The Capitals: Manfred Weber sa nevzdáva

Spitzenkandidát ľudovcov Manfred Weber. [EPA/Philipp Guelland]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

BERLÍN / PARÍŽ

Weber sa vzdať nechce. Premiéri a prezidenti krajín EÚ sa vo štvrtok (20. júna) nedokázali dohodnúť na mene nového predsedu Európskej komisie. Kandidát Európskej ľudovej strany Manfred Weber svoj boj ani napriek tomu nevzdáva.

V rozhovore pre Die Welt am Sonntag Weber trval na tom, že predseda Komisie by mal byť vybraný na základe systému tzv. spitzenkandidátov a varoval pred návratom „diplomacia za zatvorenými dverami”. Uviedol tiež, že sa bude snažiť získať podporu v Európskom parlamente.

„Teraz je to v rukách europoslancov,” vyhlásil Weber, podľa ktorého systém spitzenkandidátov prispieva k „nevyhnutnej demokratizáciu EÚ”.

Weber dúfa, že europoslanci vrátane nemeckých sociálnych demokratov a liberálov, budú chcieť posilniť právomoci Európskeho parlamentu. „Bolo by tragické, keby záujmy svojich vlád stavali nad záujmami voličov,” vyhlásil nemecký politik.

Európski sociálni demokrati a liberáli však už minulý týždeň Webera upozornili, že v Európskom parlamente väčšinu pre svoju podporu nenájde.

Weber kvôli svojmu postoju čelí kritike zo strany hnutia En Marche! francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. „Pripomeňme im fakty. EPP zničila plán na vytvorenie nadnárodných kandidátok, pretože sa obávala toho, že stratí pôdu pod nohami na úkor progresívnych síl,“ vyhlásil poslanec Pieyre-Alexandre Anglade, ktorý má v hnutí En Marche! na starosti európsku agendu. (EURACTIV.fr/ Claire Stam, EURACTIV.de/ Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

HAAG

Nástrojov máme dosť. Rutte po summite lídrov EÚ vyhlásil, že „nikdy nepodporí“ nové rozpočtové nástroje, ktorých cieľom má byť stabilizácia eurozóny voči nečakaným ekonomickým otrasom. V exkluzívnom rozhovore pre EURACTIV.com uviedol, že Únia má už teraz nástrojov dosť a nechápe, prečo chcú Španieli ďalšie.

Čaká sa na plán. Holandská vláda musí podľa rozhodnutia súdu zásadne upraviť svoj klimatický plán na rok 2020. Vládny kabinet ale doteraz neprezradil, ako plánuje počas nasledujúcich 18 mesiacov obmedziť emisie o 25 percent, oproti pôvodným 17 percentám, s ktorými počítal predchádzajúci plán. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Rozpory s priateľkou poškodili Johnsona. Boris Johnson utrpel na ceste za premiérskym kreslom prvý pád. Cez víkend sa jeho 27 bodový náskok znížil na iba 11 percentuálnych bodov. Vyplýva to z prieskumu medzi členmi konzervatívnej strany.

Za prepadom môže stáť kontroverzná správa o hádke Johnsona s priateľkou Carrie Symondsovou. K hlučnej hádke dokonca susedia privolali policajnú hliadku. Johnson sa k záležitosti odmietol vyjadriť, polícia ale v správe uvádza, že k jej zásahu nebol zistený žiadny dôvod. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

MADRID

Lekár šíril nepravdu o očkovaní, na rok mu vzali licenciu. Španielsky lekár dostal ročný zákaz praxe za šírenie „nepodložených tvrdení o pôvode autizme, ktoré boli v rozpore s vedeckými dôkazmi”. Informoval o tom denník El Pais.

///

RÍM

Liga obrátila. Podľa Giancarla Giorgettiho, skúseného člena pravicovej Ligy a pravej ruky podpredsedu vlády Mattea Salviniho, nie sú tzv. mini-boty „vhodným nástrojom“ na splatenie štátnych dlhov. Giorgetti by sa podľa niektorých zdrojov mohol stať budúcim talianskym eurokomisárom.

Kontroverzný návrh zákona, pľa ktorého by sa namiesto slácania dlhov v hotovosti vracali veriteľom financie v botoch, je vnímaný ako prvý krok k potenciálnemu vystúpenie z eurozóny. Mini-boty by totiž mohli fungovať ako paralelné mena. Hnutie piatich hviezd vyjadrilo prekvapenie nad obratom Giorgettiho, ešte minulý týždeň mal totiž Salviniho návrh plne podporoval. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATÉNY / NIKÓZIA

Dohoda s energetickým gigantom. Grécko podpíše tento týždeň zmluvu s firmou ExxonMobil o prieskume a ťažbe plynu a ropy na juhu a západe Kréty. Povedal to grécky premiér Alexis Tsipras. K dohode došlo vo svetle napätých vzťahov s Ankarou, ktoré sa zhoršili kvôli prieskumným vrtom vo východnom Stredomorí. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

Nové prieskumy. Dva týždne pred kľúčovými parlamentnými voľbami (7. júla) volebné prieskumy ukazujú, že konzervatívna Nová demokracia (ND, EPP) dosiahne na 34,8 až 38 percent hlasov. Nasledovať by ju mala vládnuca Syriza s 22,4 až 28 percentami. Socialisti (KINAL/S&D) by skončili tretí s 6 až 8 percentami, zatiaľ čo komunisti a ďalšie štyri strany by mali ťažkosti prekonať 3 percentnú hranicu.

///

VARŠAVA

V Poľsku je to lacné. Podľa dát Eurostatu bolo Poľsko v roku 2018 jedným z najlacnejších štátov v Európskej únii. V porovnaní s rokom 2017 sa ceny základných tovarov zvýšili len minimálne, alebo zostali rovnaké. V priemere človek za jedlo a nápoje v Poľsku zaplatí len 69 percent priemernej ceny v EÚ, za mliečne výrobky je to potom 71 percent. Medzi najlacnejšie v Únii sa tiež radí lekárska starostlivosť (35 percent priemeru EÚ), bývanie (37 percent) a vzdelanie (43 percent). (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Ďalšie demonštrácie. V nedeľu sa v Prahe konala najväčšia protivládna demonštrácia od revolučného roku 1989. Protestujúci už po niekoľkýkrát požadovali odstúpenie premiéra Andreja Babiša a rezignáciu ministerky spravodlivosti Marie Benešovej. Ľudia považujú miliardára Babiša za hrozbu pre národnú demokraciu a nezávislosť českej justície. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Prekvapivo dobré predsedníctvo. Rumunsku sa počas svojho prvého predsedníctva v Rade EÚ podarilo uzavrieť viac ako 90 legislatívnych návrhov. Oznámil to rumunský prezident Klaus Iohannis. „Málokto mal v čase, keď Rumunsko preberalo predsednícke kreslo, veľké očakávania. Mnohí očakávali, že budeme priemerní,“ uviedol Iohannis. (EURACTIV.ro)

///

SOFIA

Borisov plán pod paľbou. Premiér Bojko Borisov chce výrazne obmedziť dotácie pre politické strany. Jeho návrh sa však stretol s ostrou kritikou stredových opozičných síl.

Politické strany by podľa Borisova mohli získavať financie od súkromnej sféry, rovnako ako je to v Spojených štátoch. Bulharskí socialisti ale niečo také odmietajú. Líder strany Demokratické Bulharsko Radan Kanev to dokonca označil za „návrat do temných časov“. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

ZÁHREB

Spevák prezidentom? „Chcem byť prezidentom ľudu a zodpovedať sa len vám,” vyhlásil chorvátsky folkový spevák Miroslav Škoro. Pri oznámení svojej kandidatúry na prezidenta zdôraznil, že ak bude zvolený, jeho prvým krokom bude návrh na zmenu ústavy, vďaka ktorej by prezident získal viac právomocí. Podľa prieskumov môžete Škoro v prvom kole prezidentských volieb, plánovaných na začiatok budúceho roka, získať okolo 15 percent hlasov.

Čína chce Brodarský inštitút. Minister hospodárstva Darko Horvat vyhlásil, že najväčšia čínska spoločnosť projektujú lode nemieni uzavrieť strategické partnerstvo s Lodenicou 3. mája, ktorá je na pokraji bankrotu. Naopak, Čínska priemyselná korporácia pre budovanie lodí (CSIC) má v pláne spustiť spoločné projekty s Brodarski institute, sídliacim v Záhrebe. Inštitút sa zameriava na aplikovanú technológiu v námorníctve a ochrane životného prostredia. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Srbsko už nie je na čiernom zozname. Srbský prezident Aleksandar Vućič uvítal vyčiarknutie Srbska z denníka Financial Action Task Force, na ktorom sa nachádzajú štáty so „systémovými nedostatkami“ v boji proti terorizmu a praniu špinavých peňazí.

Srbsko má 5G sieť. Spoločnosť Telenor spustila 21. júna svoju prvú základnú stanicu 5G siete v belehradskom vedeckom a technologickom parku. Stanica bude prístupná domácim aj zahraničným firmám, start-upom a univerzitným študentom. Projektovým partnerom je spoločnosť Huawei. (Beta.rs, EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

Sformujte vládu, začnite reformovať! Osem mesiacov po parlamentných voľbách slovenských minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý predsedá Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), vyzval politické strany v Bosne a Hercegovine, aby sformovali vládu a začali s reformami, ktoré by krajinu dostali z krízy. (Željko Trkanjec, Euractiv.hr)

///