The Capitals: Napätie medzi Tureckom a Cyprom eskaluje, Gréci hovoria o európskych sankciách

Tureckí vojaci na cvičení so severocyperskými kolegami v hranicami rozdelenom meste Girne. [EPA-EFE/STR]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

MADRID

Kľúčom k úspechu vo voľbách starostov bola extrémna pravica. Viaceré politické dohody pomohli v sobotu (15. júna) zostaviť viac ako 8 000 mestských rád v Španielsku. V mnohých prípadoch boli starostovia volení vďaka paktom s krajne pravicovým Voxom, ktorý sa stal kľúčovým hráčom, píše partner siete EURACTIV, agentúra EFE.

Stalo sa to aj v prípade Madridu, kde konzervatívna Ľudová strana (PP) získala po štyroch rokoch vedenia mestskej radnice kanceláriu starostu vďaka paktu s liberálmi Ciudadanosu (Občania, C’s) a podporou Voxu.

José Luis Martinez-Almeida, hlavný kandidát PP v komunálnych (a EÚ) voľbách, je od minulej soboty (15. júna) novým starostom španielskeho hlavného mesta, a to vďaka komplexnému „obojsmernému“ paktu, ktorý vznikol po komplikovaných rokovaniach s C a Vox. (EuroEFE.EURACTIV)

EP mandát zatiaľ bez katalánskeho poslanca. Španielsky najvyšší súd zamietol požiadavku vodcu Katalánskej republikánskej ľavice (ERC) Oriolu Junquerasa, na udelenie povolenia opustiť väzenie. Dnes (17. júna) sa totiž mal zúčastnil slávnostného ceremoniálu v Národnej volebnej komisii, kde mal zložiť sľub ako novozvolený europoslanec, píše El Pais.

///

LONDÝN

Johnson sa neukázal. V prvej z niekoľkých televíznych diskusií sa v nedeľu večer (16. júna) päť zo šiestich kandidátov na budúceho premiéra Spojeného kráľovstva zúčastnilo horúcej diskusie.

Súčasný favorit Boris Johnson sa však rozhodol vyhnúť sa udalosti, čo nahnevalo niektorých ďalších kandidátov, vrátane ministra zahraničných vecí Jeremyho Hunta. V súvislosti rokovaniami Spojeného kráľovstva s EÚ v rámci brexitových rozhovorov povedal: „Ak mu jeho tím nedovolí diskutovať s piatimi spriatelenými kolegami, ako sa stretne so zástupcami 27 krajín EÚ?“ (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BRUSEL

„Nacionalistov odmietame!” Elio Di Rupo, líder francúzski hovoriacich Socialistov (PS), vylúčil akúkoľvek spoluprácu s flámskymi nacionalistami. „Musíme urobiť všetko pre to, aby sme mohli vládnuť bez N-VA, ale so štyrmi ďalšími flámskymi stranami, ktoré predstavujú približne 50 percent obyvateľov Flámska,” povedal Di Rupo. V Belgicku už od mája prebiehajú rozhovory o formovaní novej vlády.

„Budeme bojovať do konca, no koalícia bez N-VA musí vzniknúť,” dodal. Di Rupo navrhuje kontroverzné riešenie, podľa ktorého by odchádzajúca menšinová vláda socialistov a zelených pokračovala ako núdzová vláda, čo by zabránilo dlhej politickej kríze. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Pravicový terorizmus? Po vražde predsedu Kasselského okresu Waltera Lübckeho zatkli cez víkend člen pravicovo-extrémistickej komunity, informoval Frankfurter Allgemeine Zeitung 16. júna. Lübcke, 65-ročný prominentný politik a člen CDU, bol otvoreným zástancom integrácie utečencov v Nemecku. Svedkovia ho našli zastreleného ešte 3. júna, čo vyvolalo vlnu rozhorčenia po celej krajine, ktoré bude po oznámení o prepojenosti páchateľa na extrémnu pravicu ešte eskalovať.

Neutralita klímy. Nemecko začína s oficiálnou podporou cieľa EÚ, ktorá sa týka klimatickej neutrality do roku 2050. Tento záväzok podporuje už 18 členských štátov, čím sa zvyšuje možnosť, že Rada EÚ podporí klimatický cieľ pre Úniu ešte koncom tohto týždňa. Ak by sa tak stalo, Únia by na septembrový klimatický summit OSN v New Yorku odchádzala ako klimatický líder s najvýraznejšími cieľmi a záväzkami. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

RÍM

Európsky gangster. Alberto Bagnai, predseda finančného výboru talianskeho senátu, v televíznom rozhovore uviedol, že EÚ si koleduje o „incident“ s Talianskom a voči Rímu preberá praktiky „mafiánskeho štýlu“  tým, že ho vydiera.

Bagnai je známym euroskeptikom z pravicovej Ligy a klebetí sa, že by sa mohol stať ministrom pre európske záležitosti, nakoľko je post v súčasnosti neobsadený. V prípade preskupovania vlády by tiež mohol nahradiť ministra hospodárstva Giovanniho Tria. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATÉNY / NIKÓZIA

Napätie s Ankarou eskaluje. Grécko a Cyprus sa rozhodli, že vo štvrtok (20. júna) požiadajú Radu EÚ, aby uvalila sankcie na Turecko v prípade, ak bude pokračovať v cvičeniach v oblasti výhradnej hospodárskej zóny Cypru.

Po mimoriadnom zasadnutí národnej bezpečnostnej rady, na ktorom sa telefonicky zúčastnil aj cyperský prezident Nikos Anastasiadis, grécky premiér Alexis Tsipras povedal, že každý, kto poruší suverénne práva Grécka a Cypru, ako aj medzinárodné právo v regióne, „by mal vedieť, že na neho čakajú sankcie”. EÚ, osobitne Francúzsko, ale aj Spojené štáty už dôrazne pred takýmito činnosťami v regióne Ankaru varovali. (partner siete EURACTIV, Aténsko-aMacedónska tlačová agentúra)

///

VARŠAVA

Prezidentskí kandidáti. Hoci prezidentské voľby sa majú v Poľsku uskutočniť až v roku 2020, už teraz sa začínajú objavovať potenciálne mená opozičných kandidátov. Očakáva sa, že do boja proti pravicovému prezidentovi Andrzejovi Dudovi sa zapojí predseda Európskej rady Donald Tusk, no prieskumy verejnej mienky mu nedávajú jasný signál toho, že môže vyhrať.

Podľa Onet.pl preto vstupujú na scénu ďalšie osoby: Rafał Trzaskowski, starosta Varšavy; Hanna Zdanowska, starostka mesta Lodž, tretieho najväčšieho poľského mesta; a Bartosz Arłukowicz, bývalý minister zdravotníctva, a novozvolený europoslanec. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Inaugurácia novej prezidentky. Prvá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová si oficiálne v sobotu (15. júna) prevzala svoj úrad. „Prišla som slúžiť, nie vládnuť,“ povedala 45-ročná právnička vo svojom inauguračnom prejave. Podporila proeurópske smerovanie Slovenska a uviedla, že krajine sa nemôže stať nič lepšie, ako patriť do spoločenstva, ktoré spája ekonomickú prosperitu so sociálnou solidaritou a princípmi medzinárodného práva. Zdôraznila tiež úlohu EÚ pri riešení klimatickej krízy. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Nezastaviteľná vládna koalícia. Sociálni demokrati (ČSSD) opustia vládnu koalíciu s hnutím ANO Andreja Babiša iba vtedy, ak bude premiér v prípade podvodu odsúdený. V Českej republike narastá hnev verejnosti, nakoľko je predseda vlády a miliardár Babiš, druhý najbohatší človek v krajine, trestne stíhaný pre podozrenie z podvodu s eurofondami v prípade dotácie pre komplex Bocianie hniezdo. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Rumunskí poslanci za EPP o rokovaniach v Únii. Poslanci z rumunských strán, pridružených k Európskej ľudovej strane (EPP) veria, že Manfred Weber má najlepšie šance stať sa novým šéfom Európskej komisie, informovala tlačová agentúra Agerpres. V posledných voľbách do europarlamentu získali kreslá vo frakcii ľudovcov až 14 z 33 rumunských poslancov.

Uviedli tiež, že je veľmi dôležité, aby prezident Klaus Iohannis (rovnako EPP) a vládnuca strana PSD (socialisti v EÚ) čo najrýchlejšie odštartovali rozhovory pre to, aby sa Bukurešti podarilo získať v nastávajúcej Komisii dobré portfólio. (EURACTIV.ro)

///

SOFIA

Opozičná líderka stiahla rezignáciu. Kornelia Ninová, líderka hlavnej opozičnej Bulharskej socialistickej strany (BSP), stiahla po straníckom zjazde v nedeľu (16. júna) svoju rezignáciu. Ninová pred dvoma týždňami oznámila, že pre porážku BSP v májových voľbách do europarlamentu z čela strany odstúpi.

Vládnuca strana GERB premiéra Boyka Borissova (EPP) získala vo voľbách 31 percent hlasov, nasledovala BSP s 24 percentami. Delegáti straníckeho kongresu apelovali na Ninovú a žiadali, aby zostala. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

ZÁHREB

Prezidentské špekulácie. Diskusia o nástupcovi chorvátskej prezidentky Kolindy Grabar-Kitarovićovej odštartovali. Podľa prieskumu by ju mohol nahradiť bývalý premiér Zoran Milanović, kandidát Sociálnodemokratickej strany (S&D). Voľby sú naplánované na január budúceho roka. Následne má Chorvátsko prebrať predsedníctvo v Rade EÚ.

Grabar-Kitarovićová zatiaľ nepotvrdila svoju opätovnú kandidatúru za stranu HDZ (EPP). „V Chorvátsku hovoríme príliš veľa o voľbách a volebných kampaniach,“ uviedla prezidentka.

Podľa najnovších prieskumov verejnej mienky, by mali byť Milanović, ktorý vedie svoju kampaň „v tichosti“ už celé mesiace, a Grabar-Kitarovićová, ktorá má väčšiu podporu voličov, dvaja hlavní rivali. SDP by mala oficiálne potvrdiť Milanovićovu kandidatúru v pondelok (17. júna). (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Špeciálne postavenie. Hasim Mekić, predseda výkonnej rady Národnej rady Bosny a Hercegoviny, ktorá zastupuje národnostnú menšinu Bosny v Srbsku, poslal EÚ, OBSE a Rade Európy žiadosť o udelenie osobitného postavenia regiónu Sandžak, ako aj model riešenia problému Bosniakov a Sandžaku.

Mekić povedal, že Bosniaci neakceptujú svoju „ťažkú a neistú pozíciu“ a potrebujú „účinné ochranné mechanizmy a inštitúcie na zabezpečenie prežitia a politickej existencie v Sandžaku“. Žiadosť bola predtým zaslaná vládam Srbska a Čiernej Hory, štátov, na ktorých sa územie Sandžaku rozprestiera. (BETA.rs/EURACTIV.rs)