The Capitals: Nemeckí konzervatívci útočia na Webera za jeho postoj k Orbánovi

Manfred Weber a Viktor Orbán. [EPA/Szilard Koszticzsak]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

BERLÍN

Predseda parlamentného klubu bavorskej CSU Andreas Dobrindt má „málo pochopenia“ pre Weberovú kritickú pozíciu voči Viktorovi Orbánovi, informoval o tom nemecký konzervatívny denník Die Welt. Dobrindt sa obáva, že niektoré európske politické strany by to mohlo odradiť od spolupráce s EĽS a radšej sa pridruží k radikálnej pravici.

V marci sa Európska ľudová strana (EĽS) rozhodla dočasne pozastaviť členstvo Orbánovej strany Fidesz z dôvodu údajného porušenia zásad právneho štátu EÚ. Pred vydaním rozhodnutia, vysoko postavený, nemenovaný predstaviteľ CDU pre EURACTIV uviedol, že Orbán by mal byť radšej držaný v rámci EĽS, inak by skončil v objatí krajnej pravice. (Claire Stam, EURACTIV.de)

Klimaticky neutrálne do roku 2050. Nemecký klimatický kabinet bude už čoskoro debatovať o tom, ako by mohla krajina do roku 2050 dosiahnuť nulové emisie skleníkových plynov.

„Nemusíme zaručiť absolútne nulové emisie CO2, ak tu však emisie stále budú, musíme nájsť alternatívny mechanizmus na ich uloženie alebo vykompenzovanie,“ povedala kancelárka Angela Merkelová.

///

PARÍŽ

Malé strany vs. francúzska televízia. Malé politické strany rozhorčilo správanie francúzskej verejnoprávnej televízie, ktorá na 22. mája plánuje debatu pred nadchádzajúcimi eurovoľbami. Ian Bross (Komunistická strana), Benoît Hamon (Génération-s) a Nicolas Dupont-Aignan (Debout la France) už verejne skritizovali rozhodnutie televízie rozdeliť debatu medzi malé a veľké politické strany s tým, že debata malých strán by sa vysielala neskôr.

Homofóbia: Vo Francúzsku už tretí rok po sebe rastie počet fyzických útokov voči LGBT komunite. Podľa ročnej správy predstavenej neziskovou organizáciou SOS Homofóbia, došlo až k 231 útokom. Podľa organizácie sa homofóbia vo Francúzsku stáva „čím ďalej tým násilnejšia“, počet útokov sa od roku 2017 zvýšil o 66 percent. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Španielsko sťahuje fregatu z americkej bojovej skupiny: Španielsky minister zahraničia Margaritao Robles v utorok (14. mája) oznámil, že krajina dočasne stiahne svoju fregatu Méndez Nuñez z bojovej skupiny, ktorú v súčasnosti vedie americká lietadlová loď Abraham Lincoln, a to vzhľadom k narastajúcemu napätiu medzi Washingtonom a Teheránom kvôli iránskemu jadrovému programu. Informoval o tom mediálny partner siete Euractiv, španielska spravodajská agentúra EFE.

Robles povedal, že Španielsko zostáva „dôležitým a dôveryhodným partnerom“ Spojených štátov, ale zdôraznil, že španielske vojenské jednotky sú viazané len zmluvami s EÚ a NATO. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

RÍM

Salvini definuje rozpočtové pravidlá. „Ak budeme potrebovať porušiť niektoré limity, sme na to pripravení,“ povedal líder krajne pravicovej Ligy Matteo Salvini. Taliansko s trojpercentným deficitom HDP a so zvyšovaním verejného dlhu nad 130 až 140 percent talianskeho HDP môže prekročiť stropy, nastavené Európskou úniou.

Podpredseda vlády a líder Hnutia piatich hviezd Luigi Di Maio toto vyjadrenie kritizoval a označil ho za „veľmi nezodpovedné”.

///

VARŠAVA

Škandál pokračuje. Cez víkend uzrel svetlo sveta dokumentárny film o pedofílii v poľskej katolíckej cirkvi „Len to nikomu nepovedz“, ktorého autorom je známy investigatívny novinár. Po zahliadnutí dokumentu sa celá krajina (najmä jej katolícka časť) vrhla do debaty o úlohe cirkvi v Poľsku.

Minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro oznámil, že trest za pedofíliu plánuje sprísniť. Dokonca aj Jarosław Kaczyński, vodca pravicovej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS/ECR), ktorý je úzko prepojený s cirkvou, sa nechal počuť, že žiadny sexuálny páchateľ – dokonca ani kňaz – sa tomuto trestu nevyhne. Zároveň ale uviedol, že „zločiny malého množstva kňazov nedávajú právo na útoky voči cirkvi a na urážky katolíkov“.

Otázka prísnejších trestov za pedofíliu by pravdepodobne mohla ovplyvniť aj výsledky volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa konajú 26. mája, nakoľko by mohla debata poškodiť šance PiS-u na víťazstvo.  (EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Česká republika považuje ochranu životného prostredia za kľúčovú. Pre štyroch z piatich potenciálnych voličov v Čechách je ochrana životného prostredia, zvierat a prírody, udržateľné poľnohospodárstvo a boj proti znečisteniu ovzdušia dôležitými prioritami v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti IPSOS MORI. Boj proti zmene klímy považuje za prioritu 69 percent Čechov. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

ATÉNY

Grécky prezident v Číne: Prezident Prokopis Pavlopoulos navštívi na pozvanie jeho náprotivka, prezidenta Si Ťin-pchinga, Čínu. Zúčastní sa tu Konferencie o dialógu ázijských civilizácií. Pavlopoulos poznamenal, že Grécko by mohlo byť pre Čínu „mostom”, a to vďaka spoločným hodnotám, ktoré obe krajiny zdieľajú.

Názov Progresívna koalícia nie je oficiálny. Progresívna koalícia, s ktorou chcela vládna strana Syriza uspieť v európskych voľbách, je len politickým sloganom, nie právnickým subjektom. Rozhodol o tom Najvyšší súd. Podľa neho sa bude môcť európskych volieb zúčastniť iba Koalícia radikálnej ľavice (staré označenie strany Syriza), zatiaľ čo Progresívna aliancia ani Progresívna koalícia nie. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

SOFIA

Minister poľnohospodárstva rezignoval. Bulharský minister poľnohospodárstva, potravinárstva a lesného hospodárstva Roumen Porozhanov rezignoval. Podobne ako rad ďalších vysoko postavených politikov sa totiž stal súčasťou škandálu v súvislosti s nákupom luxusných bytov a zneužívania fondov EÚ na súkromné ​​účely. Vo svojom vysvetlení Porozhanov uviedol, že si neželá, aby útok proti nemu ovplyvnil prácu celej vlády. Jeho rezignácia prichádza potom, čo prokuratúra ukončila vyšetrovanie údajného zneužívania finančných prostriedkov EÚ určených na výstavbu penziónov. (Partner portálu EURACTIV Dnevnik)

///

ĽUBĽANA

Spoločné kontroly na hraniciach kvôli migrantom. Slovinský minister zahraničia Miro Cerar navrhol svojmu talianskemu náprotivkovi, ministrovi zahraničných vecí Enzovi Moaverovi Milanesimu, aby Slovinsko a Taliansko vytvorili na hraniciach spoločné hliadky z dôvodu kontroly nelegálnej migrácie. Cerar potvrdil, že taliansky minister prijal jeho návrh pozitívne. Návrh chcú odovzdať ministrom vnútra a policajným riaditeľstvám. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)