The Capitals: Môžu čakať aj do Vianoc, hovorí Salvini o migrantoch na lodi v Stredozemnom mori

Loď neziskovej organizácie Sea-Watch pri talianských brehoch. [EPA-EFE/Orietta Scardino]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

RÍM

Migranti môžu zostať na mori do Vianoc. 42 zachránených migrantov stále nedostalo povolenie opustiť loď neziskovej organizácie Sea-Watch, ktorá už trinásť dní pláva v blízkosti talianskych vôd. „Táto loď do Talianska nevstúpií. Môžu tam zostať do Vianoc aj do novoročného večera,” vyhlásil minister vnútra Matteo Salvini.

Európsky súd pre ľudské práva vyzval vládu, aby migrantom pomohla, nenariadil však, aby im povolila zakotviť. Kapitán lode medzitým pohrozil, že do talianskych vôd vpláva aj napriek tomu, že tým poruší zákony.

///

MADRID

Španieli z Ciudadanos v kríze. Hneď niekoľko členov stredopravej strany Ciudadanos (Občania) rezignovalo po tom, čo pôvodne liberálna strana začala meniť svoj politický kurz smerom k pravici, v niektorých prípadoch dokonca ku krajnej pravici. Informovala o tom agentúra EFE, partner siete EURACTIV.

Ciudadanos sa rozhodol opustiť napríklad europoslanec Javier Nart či ekonomický expert Toni Roldán. Vrásky na čele spôsobujú roztržky aj samotnému predsedovi strany Albertovi Riverovi, nakoľko strana odmietla podporiť inauguráciu socialistického premiéra Pedra Sáncheza.

Pred časom rezignáciu oznámil aj bývalý francúzsky premiér Manuel Valls, ktorý v Barcelone kandidoval za Ciudadanos v komunálnych voľbách. Kritizoval spoluprácu strany pri obsadzovaní mestských zastupiteľstiev s krajne pravicovým hnutím Vox. Väzbami medzi Voxom a Ciudadanos sa podľa informácií EURACTIV.com zaoberá aj európska frakcia Obnovme Európu (bývalá ALDE). Zatiaľ ale neprišla so žiadnou oficiálnou pozíciou.

///

BRUSEL

Boj o kreslo v Rade Európy. Parlamentné zhromaždenie Rady Európy si dnes zvolí nového generálneho sekretára. Rozhodovať sa bude medzi belgickým ministrom zahraničných vecí Didierom Reyndersom  a chorvátkou Marijou Pejcinovic Buricovou. Vzhľadom na to, že Reynders čelil kritike za svoju migračnú politiku, väčšie šance na úspech má chorvátska kandidátka. Ak ani jeden z nich nedostane v prvom okolo absolútnu väčšinu, o víťazovi sa rozhodne už zajtra, a to na základe relatívnej väčšiny. Dnešné výsledky sa očakávajú po 19:00 hod. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Európska centrálna banka na súde. Nemecký najvyšší súd sa bude koncom júla zaoberať systémom nákupu dlhopisov ECB vo výške 2,6 miliardy eur. Ide o program, ktorý začal v roku 2015 s cieľom povzbudiť rast a pracovné miesta v eurozóne. Kritici ale upozorňujú, že program neprimeraným spôsobom posilňuje mandát centrálnej banky. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

VARŠAVA

Kto chce byť európskym komisárom? Bývalá premiérka Beata Szydlová ani bývalá ministerka zahraničia Anna Fotygová nepotvrdili, že by boli poľskými kandidátkami na post európskej komisárky. Podľa poľského denníka Rzeczpospolita si je ich vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS/ ECR) vedomá, že politicky angažovaný kandidát nemá šancu získať podporu Európskeho parlamentu. Chcú preto dať prednosť skôr adeptom z radov úradníkov.

Hovorí sa napríklad o Krzysztofovi Szczerskom, ktorého momentálne vláda navrhuje na post zástupcu generálneho tajomníka v NATO. Ide pri tom o rovnakú pozíciu, o ktorej sa v kuloároch hovorí aj v súvislosti so slovenským ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom. Bývalý politológ a diplomat Szczerski od roku 2017 šéfuje kabinetu prezidenta Dudu. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Prezidentka Čaputová v Bruseli. Po svojej prvej oficiálnej návšteve v Prahe, ktorú absolvovala minulý týždeň, sa novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová vydala do Bruselu. V utorok sa v belgickej metropole stretla s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenberg a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Podľa Stoltenberga Čaputová jasne ukázala, že Slovensko podporuje transatlantické štruktúry aj budovanie európskej bezpečnosti.

„Som za dialóg s Ruskom. Aj za rozvoj spolupráce. Ale nič z toho nemôže ísť na úkor našich hodnôt, našej bezpečnosti, ani na úkor dodržiavania medzinárodného práva a pravidiel,” uviedla Čaputová. Prezidentku prijal tiež belgický kráľ Philippe. Večer sa stretla tiež so svojimi krajanmi, ktorí žijú a pracujú v Bruseli.

Druhá zahraničná návšteva prezidentky Čaputovej bola v Bruseli

Slovenská prezidentka sa stretla s generálnym tajomníkom NATO, predsedom Európskej komisie, belgickým princom Filipom, ale aj slovenským eurokomisárom a jej protivníkom v boji o kreslo hlavy štátu, Marošom Šefčovičom.

///

PRAHA

Hlasovanie o nedôvere. Vláda Andreja Babiša dnes čelí hlasovaniu o nedôvere. Vyvolali ho opozičné strany v reakcii na zverejnenie audítorských správ Európskej komisie, podľa ktorých je premiér v konflikte záujmov. Očakáva sa však, že opozícia úspešná nebude. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Ďalší mimoriadny dekrét. Rumunská vláda vydala ďalší mimoriadny dekrét, tentokrát sa zaoberá verejnou správou. Kritizovaná legislatíva údajne zvýhodňuje starostov mmiest, napríklad špeciálnym dôchodkom. Nové opatrenia sa nepáčia ani prezidentovi Klausovi Iohannisovi. (EURACTIV.ro)

///

ĽUBĽANA

109 miliónov eur na výstavbu železnice. Európska komisia poskytne Slovinsku 109 miliónov eur na výstavbu železnice medzi Divačou a Koperom. Z financií sa postaví sedem tunelov a nová trať. „Investície do infraštruktúry sú jedným z dôvodov, prečo Slovinsko stále rastie,” uviedla eurokomisárka pre dopravu, Slovinka Violeta Bulcová. (Željko Trkanjec, Euractiv.hr)

///

VILNIUS

Medzinárodný menový fond na misii v Litve. Borja Gracia, vedúci misie Medzinárodného menového fondu v Litve, vyhlásil, že ekonomická situácia v krajine je stabilná a oproti roku 2008 je Litva oveľa lepšie pripravená na hroziace ekonomické výzvy. (Angele Kedaitiene, http://eunewslithuania.com/)

///

BELEHRAD

Spojené štáty poskytnú západnému Balkánu 96,8 milióna eur. Spojené štáty chcú pomôcť balkánskym partnerom s nákupom obranných systémov. Poskytnú im takmer 100 miliónov eur, ktoré majú uľahčiť nákup západných artiklov, ktoré by mali nahradiť starú sovietsku výbavu. Podľa Balkánskej bezpečnostnej siete bude Pentagon spolufinancovať nákup bojových vozidiel, určených pre chorvátsku a severomacedónsku armádu, či helikoptéry pre Bosnu a Hercegovinu a Albánskom. (Beta.rs, EURACTIV.rs)

///