The Capitals: Nový eurodrón je drahý. Veľa stoja aj americkí vojaci, ktorí majú prísť do Poľska

Nová generácia stíhačiek z francúzsko-španielsko-nemeckej dielne. [EPA-EFE/Benoit Tessier/POOL MAXPPP OUT]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

PARÍŽ

Európske drony sú dobré, ale drahé. Európsky program Eurodrone UAV bude úspešný len vtedy, ak výrobcovia predložia konkurenčnú ponuku, uviedla francúzska ministerka obrany Florencia Parlyová v pondelok (17. júna). Do konca roka očakáva „dobré správy,“ uviedla.

Francúzsky Airbus a Dassault Aviation spolu s talianskym Leonardom predložili finančnú ponuku Organizácii pre spoluprácu v oblasti vyzbrojovania (Occar), európskej medzivládnej inštitúcii, zodpovednej za riadenie programov spolupráce.

Podľa zdroja z francúzskej vlády je však program „príliš drahý” a výrobcovia „musia byť rozumní”. „Dokončený môže byť len vtedy, ak budú dróny, ktoré navrhnú, konkurencieschopné,“ uviedol zdroj po otvorení 53. medzinárodnej leteckej a vesmírnej výstavy v Le Bourget, neďaleko Paríža.

Paríž, Berlín a Madrid sa v rámci spoločného obranného projektu EÚ rozhodli spolupracovať pri navrhovaní stíhačky novej generácie. Zaviazali sa tak k vybudovaniu najväčšieho európskeho zbrojného projektu, takzvaného Future Air Combat System (FCAS).

Nový centristický líder. Bývalý politický poradca Emmanuela Macrona a riaditeľ kampane hnutia Renaissance Stéphane Séjourné bol zvolený za predsedu francúzskej centristickej delegácie v Európskom parlamente. Centristi však po stiahnutí kandidatúri Nathalie Loiseauovej zatiaľ do vedenia skupiny nového francúzskeho kandidáta nenavrhli. Súčasnými kandidátmi sú holandská europoslankyňa Sophie In’t Veldová, bývalý rumunský premiér Dacian Ciolas a švédsky europoslanec Fredrick Ferderley. (Aline Robert, EURACTIV.fr)

///

BERLÍN

Das Auto. Podľa správy, ktorú zverejnila alianciou Pro-Rail 17. júna vynaložilo v roku 2018 na železničnú sieť Nemecko v priemere 77 eur na občana. Švajčiarsko je na vrchole rebríčka, keď v priemere na jedného občana vynaložilo 365 eur, za ním nasledovalo Rakúsko (218 eur), Dánsko (182 eur), Francúzsko (40 eur) a Španielsko (29 eur).

Podľa Pro-Rail Alliance je sklamaním, že Nemecko naďalej omnoho viac investuje do cestnej infraštruktúry, zatiaľ čo vo Švajčiarsku a Rakúsku investície do železníc prekonávajú investície do ciest. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

LONDÝN

Proeurópsky Shakespeare? Zástupca predsedu labouristov Tom Watson čerpal v pondelok (17. júna) inšpiráciu od Williama Shakespeara. Watson uviedol, „najdôležitejší Angličan v histórii“ bol „hlboko proeurópsky“.

Vo svojom prejave v Centre pre európsku reformu tiež vyzdvihol dôležitosť vedenia druhého referenda o členstve Spojeného kráľovstva v Únii, a to aj napriek nejasnostiam, ktoré prezentuje líder strany Jeremy Corbyn v tejto otázke. „Naši členovia sú za zotrvanie, naše hodnoty sú za zotrvanie, naše srdcia sú za zotrvanie,” povedal Watson. „Len verejné hlasovanie môže prerušiť túto patovú situáciu.” (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

MADRID

Problémy s katalánskymi separatistami. Španielska volebná rada (JEC) v pondelok (17. júna) zamietla povolenie trom katalánskym separatistom a zvoleným europoslancom prevziať si svoje kreslá legislatívnom zbore EÚ.

Dve z voľných miest patria bývalému katalánskemu regionálnemu prezidentovi Carlesovi  Puigdemontovi a bývalému regionálnemu poradcovi pre zdravotníctvo Tonimu Comínovi, ktorí utiekli zo Španielska a v súčasnosti pôsobia v Belgicku. Obaja boli súčasťou separatistických pokusov v októbri 2017.

Tretím je Oriol Junqueras, bývalý regionálny viceprezident Katalánska, ktorý je od konca roku 2017 v preventívnej väzbe a teraz čaká na rozhodnutie Najvyššieho súdu. Je obvinený z povstania, ktoré mal vyvolať počas procesu s dvanástimi katalánskymi separatistickými vodcami. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

RÍM

„Američan“ Salvini. Taliansky vicepremiér Matteo Salvini odletel do Washingtonu, aby sa stretol s americkým viceprezidentom Mikeom Penceom a ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom.

„Taliansko chce byť opäť prvým európskym partnerom najväčšej západnej demokracie,“ povedal Salvini. „Bola by to ale strategická chýba – komerčná aj geopolitická – ak by sme Rusko vytlačili zo západných krajín,“ dodal.

„V čase, keď sú inštitúcie EÚ nestabilné a výrazne sa menia, chce byť Taliansko prvým, najspoľahlivejším, účelným, dôveryhodným a celistvým partnerom pre Spojené štáty americké,“ napísal Salvini na sociálnej sieti.

Talani posielajú Rade EÚ list. Taliansky premiér Giuseppe Conte predstavil hlavné posolstvo listu, ktorý má jeho vláda poslať Európskej komisii: „Prvoradosť financií nedáva príležitosť rastu v EÚ,“ uvádza sa v list. Stretnutie s jeho dvoma zástupcami, Matteom Salvinim a Liuigim Di Maiom, s cieľom prediskutovať obsah listu, sa očakáva v stredu (19. júna), deň pred zasadnutím Rady EÚ. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATÉNY / NIKÓZIA

Upozornenie namiesto sankcií? Cyprus a Grécko vyhlásili, že by na stretnutí ministrov EÚ vo štvrtok (20. júna) mohli požiadať členské krajiny o zavedenie sankcií EÚ voči Turecku v prípade, že bude Ankara pokračovať v cvičeniach v cyperskej výhradnej ekonomickej zóne.

Agentúra Reuters však uviedla, že Únia nie je pripravená ísť tak ďaleko a Ankare odovzdá len varovanie. Podľa návrhu záverov by vedúci predstavitelia EÚ mali pokarhať Turecko za to, že sa „naďalej vzdiaľuje od Európskej únie“, a preto vyzývajú Ankaru, aby zastavila „nelegálne“ vrtné práce.

///

VARŠAVA

Drahí vojaci? Líder opozície Grzegorz Schetyna kritizoval poľskú vládu a prezidenta za to, že podpísali novú vojenskú dohodu s USA.

Poukázal na to, že Poľsko bude musieť zaplatiť za prítomnosť tisícky ďalších amerických vojakov príliš veľa, zatiaľ čo niektorí vojenskí experti tvrdia, že Spojené štáty budú predávať Poliakom stíhačky F-35 bez niektorých dôležitých systémov, ktoré lietadlá nasadené v USA majú.  

Podľa Moskvy ale ide o „agresívny“ krok.

„S ťažkosťami v tomto prípade hovoríme o (celkovej) obrane, krajine sa iba umožňujúce obrániť svoje hranice,” uviedol Americký veľvyslanec vo Varšave Georgette Mosbacher.

„História, najmä tu v Poľsku, dokazuje, že krajina musí byť voči svojim susedom veľmi opatrná  a musí sa vedieť brániť,“ dodal v rozhovore pre agentúru Reuters. (EURACTIV.pl)

///

PRAHA / SOFIA

Superpočítač. Česká republika a Bulharsko sú medzi ôsmimi krajinami EÚ, ktoré sa stanú sídlom únijných superpočítačov. Tie budú európskym vedcom, priemyslu i biznisu pomáhať rozvíjať nové technológie v oblastiach ako je zdravotníctvo či ochrana klímy.

Podľa európskej komisárky pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Mariye Gabrielovej bude projekt dokončený v roku 2020. Generálny riaditeľ Komisie pre komunikačné siete, obsah a technológie Roberto Viola dodal, že superpočítač umiestnený v Bulharsku bude mať rovnaký výkon, ako počítač NASA. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz, Dnevnik.bg)

///

BRATISLAVA

Za ľudí. Nová strana bývalého slovenského prezidenta Andreja Kisku sa bude volať „Za ľudí“. Po víkendovom odovzdaní prezidentských povinností Zuzane Čaputovej predstavil Kiska v pondelok (17. júna) svoje tímové a stranícke priority: zdravotná starostlivosť, vzdelávanie, spravodlivosť, riešenie regionálnych rozdielov a otázok životného prostredia.

Strana sa považuje za mierne konzervatívnu. Do tímu sú zapojení miestni a regionálni politici, vrátane bývalej europoslankyne, jedného z lídrov protestov „Za slušné Slovensko“ a bývalý slovenský veľvyslanec v NATO. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

ZÁHREB

Prioritou chorvátskeho predsedníctvo bude právny štát. Minister spravodlivosti Dražen Bošnjaković na konferencii, ktorú organizovalo Zastúpenie Európskej komisie v Chorvátsku vyhlásil, že prioritou chorvátskeho predsedníctva v Rade EÚ bude vláda práva vo všetkých členských štátoch.

Veríme, že všetci členovia EÚ musia mať vysokú úroveň právneho štátu,” uviedol Bošnjaković a pripomenul reformy, ktoré muselo Chorvátsko podstúpiť, aby mohlo do EÚ vstúpiť. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

///

ĽUBĽANA

Pokiaľ o vraždu sudkyne? Mariborskú sudkyňu Danielu Ružićovú, ktorá mala na starosti niekoľko významných prípadov, v nedeľu (16. júna) napadli a ťažko zranenili. Polícia tvrdí, že motív útoku je stále nejasný a vyšetrujú ho však ako pokus o vraždu.

Ministerstvo spravodlivosti v reakcii na incident zdôraznilo dôležitosť sudcov pri ochrane práva. Politická reprezentácia útok odsúdila. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

///

VILNIUS

Moderný Černobyľ. Populárny seriál Černobyľ sa čiastočne nakrúcal vo Vilniuse. Litovský minister financií Virginijus Sinkevicius chce preto využiť príležitosť a prilákať do krajiny turistov.
Sinkevicius však rovnako varoval pred existujúcou jadrovou hrozbou. Konkrétne mal na mysli novo postavenú bieloruskú jadrovú elektráreň v Astravasu, blízko hraníc s Litvou, ktorá používa rovnaký typ reaktora, aký mal predtým Černobyľ. (EURACTIV.com)