The Capitals: O Orbánovu priazeň má záujem Salvini aj Berlusconi

Matteo Salvini a Silvio Berlusconi. [EPA/Ettore Ferrari]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

RÍM

Taliansky podpredseda vlády Matteo Salvini chce získať maďarského premiéra Viktora Orbána na svoju stranu, a vytvoriť tak tretiu najväčšiu politickú skupinu v novom Európskom parlamente. Informoval o tom taliansky denník La Stampa.

Krajne pravicová frakcia Európa národov a slobody získala v európskych voľbách 58 kresiel. Salvini by však do frakcie rád prizval maďarskú vládnu stranu Fidesz, ktorá má teraz pozastavené členstvo v Európskej ľudovej strane (EĽS). Zálusk má tiež na britskú Stranu pre brexit, Alternatívu pre Nemecko, španielsky Vox, či holandské Fórum pre demokraciu.

S Orbánom chce ale spolupracovať aj iný taliansky politik – Silvio Berlusconi. „Som si istý, že môžem presvedčiť Orbána, aby zostal v EĽS,“ vyhlásil kontroverzný taliansky expremiér, ktorý bol pred pár dňami zvolený do Európskeho parlamentu práve za ľudovcov. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

PARÍŽ

Kríza Les Républicains. Francúzska stredopravá strana Les Républicains čelí najväčšej kríze vo svojej histórii. V európskych voľbách očakávala zisk 15 percent, na miesto toho ale získala len 8,5 percent, čo je jej doteraz najhorší výsledok.

Predseda Les Républicains Laurent Wauquiez nereagoval na tragický výsledok rezignáciou, ale výzvou k zjednoteniu francúzskych pravicových a stredopravých síl.

Podľa prieskumov sa až 27 percent tradičných voličov tejto stredopravej strany rozhodlo voliť Macronovo hnutie a 18 percent dalo prednosť Marine Le Penovej. (EURACTIV.fr)

///

BERLÍN

Podpora kancelárky nestačí. Nemeckej kancelárke Angele Merkelovej sa nedarí presadiť volebného lídra EĽS Manfreda Webera do vedúcich pozícií v európskych inštitúciách. Po včerajšom neformálnom summite lídrov EÚ v Bruseli uviedla, že niektorí jej kolegovia presadzujú iných kandidátov, no chcú pokračovať v hľadaní prijateľného kompromisu. (Claire Stam, EURACTIV.de, AFP)

///

BRUSEL

Kráľovský palác pod tlakom. Belgický kráľ Filip pokračuje v schôdzkach s lídrami politických strán v súvislosti s formovaním novej vládnej koalície. Zatiaľ sa však nezišiel s krajne pravicovou flámskou stranou Vlaams Belang, ktorá skončila vo voľbách na druhom mieste. Ak by sa kráľ s flámskymi separatistami nezišiel, podľa kritikov by tým stratil svoje neutrálne postavenie. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

HAAG

Nové klimatické ciele. Holandský senát podporil návrh zákona, ktorý výrazne zvyšuje národné klimatické ambície. Nový zákon počíta so 49 percentným obmedzením emisií do roku 2030, s 95 percentným obmedzením do roku 2040 a s plnou uhlíkovú neutralitou do roku 2050. Tieto ciele sú ale zatiaľ len politické a právne nezáväzné. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

MADRID

Rozhodnú pridružené strany. Politické zoskupenia pridružené k španielskym socialistom (PSOE) rozhodnú o tom, s kým má strana utvoriť koalíciu. Podľa premiéra Pedra Sáncheza (PSOE) podporujú radikálnejši socialisti spoluprácu s ľavicovou stranou Unidas Podemos na úkor centristických Ciudadanos.

PSOE v nedeľu ovládla nielen voľby do Európskeho parlamentu, ale aj do miestnych a regionálnych úradov. V niektorých regiónoch, kde nedokázala získať väčšinu, narazila na spoluprácu medzi Ciudadanos a konzervatívnych ľudovcov (EĽS). (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

VARŠAVA

F35 v Poľsku? Poľsko oficiálne oslovilo svojich amerických partnerov s dopytom po 32 stíhačkách F-35. Na sociálnej sieti to uviedol poľský minister obrany Mariusz Błaszczak. Tento krok je v súlade so skorším vyhlásením Pentagonu o predaji leteckých síl európskym partnerom ako aj s prístupom Bieleho domu k transatlantickým vzťahom.

Zmena vo vláde. Vo voľbách do Európskeho parlamentu uspelo hneď osem ministrov a námestníkov, poľskú vládu preto čakajú personálne zmeny. Medzi novými europoslanci je aj expremiérka Beata Szydlová, či minister vnútra a pravá ruka Jaroslawa Kaczyńského Joachim Brudzinski. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Zmätky ohľadom Šefčoviča. Podľa slovenského ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka je Maroš Šefčovič spoločným kandidátom krajín V4 na niektorú z vedúcich pozícií v európskych inštitúciách. S podobným tvrdením prišli aj české Hospodárske noviny, podľa ktorých má byť Šefčovič kandidátom V4 na predsedu Európskej komisie. Český premiér Andrej Babiš to však označil za nepravdivú špekuláciu. Šefčovičovu kandidatúru na niektorú z popredných pozícií v EÚ však podľa informácií Slovenského rozhlasu potvrdil aj poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Šefčovič by údajne na čele európskej diplomacie mohol nahradiť Federicu Mogheriniovou. (EURACTIV.sk, EURACTIV.cz)

///

PRAHA

Posilnenie Európskej rady. Podľa českého prezidenta Miloša Zemana potrebuje EÚ zásadnú reformu. Rozhodovacia právomoc by podľa neho mala byť presunutá do rúk Európskej rady. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Upratovanie po Dragneovi. Líder rumunskej vládnej socialistickej strany PSD Liviu Dragnea nastúpil kvôli korupčnej kauze na výkon trestu. Vedenie strany preto prevzala premiérka Viorica Dancilaová, ktorá ihneď začala s odstavovaním niektorých Dragneových blízkych spojencov.

Vládna strana utrpela v európskych voľbách tvrdú porážku a spokojná nemôže byť ani s výsledkom referenda, ktoré sa konalo v rovnaký termín. Ľudia v ňom totiž odmietli reformu súdnictva, ktorú PSD navrhla. Kontroverzná legislatíva znepokojila aj rumunských strategických partnerov, vrátane Európskej komisie a viedla k najväčším protestom v krajine od čias protikomunistickej revolúcie pred 30 rokmi. (EURACTIV.ro)

///

SOFIA

Predsedníčka BSP rezignovala. Kornelia Ninová, predsedníčka opozičnej Bulharskej socialistickej strany (BSP), v utorok rezignovala. Reagovala tak na porážku BSP v európskych voľbách. Nové vedenie si socialisti zvolia na sneme 16. júna. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

ATÉNY

Konzervatívci získajú ešte jedno kreslo. Strana DieM25 Yanis Varoufakise prišla po sčítaní všetkých hlasov o mandát v Európskom parlamente. Pri započítaní takmer 99 percent hlasov sa ukázalo, že kreslo získa Nová demokracia (EĽS), čím sa počet ich europoslancov zvýšil na osem.

Tsipras podporuje Timmermansa. Grécky premiér Alexis Tsipras podporí v kandidatúre na post predsedu Komisie Fransa Timmermansa. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

ZÁHREB

Chorvátska pravica zaznamenala pád. Chorvátske stredopravej sily obsadia v novom Európskom parlamente len štyri kreslá. Premiér Andrej Plenković, ktorý je zároveň predsedom najväčšie chorvátske stany HDZ (EPP), obviňuje svojich spolustraníkov. „V kampani som nevidel pána Brkića, vôbec sa na nej nepodieľal,” uviedol.

Podpredseda HDZ Milijan Brkić na to v médiách nechcel reagovať. Všetko vraj vysvetlil na straníckom sneme. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ĽUBĽANA

Za Severné Macedónsko. Slovinský premiér Marjan Šarec podporuje Severné Macedónsko na ceste k členstvu v EÚ. „Severné Macedónsko je partnerská krajina, ktorá už vynaložila (pre členstvo) veľké úsilie,” povedal Šarec. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Srbskí vojaci v pohotovosti. Špeciálne jednotky kosovskej polície vstúpili 28. mája na severné územie Kosova, kde žije srbská populácia. Oficiálnym cieľom akcie je odhalenie organizovaného zločinu. Srbský prezident Aleksandar Vučić sa však domnieva, že zámerom operácie je zastrašenie a kriminalizácia miestnej srbskej populácie. Vučić v parlamente povedal, že miestni budú pod ochranou srbských ozbrojených síl a že už nariadil, aby všetky srbské jednotky boli v pohotovosti. (Beta-EURACTIV.rs)

///