renzi, ktorého Demokratická strana by po voľbách rovnako chcela s Macronom spolupracovať. Doteraz sa pritom radila do frakcie európskych socialistov.

Macrona získal aj podporu od portugalského premiéra a predsedu miestnych socialistov Antonia Costu, ktorý ale trval na tom, že EÚ potrebuje najmä progresívne sily.

S portugalskými socialistami a talianskymi demokratmi by Macronovo hnutie mohlo v Európskom parlamente vytvoriť skupinu 100 europoslancov. Myslí si to Nathalie Loiseauová, ktorá stojí na čele jeho kandidátky.

„Tí, ktorí tvrdia, že budeme izolovaní a že nebudeme mať v parlamente žiadny vplyv, zistia, že sa môžeme spoľahnúť minimálne na 100 zákonodarcov,“ uviedla pre stanicu RTL-LCI.

Japonci kupujú francúzske víno, ale nie syry. Francúzsky minister poľnohospodárstva Didier Guillaume uvítal pri príležitosti nedeľňajšieho (12. mája) summitu G20 novú obchodnú dohodu medzi EÚ a Japonskom. „Pre obchodný rast je to skvelá vec,“ uviedol. Vývoz francúzskeho vína sa podľa jeho slov od prijatia dohody zvýšil. Syr a mäso ale pri ceste na ázijské ostrovy stále čelia administratívnym prekážkam. „Japonské úrady by mohli urobiť niekoľko krokov, vďaka ktorým by to išlo rýchlejšie,“ dodal. (EURACTIV.fr)

///

LONDÝN

Farage sa obul do BBC. Predseda Strany pre brexit Nigel Farage sa obul do britskej spravodajskej stanice BBC. „Jazdil som po celej krajine, hovoril každú noc s davmi ľudí a viete, kto tam chýbal? BBC,“ vyhlásil Farage v nedeľňajšom video rozhovore pre BBC, kedy odmietol reagovať na niektoré z položených otázok. „A v súvislosti s vašimi otázkami už rozumiem prečo. Vás to skrátka nezaujíma,“ dodal Farage.

Moderátor sa ho neúspešne pýtal na kontroverzné témy, ako je potrebné regulácia zbraní, globálne otepľovanie alebo privatizácia britskej národnej zdravotnej služby (NHS). (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Kramp-Karrenbaurová nemá v pláne nahradiť Merkelovú. Predsedníčka CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová sa do roku 2021 nechystá na pozícii spolkovej kancelárky nahradiť Angelu Merkelovú. Uviedla to v rozhovore pre nemecký denník Die Welt.

Na špekulácie o skoršom odchode Merkelovej z úradu uviedla, že: „Z mojej strany sú akékoľvek intrigy vedúce k zmene vylúčené.“

///

MADRID

Pribúda Kataláncov, ktorí sú proti nezávislosti. Z prieskumu, ktorý uskutočnila regionálna agentúra Opinion Studies Center vyplynulo, že 48,6 percent katalánskych respondentov (v marci to bolo 44,1 percent) nepodporuje separatistické hnutie a je proti odtrhnutiu Katalánska od Španielska. Informoval o tom španielsky denník El Pais.

///

RÍM

Referendum. Pravicový líder Matteo Salvini označil nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu za referendum o politike jeho strany. „26. mája sa nekonajú eurovoľby, ale referendum medzi životom a smrťou, minulosťou a budúcnosťou, slobodnou Európou a islamskou republikou, založenou na neistote a strachu,“ povedal.

Krajne pravicovej environmentálne hnutia: Giuseppe Civati, líder ľavicovej strany Possibile, ktorá ide do eurovolieb spolu s talianskymi Zelenými, sa rozhodol pozastaviť svoju kampaň. Líder kandidátky sa tak rozhodol po tom, čo denník Il Foglio zverejnil informácie o tom, že dvaja kandidáti Zelených majú podporu od krajne pravicového environmentálneho hnutia Green Front. „Ústavné hodnoty a antifašizmus sú pre mňa na prvom mieste,“ povedal Civati. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

„Muž roka“. Pri príležitosti 30. výročia založenia denníka Gazeta Wyborcza bol predseda Európskej rady Donald Tusk zvolený za „muža roka“.

„Chcel by som, aby tí, ktorí sa zhodnú napríklad s americkým prezidentom – tak ako poľská vláda –  presvedčili aj tých najnáročnejších partnerov, aby Európsku úniu nevnímali ako problém […] Je v záujme Poľska a celej Európy, aby udržala transatlantické väzby za každú cenu,“ povedal Tusk.

Podľa prieskumu televízneho kanálu TVN by v prvom kole prezidentských volieb 41 percent respondentov volilo súčasného prezidenta Andrzeja Dudu, zatiaľ čo 28 percent by dalo svoj hlas Donaldovi Tuskovi. V prípadnom druhom kole by zvíťazil Duda.

Cirkevné tabu. Dokument známeho novinára Tomasza Sekielskieho o pedofílii v poľskej cirkvi videli od soboty už vyše 4 milióny ľudí. Poľský arcibiskup, najvyšší predstaviteľ poľskej cirkvi, vydal vyhlásenie, v ktorom sa ospravedlňuje obetiam zneužívania. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Le Penová v Bratislave: Predsedníčka francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová plánuje stretnutie so svojimi novými slovenských partnermi v európskej strane ENF, populistickú stranou Sme rodina – Boris Kollár, u ktorej sa čaká zisk jedného až dvoch europoslaneckých mandátov.

„Podporujeme zachovanie Európskej únie. Marine Le Pen chcela v minulosti z Únie vystúpiť, ale dnes už o tom nehovorí… Podľa nás dostala zdravý rozum,“ povedal v rozhovore pre EURACTIV.sk líder kandidátky Sme rodina Peter Pčolinský. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Policajná spolupráca na vzostupe: Policajti z členských krajín EÚ zadržali vlani na základe európskeho zatýkacieho rozkazu 330 v Česku hľadaných ľudí. Naopak českí policajti vypátrali na základe eurozatykača viac ako 450 osôb, hľadaných niektorým zo štátov EÚ. Využitie európskeho zatykača rovnako ako ďalších foriem policajnej a justičnej spolupráce od vstupu ČR do Únie v roku 2004 rastie, vyplýva to podľa ČTK z údajov policajného prezídia. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

BUDAPEŠŤ

Orbán sa vyhýba debate s Timmermansom. Podľa socialistického europoslanca Istvána Ujhelyie odmietol maďarský premiér Viktor Orbán pozvánku od stanice Euronews do televíznej debaty so socialistickým spitzenkandidátomm Fransom Timmermansom, ktorý sa do Budapešti chystá 18. mája.

„Nebolo by správne takto zasahovať do predvolebnej kampane pána Webera a pána Timmermansa,“ povedal Orbán. Minulý týždeň uviedol, že Webera v kandidatúre na predsedu Európskej komisie nepodporí aj napriek tomu, že patria v rámci EÚ do rovnakej politickej rodiny. Naopak, „najlepší politik EÚ“ je podľa Orbána taliansky ultra-pravicový líder Matteo Salvini.

„Orbánova zbabelosť je dobre zdokumentovaná. Od roku 2006 sa odmieta zúčastňovať akejkoľvek otvorenej debaty. Pre šírenie politických správ preferuje svoju propagandistickú sieť,“ povedal Ujhelyi.

///

ATÉNY

Mitsotakis kritizoval Tsiprasa: Predseda opozičnej Novej demokracie Kyriakos Mitsotakis na tlačovej konferencii k európskym voľbám kritizoval premiéra Alexisa Tsiprasa. Prirovnal ho pritom k maďarskému premiéru Viktorovi Orbánovi. Podľa Mitsotakis Tsipras s Orbánom tvrdia, že nechcú, aby bol Manfred Weber predsedom novej Európskej komisie. Žiadny z nich ale nehovorí, koho naozaj chcú.

Nový prieskum: Podľa nového prieskumu agentúry Documento.gr je rozdiel medzi opozičnej Novou demokraciou a ľavicovú SYRIZA 2,5 percentuálneho bodu. Nová demokracia získala v prieskume 30,5 percent, Syriza 28 percent, krajnepravicový Zlatý úsvit 6,5 percenta a socialistický PASOK 5,5 percenta. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

ZÁHREB

Príležitosť pre chorvátske firmy. Chorvátska obchodná komora (HGK) podpísala dohodu s Asociáciou nemeckých priemyselných a obchodných komôr (DIHK) a s Nemeckými obchodnými komorami v zahraničí (AHK). Vďaka dokumentu budú mať chorvátske spoločnosti pôsobiace v zahraničí možnosť využívať služby nemeckých zahraničných obchodných komôr za rovnakých podmienok ako nemecké firmy.

///

SARAJEVO

Bosna a Hercegovina v americkom hľadáčiku. Podľa Vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne a Hercegovine Valentina Inzka sa Spojené štáty začnú viac zaujímať o dianie a problémy v tejto balkánskej krajine. Americkou prioritou je však zatiaľ vyriešenie súčasnej krízy medzi Srbskom a Kosovom. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Dobré vzťahy so Skopje: Srbský prezident Aleksandar Vučić vyhlásil na inaugurácii svojho náprotivka zo Severného Macedónska, Steva Pendarovskiho, že Belehrad sa bude snažiť „odstrániť nedorozumenie“ medzi krajinami a podporiť tak ekonomické väzby. (Beta-EURACTIV.rs)